Haberler

Banner Reklam Nedir? Banner Reklam Yapma

Banner reklam, reklam ve tanıtım amacıyla geliştirilen ve web sitelerine monte edilen görselleri tanımlamak amacıyla kullanılır. Söz konusu görseller büyük oranda minimal boyutlarda olduğu gibi bazı durumlarda daha büyük de olabilir. Türkçe karşılığı henüz olmayan banner reklam, dijital reklam görseli olarak ifade edilebilmektedir. Banner reklamlarının sağlamış olduğu birçok avantaj bulunduğu gibi temel anlamıyla dijital dünyada reklamcılık çalışmaları yürütme konusunda geniş perspektif açmaktadır. Keza banner reklam türüyle son derece etkileyici reklam stratejileri yürütebilmek mümkündür. Üstelik kısa süre içerisinde oldukça yüksek sayıda kullanıcıya bu stratejilerin ulaştırılması da olanaklıdır.

Banner reklam ne işe yarar?

Banner reklam nedir? merak edenler için söz konusu reklam modelinin genel hatlarıyla işlevinin ne olduğunun bilinmesi gerekir. Banner reklamları, web sitelerine yerleştirilen görsel nitelikli içerikleri kapsar. Dolayısıyla herhangi bir web sitesinde kolaylıkla banner reklamlarının kullanılması mümkündür. Burada gerçekleştirilen reklam anlaşmasının detaylar ise tamamen tarafların inisiyatifi doğrultusunda belirlenir.

Tarafların mutabık kalmaları halinde reklam tıklanma sayısına ya da görselin gösterilmesi sayısına göre ücretlendirme gerçekleştirilebilir. Bannerların en temel işlevi de bu noktada ortaya çıkar. Görselin yayınladığı web sitede görsel zenginlik elde edilmiş olur ve buna bağlı olarak kullanılan yönlendirme yapılan siteyi ziyaret etmektedir. Modern reklamcılık stratejilerinin en önemli unsuru olan banner reklam ile aynı anda yüz binlerce ve hatta milyonlarca internet kullanıcısına ulaşılabilir.

Banner reklam nasıl çalışır?

Banner reklam nedir? sorusunun cevabını en efektif şekilde kavrayabilmek için bu reklam türünün nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğunun da anlaşılması gerekmektedir. Söz gelimi yüksek oranda ziyaretçi alan ve internet trafiği hayli olan bir web platformu olsun. Bu platform aynı anda geniş bir kitleye ulaşabilme yeterliliğine sahiptir.

Bu kapsamda ürün, marka, şahıs, şirket ya da web sitelerinin kendilerini tanıtabilmeleri adına bu platformun sahip olduğu imkanlardan faydalanabilmeleri mümkündür. Fiziksel olarak hizmet sağlayan mağazalarda olduğu gibi dijital dünya üzerinde hazırlanan banner reklam görselleriyle internet trafiği yüksek olan platform reklam alınan alana yönlendirme yapar. Böylelikle müşteri ve hedef kitle hareketleri yönlendirilmiş olur.

Banner Reklam Nedir?

Banner reklam ya da bir diğer adıyla web afişi, web sitelerinde konumlandırılan reklam kutucukları olarak tanımlanır. Banner reklamlar, her ne kadar işlevsiz gibi görünse de reklam ve tanıtım açısından oldukça verimlidir. Banner reklam tasarlanırken ya da web siteye konumlandırılırken temel amaç daha fazla tıklanma sayısı almaktır. Dolayısıyla banner reklamların her zaman ilgi çekici olması beklenir. Herhangi bir alanda reklamın ilgici çekici olması içinse belli başlı odak noktalara dikkat edilmelidir. Öncelik her zaman basit ve sade bir temadan yana olmalıdır. Banner reklam tasarımı hakkında en yanlış bilinen durum, bu reklamların fazlasıyla hareketli ve dinamik olmasıdır. Tam tersi banner reklamları, her şart altında göz yormayan akıcı ve sade bir tasarıma sahip olmalıdır. 

Reklam Banner

Reklam banner, hedef kitleyi yönlendirmek amacıyla kullanılan günümüzdeki en etkin reklam araçlarından biridir. İnternetin insan yaşamının merkezinde yer edinmeye başladığından beri banner reklam, etkili bir reklam aracı olarak kullanılmıştır. Banner reklamlarının tasarımı, talep edilen niteliklere ve reklam amacına göre farklılık gösterebilir.

Çoğunlukla göz alıcı unsurlarla tasarlanan banner reklam görselleri, temel olarak iki amaca hizmet eder. Banner reklamların birincil amacı internet kullanıcısının dikkatini çekerek reklam yapmaktır. İkincil amaç ise satın alma konusunda müşteri davranışlarını kontrol etmek ve dolayısıyla potansiyel müşteri konumunda olan internet kullanıcısını harekete geçirmektir.

Banner reklam tasarımında birçok noktaya özen gösterilmesi gerekir. Tasarım sürecinde gözetilmesi gereken temel unsurlar;

  • Olabildiğince basit ve sade bir konsept belirlenmelidir.
  • Reklam kutucuğunda yer alacak renkler kullanıcıyı yormayan ve dikkat çekici renklerden oluşmalıdır.
  • Hedef kitle ve markanın beklentileri doğru şekilde ifade edilmelidir.
  • Yazı fontları kolay okuma deneyimi için uygun boyutta olmalıdır.
  • Harekete geçirici cümlelere tasarımda yer verilmelidir.
  • Görsellerin hızı ortalama standartlarda dizayn edilmelidir. Çok hızlı bannerlar kullanıcıların gözünü yorarken hız bakımından düşük bannerlar da yeteri kadar dikkat çekici olmayabilir.

şeklindedir. Tüm bunlara dikkat edilmesi halinde kusursuza yakın bir banner tasarımının elde edilmesi mümkündür. Ayrıca banner reklamların, web sitelerinde belli aralıklarla güncellenmesine de özen gösterilmelidir. Aksi durumlarda sürekli aynı kalan bannerlar kullanıcıların sıkılmasına neden olabilir.

Banner Reklam Türleri

Banner reklam türleri tercih edilen bannerın çeşidine göre farklılık gösterir. Farklı türlerde uygulanabilen bannerların ortak özelliği görsel destekli olmasıdır. Görsel olarak gerçekleştirilen reklamlar, kalıcılık açısından kullanıcı zihninde yer edinmeyen en uygun reklam türüdür. Dolayısıyla banner reklamlar, tahmin edildiğinden daha önemli bir işleve sahiptir.

Dijital dünyanın reklam ağı içerisinde banner reklam örneklerinden bazıları birçok kullanıcının zihninde yer edinmiştir.  Özellikle Google reklamları, bu konuda verilebilecek en başarılı örneklerdir. Google reklamlarını çoğunlukla göz yormayan ve kullanıcıyı harekete geçiren tasarımlarla gözlemlemek mümkündür.

Reklam Banner Psd

Reklam banner psd, internet üzerinden hazır olarak indirilebilen dosyalardır. PSD; Adobe Photoshop programında kullanılan ve amaç bakımından veri kaydedilmesini sağlayan dosya türleridir. Banner reklam yaparken PSD dosyalarının kullanılması mümkündür. Bu dosyalar ile hazır şablonlar üzerinden banner reklamların web sitelerine konumlandırılması çok daha kolaydır.

Reklam Banner Yapma

Reklam banner yapma sürecinde dikkat edilmesi gereken iletişim temelli unsurlar bulunduğu gibi çeşitli teknik detaylar da vardır. Reklam alanı olarak adlandırılan kutucuk içerisine en uygun ve dikkat çekici tasarımı oluşturmak için öncelikli banner reklam çeşitleri arasında tercihte bulunulmalıdır. Daha sonra özel boyutlandırmalar yapılarak afiş tasarımı hazırlanmalıdır.

Banner Reklamları Nedir?

Banner reklamları nedir? Banner reklamları boyutlarına, teknik yeterliliklerine ve kodlama biçimlerine göre farklılık gösterir. Her bir çeşidin işlevi farklı olduğu gibi görsel açıdan da farklı deneyimler vadeder. Özellikle mobil reklam kapsamında tasarlanan banner reklamların mobil uyumluğunun doğru şekilde aylanması gerekmektedir.

Banner reklamları ve işlevleri genel hatlarıyla şu şekilde ifade edilebilir:

  • HTML5 Bannerlar: Banner türleri arasına son olarak dahil olan reklam çeşitlerindendir. HTML5 bannerlar, 3d boyutunda reklam görselleri tasarlayabilme olanağı sunar. Ayrıca hareketli 3D içeriklerde üretilebilir.
  • Flash Bannerlar: Bu tarz bannerlar çoğunlukla tasarımcının hayal gücüne bağlı olarak geliştirilen bannerlardır. Oldukça geniş yelpazeli bir özgürlük alanı sunar ve kodlar yardımıyla tasarlanmaya uygundur.
  • Tıklanan Bannerlar: En çok tercih edilen ve hareket ettirme kabiliyeti en yüksek olan banner türüdür. Kullanıcıyı doğrudan yönlendirir. Buna karşın tıklanan bannerların tasarımına oldukça dikkat edilmelidir. Tıklanan bannerlar da geliştirilen tasarımın başarısı ilgi çekiciliğine ve buna bağlı olarak tıklanma sayısına göre ölçülür. Dolayısıyla bannerın başarısı kolaylıkla test edilebilir düzeydedir.

Banner Reklam Nasıl Verilir?

Banner reklam nasıl verilir; merak edenler için bannerların türüne göre yapım süreçlerinin de farklılık gösterdiği belirtilmelidir. HTML5 ve Flash bannerlar kodlama aracılığıyla yapılabildiği gibi sıradan bir banner için farklı programlar tercih edilebilir. Özellikle günümüzde yaygın olarak kullanılan banner yapma programları aracılığıyla oldukça dikkat çekici ve etkileyici görüntülü reklamlar elde etmek mümkündür.

Görüntülü reklam tasarımı oluşturulmasını sağlayan ücretli programlar olduğu gibi banner reklam tasarımı için özel olarak geliştirilmiş ücretsiz programlar da bulunmaktadır. Üstelik ücretli ya da ücretsiz fark etmeksizin hemen tüm uygulama ve programlarda son derece basit biçimde oldukça etkili görsel reklamlar geliştirmek olanaklıdır. 

Banner Reklam Nasıl Olmalı? 

Banner reklam nasıl olmalı soruna en güzel cevap; kullanıcıyı harekete geçirecek mesaj içermelidir. Banner reklam kullanıcının ilgisini çekmeli, verilen mesaj açık ve net olmalıdır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu