Makaleler

Banner reklam nedir?

Banner reklam, reklam ve tanıtım amacıyla geliştirilen ve web sitelerine monte edilen görselleri tanımlamak amacıyla kullanılır. Söz konusu görseller büyük oranda minimal boyutlarda olduğu gibi bazı durumlarda daha büyük de olabilir. Türkçe karşılığı henüz olmayan banner reklam, dijital reklam görseli olarak ifade edilebilmektedir. Banner reklamlarının sağlamış olduğu birçok avantaj bulunduğu gibi temel anlamıyla dijital dünyada reklamcılık çalışmaları yürütme konusunda geniş perspektif açmaktadır. Keza banner reklam türüyle son derece etkileyici reklam stratejileri yürütebilmek mümkündür. Üstelik kısa süre içerisinde oldukça yüksek sayıda kullanıcıya bu stratejilerin ulaştırılması da olanaklıdır.

Banner reklam ne işe yarar?

Banner reklam nedir? merak edenler için söz konusu reklam modelinin genel hatlarıyla işlevinin ne olduğunun bilinmesi gerekir. Banner reklamları, web sitelerine yerleştirilen görsel nitelikli içerikleri kapsar. Dolayısıyla herhangi bir web sitesinde kolaylıkla banner reklamlarının kullanılması mümkündür. Burada gerçekleştirilen reklam anlaşmasının detaylar ise tamamen tarafların inisiyatifi doğrultusunda belirlenir.

Tarafların mutabık kalmaları halinde reklam tıklanma sayısına ya da görselin gösterilmesi sayısına göre ücretlendirme gerçekleştirilebilir. Bannerların en temel işlevi de bu noktada ortaya çıkar. Görselin yayınladığı web sitede görsel zenginlik elde edilmiş olur ve buna bağlı olarak kullanılar yönlendirme yapılan siteyi ziyaret etmektedir. Modern reklamcılık stratejilerinin en önemli unsuru olan banner reklam ile aynı anda yüz binlerce ve hatta milyonlarca internet kullanıcısına ulaşılabilir.

Banner reklam nasıl çalışır?

Banner reklam nedir? sorusunun cevabını en efektif şekilde kavrayabilmek için bu reklam türünün nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğunun da anlaşılması gerekmektedir. Söz gelimi yüksek oranda ziyaretçi alan ve internet trafiği hayli olan bir web platformu olsun. Bu platform aynı anda geniş bir kitleye ulaşabilme yeterliliğine sahiptir.

Bu kapsamda ürün, marka, şahıs, şirket ya da web sitelerinin kendilerini tanıtabilmeleri adına bu platformun sahip olduğu imkanlardan faydalanabilmeleri mümkündür. Fiziksel olarak hizmet sağlayan mağazalarda olduğu gibi dijital dünya üzerinde hazırlanan banner reklam görselleriyle internet trafiği yüksek olan platform reklam alınan alana yönlendirme yapar. Böylelikle müşteri ve hedef kitle hareketleri yönlendirilmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu