Blog

Nasıl Motive Olunur?

Nasıl motive olunur, bir işe odaklanmak için motive olmak ve çok daha verimli çalışmak için önemli bir sorudur. Genellikle konsantrasyonu olumsuz etkileyen pek çok dış etken bulunur. Bu etkenlerin her biri, kişinin yaptığı işe odaklanamamasına neden olabilir. Nasıl motive olunur sorusunun bir diğer ayağı da insanların sınava hazırlanmak, ders çalışmak gibi uzun vadeli hedeflere ulaşabilmeleri için önemlidir. Bir işte başarı elde etmek için motivasyon önemlidir. Büyük işler için küçük hedefler, motivasyonun temel unsurlarından biridir. Peki ders çalışırken, bir sınava hazırlanırken ya da kilo vermek istediğinizde kendinizi nasıl motive edebilirsiniz?

Motive Olmak için Ne Yapmak Lazım?

Motive olmak için ne yapmak lazım, özellikle stres gibi unsurların ön plana çıktığı günümüz dünyasında önemli bir sorudur. İş hayatında ya da gündelik hayat içerisinde kişi, bazı dönemlerde enerjinin tükendiğini hissedebilir. Her zaman yüksek enerjiye sahip olmak mümkün olmadığı için bu tarz dönemlerde motive olmak için bir şeyler yapmak önemlidir. Peki motive olmak için neler yapılmalıdır, nasıl motive olunur?

Motive olmak ve bir işte uzun ya da kısa vadeli hedeflerini gerçekleştirmek isteyen kişiler, aşağıdaki adımları takip ederek motive olabilir:

 • Büyük işlerde küçük hedefler koyun. Böylelikle küçük hedeflerinize ulaştığınız her an kendinizi çok daha zinde ve mutlu hissedeceksiniz.
 • Büyük resmi düşünün fakat bir işe odaklanarak ilerleyin. Tek bir işi hakkıyla yapın ve farklı bir işe geçin yapın.
 • Kendinize her zaman dinlenme araları verin. Ara vermeden çalışmak, insanın kısa sürede bunalmasına ve yaptığı işe devam edememesine neden olacaktır.
 • Egzersiz, insanın stresten arınmasını sağlar. Bu nedenle yorulduğunuzu hissettiğinizde mutlaka egzersiz yaparak vücudunuzu rahatlatın.
 • Başardığınız her iş için kendinizi ödüllendirin. Bu sayede yeni hedeflere odaklanmanız çok daha kolay olacaktır.

Küçük ya da büyük hedeflerinizde uygulayabileceğiniz bu adımlar, kendinizi her daim rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle hayatınızın her döneminde kendinizi motive ederek ilerlemeniz, yaptığınız işte başarı elde etmenizi kolaylaştıracaktır.

Bir İnsanı Motive Eden Şeyler Nelerdir?

Bir insanı motive eden şeyler nelerdir merak edenler için bu sorunun çok özel cevapları bulunuyor. Her şeyden önce kendinizi neden motive etmek istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü motivasyon ihtiyacının farklı gerekçeleri bulunmaktadır. Bir insan kısa süre içerisinde gireceği sınavlarda yüksek not almak isteyebilir. Bunun için çok çalışması gerekecektir.

Böyle bir durumda, kısa süreli bir hedefe yönelik motivasyon oluşturulması gerekmektedir. Her şeyden önce, kendinizi motive ettiğinizde ve başarı elde ettiğinizdeki kazanımlarınızı belirlemelisiniz. Sınavdan yüksek not almak sizin için neden önemli? Bu sorunun cevaplandırılması, kişinin kendisini işine çok daha kolay odaklamasını sağlayacaktır.

Genellikle öğrencileri için önemli bir yere sahip olan nasıl motive olunur sorusu, birçok hususu bünyesinde barındırır. Peki ders çalışmak için nasıl ve hangi yöntemlerle motive olunur?

Ders Çalışmak için Nasıl Motive Olunur?

Ders çalışmak için nasıl motive olunur sorusunun cevabını merak edenler için genel olarak şu adımların ön plana çıktığını söyleyebiliriz:

 • İlk önce ders çalışma alanınızı kendinize en uygun hale getirin. Çalışma masanızda bulunan gereksiz eşyaları almanız, çok daha sakin bir ortam oluşturmanızı sağlayacaktır. Genellikle sessizlikte çok daha iyi çalışabildiği için sessiz bir ortam tercih edebilirsiniz.
 • Ders çalışmak için gerekli olan malzemeleri masada hazır ederek ihtiyaç duyduğunuzda malzemelere rahatlıkla erişim sağlamanı olanaklı hale getirin. Çünkü eksik malzemeler ya da eşyalar, sürekli ayağa kalkmanıza ve çalışmanızın bölünmesine neden olabilir. Bunu önlemek için ihtiyaç duyduğunuz bütün malzemeleri çalışma masanızda toplayın.
 • Su tüketimi, kendinizi çok daha sağlıklı ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun için çalışma masanızda su ve atıştırmalık bulundurun.
 • Bulunduğunuz ortamda dikkatinizi dağıtan bir şeyler varsa bunları almanız faydalı olacaktır. Telefonu ya oda dışında bırakın ya da sessize alın.
 • Çalışma hedefleri belirlemeniz, halletmeniz gereken derslere odaklanmanızı sağlayacaktır. Hangi dersten ne kadar çalışmaya ihtiyacınız var, bu soru oldukça önemli. Soruyu cevaplayarak ders önceliklerinizi belirleyin.
 • Belirlediğiniz hedefe ulaştığınız her an kendinizi küçük şeylerle ödüllendirin.
 • Çalışma planı yaparak bu plana sadık kalmaya çalışın.

Her bir adım, nasıl motive olunur sorusunun cevapları arasında yer alıyor. Sistemli bir şekilde ders çalışmak için doğru motivasyon oldukça önemlidir.

Sınava Nasıl Motive Olunur?

Sınava nasıl motive olunur, özellikle üniversite sınavına hazırlanan gençler tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Uzun hedefler, kişinin ara sıra motivasyonunun düşmesine neden olabilir. Dolayısıyla sınav gibi uzun hedeflerde doğru motivasyon, başarı adına çok önemlidir. Sınava hazırlanan kişilerin ilk önce hangi okul ve bölüme gitmek istediklerini belirlemesi gerekir.

Nokta atışı hedefler, kişinin doğrudan o hedefe yönelik çalışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle gitmek istediğiniz üniversite ile bölümü belirlemeniz, hangi sistemle çalışmanız gerektiğini de belirlemenizi mümkün kılacaktır.

Hedefinize ulaşabilmek için hangi derslerden ne kadar doğru sayısına ulaşmanız gerektiğini araştırın. Bazı bölümler için farklı derslerin öncelikleri bulunabilir. Bu nedenle hangi derse ağırlık vermeniz gerektiğini belirlemeniz, zamanınızı çok daha efektif bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Çalışmanız gereken dersleri tespit ettikten sonra en verimli olduğunuz saatleri belirleyin.

Böylelikle günü efektif bir şekilde bölümlere ayırmış olursunuz. Çok çalışmak değil etkili çalışmak önemlidir. Dolayısıyla enerjinizin yüksek olduğu saatlerde ders çalışmaya özen gösterin. Sınava nasıl motive olunur sorusu kapsamında ön plana çıkan cevaplardan bir diğeri de zor derslere keyif aldığınız zamanlarda çalışmanızdır.

Sistemli bir çalışma, sınava çok daha iyi hazırlanmanızı sağlayacaktır. Hedefleriniz birbirinden farklı olabilir, bu nedenle hedefleriniz neyse ona göre bir motivasyon programı hazırlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu