Blog

Türkiye’nin Ünlü Fenomenleri

Türkiye’nin ünlü fenomenleri, sosyal medya platformlarında içerik paylaşımında bulunan ve paylaşımlarıyla yüksek takipçi sayısına ulaşan kişilerdir. Paylaşımları farklılık gösterse de genel olarak yaptıkları paylaşımlarla dikkatleri üzerine çekerek ön plana çıkarlar. Dolayısıyla Türkiye’nin ünlü fenomenleri için sosyal medya platformlarında yüksek takipçi sayısına ulaşmış kişiler diyebiliriz. İnternet dünyasında geçerliliği olan sosyal medya platformları birbirinden farklılık gösterdiği için fenomenleri, bulundukları platform üzerinden değerlendirmek doğru olacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin ünlü fenomenleri denildiğinde Tiktok ve Instagram gibi mecralar akıllara gelmelidir. Peki takipçi sayılarıyla dikkat çeken ve paylaşımlarıyla internet dünyasında ön plana çıkan isimler kimlerdir?

Fenomenler Kimlerdir?

Fenomenler kimlerdir sorusu, aslında geniş bir kitleyi akıllara getirir. Çünkü özellikle son dönemlerde takipçi sayıları 1 milyonu aşan pek çok isim bulunmaktadır. Bu isimlerin her biri, farklı alanlarda etkinlik göstermektedir. Ayrıca paylaşımlarıyla takipçilerinin ilgisini çekerek bulundukları platformda geniş bir hayran kitlesine ulaştıklarını da söylemek olanaklı. Peki Türkiye’nin ünlü fenomenleri hakkında neler söylenebilir?

Türkiye’de geniş bir kitleye ulaşan fenomenleri, genel olarak iki başlık altında değerlendirebiliriz:

Tiktok Fenomenleri

 • Burak Özdemir
 • Nursema Altuntaş
 • Yeşim Sevinç
 • Nusret Gökçe
 • Ayda Sadık
 • Mehmet Dinç
 • Koray Zeynep
 • Ceren Yaldız
 • Cemre Solmaz
 • Özgür Deniz

Instagram Fenomenleri

 • Çağrı Taner
 • Cezmi Kalorifer
 • Taha Özer
 • Gürkan Topçu
 • Reyn
 • Aykut Elmas
 • Danla Biliç
 • Yasemin Sakallıoğlu
 • Şükran Kaymak

Twitter’de En Yüksek Takipçi Sayısına Ulaşan Hesaplar

 • Cem Yılmaz
 • Recep Tayyip Erdoğan
 • Abdullah Gül
 • Galatasaray
 • Ata Demirer
 • NTV Spor
 • Demet Akalın
 • NTV
 • Fenerbahçe SK

Sosyal Medya Fenomenleri

Sosyal medya fenomenleri, günümüzde ortaya çıkan yeni meslek dalının muhataplarıdır. Bilindiği üzere sosyal medya platformları, eğlence amacının dışında yeni bir misyon kazanmıştır. Bu misyon, platformların iş alanı olarak değer görmesi şeklinde özetlenebilir. Sosyal medya platformlarında yüksek takipçi sayılarına ulaşan kişiler, yeni bir dijital pazarlama yönteminin uygulayıcısıdırlar.

Bu sayede sosyal medya üzerinden gelir elde ederek çalışma hayatında yer alabilmektedirler. Türkiye’nin ünlü fenomenleri kategorisinde yer alan pek çok isim, “influencer” olarak da nitelendirilir. Bu nedenle ünlü fenomenlerin farklı platformlarda yer aldıklarını ve buralarda takipçilerinin ilgisini çeken gönderiler paylaştıklarının altını çizmek mümkündür. Farklı kategorilerde paylaşımlarda bulunan fenomenler, farklı projeler içerisinde de yer alabilmektedir.

Türk Sosyal Medya Fenomenleri

Türk sosyal medya fenomenleri, Türkiye özelinde ünlenen ve çalışmalarıyla dikkat çeken isimlerdir. İnternet dünyası, gelişimin devam ettiği çok özel bir alandır. Bu alana ayak uydurabilen kişiler, yenilikçi çalışmalar içerisinde yer alma şansı elde etmektedir. Türkiye’nin ünlü fenomenleri de tam olarak bu kategoride yer alır.

Bu isimlerden bazıları yalnızca sosyal medya platformlarında çalışmalarda bulunsalar da çoğunluğu farklı platformlarda da faaliyet içerisindedirler. Böylelikle kariyer hayatlarını farklı şekilde kurgulama şansı elde edebilmektedir. Peki gönderileriyle yüksek takipçi sayısına ulaşan ve her geçen gün yeni takipçiler kazanan bu kişilerin isimleri nelerdir?

Tik Tok Fenomenleri Kimler?

Tik Tok fenomenleri kimler sorusu, Tik Tok’ta aktif olarak bulunan kişilerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Bilindiği üzere Tik Tok, kullanıcıların video paylaşımı yapmasını mümkün kılan bir sosyal medya platformudur. Genellikle kısa video paylaşımına izin veriyor olmakla birlikte son güncellemeler ile kullanıcılar, uzun videoları da hesapları üzerinden paylaşabilmektedir.

Tik Tok’ta milyonlarca takipçiye ulaşan kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Türkiye’nin ünlü fenomenleri listesine dahil olan bu isimlerden bazıları Burak Özdemir, Nursena Altuntaş, Mehmet Dinç, Yasemin Sakallıoğlu şeklinde sıralanabilir.

Burak Özdemir (45.6 Milyon Takipçi)

Cznburak kullanıcı adıyla Tik Tok’ta yer alan Burak Özdemir, restoran zinciri sahibi ve aşçıdır. Yaptığı yemekleri çok büyük boyutlarda hazırlayarak videosunu çeken Özdemir, özellikle bu tür videolarıyla ünlenmiştir. Burak Özdemir’in Tik Tok’ta takipçi sayısı 45.6 milyon, beğeni sayısı ise 840 milyondur. 1996 doğumlu olan Özdemir, 26 yaşındadır.

Türkiye'nin ünlü fenomenleri
Türkiye’nin ünlü fenomenleri listesinde 1. sırada Burak Özdemir
Nursema Altuntaş (16.3 Milyon Takipçi)

Nnursema adıyla Tik Tok’ta bulunan ve gönderi paylaşımı yapan Nursema Altuntaş, 16.3 milyon takipçiye sahiptir. Boyama ve çizimin yanı sıra farklı üretim videolarını takipçileriyle paylaşıyor. 372 milyon beğeni sayısına sahiptir ve videoları birçok kullanıcı tarafından takip edilmektedir. 1996 yılında doğan Altuntaş 26 yaşındadır.

 

Yeşim Sevinç (10 Milyon Takipçi)

Yeşim Sevinç, Türkiye’nin ünlü fenomenleri listesinde yer alan bir diğer isimdir. Yesimresmi1 kullanıcı adına sahip olan Yeşim Sevinç; akım videoları dublaj videoları ve dans videolarını takipçileriyle paylaşıyor. 10 milyon takipçi sayısına ve 170 milyon da beğeni sayısına ulaşmıştır. 2001 yılında dünyaya gelen ünlü fenomen 21 yaşındadır.

Türkiye'nin ünlü fenomenlerinden Yeşim Sevinç

Nusret Gökçe (9.9 Milyon Takipçi)

Nusr_et olarak bilinen Nusret Gökçe, videolarıyla ilgi çeken bir Tik Tok fenomenidir. 9.9. milyon takipçisi bulunan Gökçe’nin sahip olduğu beğeni sayısı ise 76 milyondur. Dünyanın farklı bölgelerinde restoranları bulunan ünlü fenomen, aynı zamanda ünlü bir aşçıdır. 1983 yılında doğmuştur, 38 yaşındadır.

Türkiye'nin en ünlü fenomenleri arasında olan Nusret Gökçe

Ayda Sadık (9.6 Milyon Takipçi)

9.6 milyon takipçisi bulunan Ayda Sadık ya da Tik Tok’ta bilinen ismiyle Aydas; dans ettiği ve şarkı söylediği videoları Tik Tok’ta paylaşıyor. Bunun yanı sıra dublaj yaptığı videoları da bulunmaktadır. 150 milyon beğeni sayısına ulaşan Aydas 21 yaşındadır.

Mehmet Dinç (9.6 Milyon Takipçi)

Cilgindondurmacı_ olarak da bilinen Mehmet Dinç, Türkiye’nin ünlü fenomenleri listesinde bulunan isimlerden bir diğeri. Maraş dondurmacısı olan Dinç, insanların ilgisini çeken danslarıyla ünlendi. 9.6 milyon takipçi sayısıyla ilgilerin odağı haline gelen ünlü fenomen, 85 milyon beğeni sayısına ulaşmıştır. 1982 yılında dünyaya gelen Dinç 40 yaşındadır.

Koray Zeynep (8.9 Milyon Takipçi)

Bir aile hesabı olan Korayzeynep, ZINK tv’nin bir hesabıdır. Anne, baba ve iki kız çocuktan oluşan aile, ilginç videolar çekerek Tik Tok’ta 8.9 milyon takipçi sayısına ulaşmıştır. 215 milyon beğeni sayısına sahip olan hesap, Tik Tok’un en dikkat çeken hesapları arasında yer alıyor.

Ceren Yaldız (8.2 Milyon Takipçi)

Cerenyaldz kullanıcı adına sahip olan Ceren Yaldız, 8.2 milyon takipçi sayısıyla dikkat çeken hesaplar arasında yer alıyor. Klasik akım videolarının yanı sıra şarkı videoları çekerek bu videoları Tik Tok hesabında paylaşıyor. Tik Tok’un yanı sıra Instagram ve Youtube’da da aktif olduğunu söyleyebiliriz. 2002 yılında dünyaya geldiği için 20 yaşındadır.

Cemre Solmaz (8.1 Milyon Takipçi)

Tik Tok’ta 8.1 milyon takipçi sayısına ulaşarak Türkiye’nin ünlü fenomenlerinin içerisinde yer alan Cemre Solmaz, cemresolmaz kullanıcı adıyla Tik Tok’ta paylaşımda bulunuyor. Genellikle hayatından kesitler sunduğu vlog videolarının paylaşımını yapmaktadır. Fakat şarkılara eşlik ettiği videolar çok daha popülerdir. Halihazırda Cemre Solmaz’ın 23 yaşında olduğunu söylemek mümkün.

Özgür Deniz (6.9 Milyon Takipçi)

6.9 milyon takipçi sayısı ve 311 milyon beğeni sayısına ulaşan Özgür Deniz, cellat36 kullanıcı adıyla tanınan bir isim. Dublaj videoları, akım videoları ve dans videolarının paylaşımını yapıyor. 1999 yılında doğan Özgür Deniz, 23 yaşındadır.

Instagram Fenomenleri Kimler?

Instagram fenomenleri kimler sorusu, Instagram’da takipçi sayısı bir hayli yüksek olan kişilerin kimler olduğunu merak edenler için oldukça önemlidir. Özellikle son dönemlerde milyonlarca kişi tarafından kullanılan Instagram, sosyal medya platformu olmasının yanı sıra bir iş platformu olarak da kullanılır. Bu nedenle Instagram’ın ilgi çeken sosyal medya platformlarından bir tanesi olduğunu söylemek mümkün.

Türkiye’nin ünlü fenomenleri listesinde yer alan isimlerin bir kısmı Instagram kullanıcısıdır. Bu nedenle Instagram fenomenlerinin de merak konusu olduğunu söyleyebiliriz. Peki Instagram’da kullanıcı sayısıyla dikkat çeken isimler kimlerdir?

Çağrı Taner (15 Milyon Takipçi)

Yaklaşık 15 milyon takipçisi bulunan Çağrı Taner, Instagram fenomenlerinden bir tanesi. Çektiği videolarda ilk olarak yüzünü göstermeyen, zamanla yüzünü de göstermeye başlayan Taner 25 yaşındadır.

Cezmi Kalorifer (9.9 Milyon Takipçi)

9,9 milyon takipçisi bulunan ve Facebook’ta da aktif bir şekilde kendisine yer bulan Cezmi Kalorifer, ünlü fenomenler arasında yer alıyor. Mizahi içerikler paylaşan ve gönderileriyle dikkatleri üzerine çeken Cezmi Kalorifer hem Instagram hem de Facebook’ta yer alan hesabı üzerinden paylaşımlarda bulunmaktadır.

Taha Özer (8.2 Milyon Takipçi)

8,2 milyon takipçi sayısına ulaşan Taha Özer, fenomenliğin yanı sıra DJ’lik yapmaktadır. Instagram’da takipçi sayısı oldukça yüksektir ve yaptığı paylaşımlarla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Gürkan Topçu (7.5 Milyon Takipçi)

Gurkansef ismiyle paylaşımlarda bulunan Gürkan Topçu, Instagram üzerinde 7,5 milyon takipçiye sahiptir. 1985 yılında dünyaya gelen Topçu, yaptığı paylaşımlarla takipçilerinin ilgisini çeken isimlerden bir tanesi.

Reyn (7.1 Milyon Takipçi)

Instagram’da 7,1 milyon takipçiye sahip olan Reyn’in gerçek adı Yusuf Aktaş’tır. Instagram’ın yanı sıra Youtube’da da aktif bir şekilde yer aldığını söyleyebiliriz. 1995 yılında dünyaya gelen Aktaş, şarkılarıyla ünlenen isimler arasında bulunuyor.

Aykut Elmas (6.8 Milyon Takipçi)

Aykut Elmas, Türkiye’nin ünlü fenomenleri arasında yer alan isimler arasında bulunmaktadır. 6,8 milyon takipçisi bulunan Elmas, 1991 yılında dünyaya geldi. 31 yaşında olan ünlü fenomen, Instagram’da eğlenceli videolar paylaşıyor. Instagram’ın yanı sıra Youtube’da da kendisine yer bulduğunu ve video paylaşımı yaptığını söyleyebiliriz.

Danla Biliç (6 Milyon Takipçi)

Instagram’da 6 milyon takipçisi bulunan Danla Biliç, influencer olarak da çalışmalarını sürdürmektedir. Gerçek adı Neslihan Damla Akdemir olan ünlü fenomen, makyaj içerikli videolar paylaşarak ilgileri üzerine çekmiştir.

Türkiye'nin ünlü fenomenleri arasında olan Danla Biliç

Şükran Kaymak (5.2 Milyon Takipçi)

5.2 milyon takipçiye sahip olan Şükran Kaymak, sukrankaymak kullanıcı adı üzerinden paylaşımlarda bulunan bir isim. Instagram’da yemek videoları paylaşan Kaymak, internet dünyasına Bloggerlık ile adım atmıştır.

Yasemin Sakallıoğlu (4.4 Milyon Takipçi)

Instagram’da komik videolar paylaşan Yasemin Sakallıoğlu, 4.4 milyon takipçiye sahiptir. 1988 yılında dünyaya gelen ünlü fenomen 34 yaşındadır. Instagram’daki paylaşımlarını yasemoz88 kullanıcı adı üzerinden yapmaktadır.

Erkek Instagram Fenomenleri

Erkek Instagram fenomenleri sayısı oldukça fazladır. Birçok isim; bilindiği üzere Youtube, Instagram ve Tiktok olmak üzere farklı sosyal medya platformlarında yer alarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunların bir kısmı kadın kullanıcılar olmakla birlikte bir kısmının erkek kullanıcılar olduklarını söylemek mümkündür. Türkiye’nin ünlü fenomenleri listesinde yer alan erkek Instagram fenomenlerini genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Yusuf Aktaş
 • Burak Güngör
 • Özgür Deniz
 • CZN Burak
 • Yiğit Can Çakmak
 • Acun Ilıcalı
 • Murat Boz
 • Burak Özçivit

Takipçi sayıları, paylaştığı gönderilerle ön plana çıkan bu isimlerin her biri, kendilerine özel hesaplar üzerinden paylaşımda bulunmaktadır.

Evli Instagram Fenomenleri

Evli Instagram fenomenleri içerisinde yer alan isimler, özellikle çocuklarıyla eğlenceli videolar çekiyor. Türkiye’nin ünlü isimlerinin de yer aldığı fenomenlerin sayısı bir hayli fazla olsa da bu isimlerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Pelin Akil
 • Beyza Burak Şahin
 • Merve İpek Öztürk
 • Saniye Bencil Kaya
 • Ecmel Kılıç
 • Özge Yazıcı

Hem çocuk hem de yetişkinlere hitap eden videoların sahibi olan bu kişiler, farklı sosyal medya platformlarında kendilerine yer bulmuştur. Çocuklarıyla çektikleri eğlenceli videolar, çocuklu ailelerin bu tür videoları izleyerek keyifli vakit geçirmesini sağlamaktadır. Türkiye’nin ünlü fenomenleri listesinde farklı isimlerin de yer aldığını, bu isimlerin kendi hesapları üzerinden paylaşımlarda bulunduğunu belirtebiliriz. Türkiye’nin ünlü girişimcileri listemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu