Haberler

Türkiye’nin Ünlü Girişimcileri Kimlerdir?

Türkiye’nin ünlü girişimcileri, başarı öyküleriyle son derece dikkat çekici bir kariyere sahiptir. Türkiye’de yetişen başarı girişimciler dünya genelindeki muadillerine göre çok daha fazla sektöre yayılmıştır. Özellikle son dönemde global ölçekte teknoloji ve yazılım alanında yapılan girişimler yüksek düzeyde ilgi görürken Türkiye’nin ünlü girişimcileri sadece bu tarz girişimlerle ön plana çıkmamıştır. Kimya endüstrisinden sanayiye, teknolojiden yazılıma kadar oldukça geniş bir sektöre yayılan Türkiye’nin ünlü girişimcileri, oldukça zorlayıcı bir hikayenin sonucunda bulundukları konuma ulaşmıştır. Birçok kimseye motivasyon kaynağı olan bu girişimciler sadece ülke genelinde değil global ölçekte de önemli etki göstermiştir.

Türkiye’nin Ünlü Girişimcileri Nasıl Başarılı Oldu?

Türkiye’nin ünlü girişimcileri kimlerdir? Merak edenlerin en az girişimcilerin başarısı kadar içerisinde bulundukları sektörün ne olduğunun da önem ifade ettiğini bilmeleri gerekir. En nihayetinde başarılı bir girişimci olarak sektörde öncü konuma gelebilmek adına doğru sektör tercihinde bulunulması gerekir. Girişim gerçekleştirilirken sektörel öngörüler girişimin başarı döngüsünde son derece önemli rol oynar.

Bu kapsamda başarılı olan girişimcilerin son dönemde daha çok ilgi gören; yazılım, bilişim, aplikasyon ve dijital dünya gibi elektronik ortamın alt kollarında faaliyet gösterdiğini söylemek mümkündür. Bununla birlikte Türkiye’nin ünlü girişimcileri tarafından tercih edilen sektörleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yazılım ve bilişim
 • Güvenlik, siber güvenlik
 • Gıda
 • Tekstil
 • Pazaryeri uygulamaları
 • Kozmetik ve kimya sanayii

Tüm bu sektörler Türkiye’de son dönemde ön plana çıkan ünlü girişimcilerin büyük oranda domine ederek giriş yaptıkları sektörleri kapsar. Özellikle son dönemde mobil uygulama temelli pazaryeri girişimleri Türkiye’de önemli ölçüde başarı elde etmiştir.

En Ünlü Girişimciler Listesi

Türkiye’nin en ünlü girişimciler listesinde kimler var? merak edenler için önde gelen Türk girişimciler ve onları başarıya götüren girişimleri şu şekildedir:

 • Nevzat Aydın – Yemeksepeti
 • Nazım Salur – Getir
 • Hanzade Doğan Boyner – Hepsiburada
 • Kaan Kayabalı – Onedio
 • Eren Bali – Udemy
 • Kerem Çatay – Ay Yapım
 • Alp Saul – Pronet
 • Cihat Dündar – B’iota
 • Arzu Kaprol- Arzu Kaprol Koleksiyon ve Giyim Ürünleri

gibi isimler Türkiye’nin önde gelen girişimcileri arasındadır. Hemen her girişimcinin ortak yanı doğrudan ya da dolaylı yollardan dijital dünya ve elektronik ortamla etkileşim kurmuş olmalarıdır.

Türkiye’deki Girişimciler ve Özellikleri

Türkiye’nin ünlü girişimcileri kimlerdir sorusu, Türkiye’nin hatta dünyanın en başarılı girişimlerini bünyesinde barındırmaktadır. Oldukça özel olan projelere imza atan ve bu nedenle dikkatleri üzerine çeken bu kişiler, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Daha önce de ifade edildiği üzere Yemek Sepeti, Hepsiburada, Onedio gibi girişimlerin ardındaki isimler ve bu kişilerin özellikleri ilgilerin odağı haline gelmektedir.

Türkiye’deki girişimcilerin güçlü yönlerinden en göze çarpanı, farklı ve yaratıcı bakış açılarına sahip olabilmeleri. Bunun yanı sıra faaliyetlerinde bir gelecek görmeleri ve pes etmeden hayallerini gerçekleştirmeye çalışmaları da önemli nitelikler arasında. Onedio, halihazırda pek çok insanın bildiği oluşum. Öte yandan Hepsiburada, adını duyurmuş bir e-ticaret sitesi. Bu ve bunun gibi oluşumlar, Türkiye’nin pek çok alanda ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

Türkiye’nin En Genç Girişimcileri

Türkiye’nin ünlü girişimcileri kimlerdir sorusu, ilgili listedeki en genç girişimcilerin kimler olduğu konusunu da gündeme getirmektedir. En genç girişimciler listesindeki isimler ve yaşlarını genel hatlarını aşağıdaki gibi sıralamak olanaklı:

 • Ay Yapım’ın kurucusu: Kerem Çatay: 38
 • Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın: 46
 • Arzu Kaprol markasının yaratıcısı Arzu Kaprol: 49
 • Pronet’in kurucusu Alp Saul: 51
 • Markafoni’nin kurucuları Tolga Tatari ve Ahmet Sarı: 43
 • Economizeri’ın yaratıcısı Sedat Kılıç: 36

Yukarıdaki isimlerin her biri, başarıları ve attıkları adımlar ile ön plana çıkmıştır. Ayrıca genç girişimciler olmaları nedeniyle ilgilerin odağı haline gelmektedir. Özellikle Ay Yapım, Yemeksepeti, Markafoni gibi girişimler, gittikçe güçlenmiş ve hedef kitlesini genişletmiştir. Şu anda bu girişimlerin her biri, milyonlarca insan tarafından ilgi görmektedir.

Türkiye’nin En Başarılı Girişimcileri

Türkiye’nin ünlü girişimcileri kimlerdir sorusu dahilinde başarılı girişimcilerin hayatlarına yakından bakmak faydalı olacaktır. Bu girişimcilerden bazılarını detaylı olarak aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Kerem Çatay: 25 yaşındayken Ay Yapım’ı kuran Kerem Çatay, pek çok önemli dizi ile kısa sürede ilgilerin odağı haline geldi. “Kadın İsterse”, “Yaprak Dökümü” vb. dizilerin hepsi Ay Yapım imzasını taşır.

Nevzat Aydın: Türkiye’nin en büyük çevrim içi yemek sipariş portalları içerisinde yer alan Yemeksepeti.com’un kurucusudur. 80 milyon dolarla kurulan online girişim, hedef kitlesini kısa sürede genişletmiştir.

Alp Saul: 10 bin dolarlık bir yatırım ile kurulan Pronet’in kurucusudur. Güven hizmeti vermek amacıyla kurulan Pronet, kısa sürede hizmetlerini profesyonel bir hale getirmiştir.

Tolga Tatari ve Ahmet Sarı: Markafoni markasının kurucularıdır ve Avrupa ile Amerika’da yaygınlaşan kapalı devre alışveriş deneyimini Türkiye’ye getirmişlerdir.

Sedat Kılıç: Economizer’ın yaratıcı olan Sedat Kılıç’ın yarattığı sistem, kaynak makinelerinde kullanılmakta olan gaz miktarından büyük oranda tasarruf sağlamaktadır.

Nazım Salur: Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Nazım Salur, Getir’in kurucusudur. Salur’un ilk girişimi BiTaksi’dir. 20 yılı aşkın bir süredir girişimcilik yapan Salur, ilgilerin odağı haline gelmiştir.

Kaan Kayabalı: Onedio.com’un kurucusudur. Yapay zekâ ve yazılım konusunda da bir uzmanlığa sahiptir.

Yukarıdaki isimlerin her biri, Türkiye’nin ünlü girişimcileri arasında yer almaktadır.

Türkiye’nin Ünlü Girişimcileri Listesi

Türkiye’nin ünlü girişimcileri ve girişimlerinin listesi; 

Nevzat Aydın (46) 

Başarılı girişimleriyle dikkatleri üzerine çeken Nevzat Aydın, Yemeksepeti’nin kurucusu. Yemeksepeti, 80 bin dolar sermaye ile kurulmuş olmakla birlikte kısa sürede işlem hacmini arttırmıştır. Ayrıca Türkiye’nin pek çok noktasına hizmet sunarak geniş bir hizmet ağına ulaşmıştır.

Yemek Sepetİ'nin kurucusu Nevzat Aydın görseli

Nazım Salur (60)

Türkiye’nin ünlü girişimcileri listesinde bulunan Nazım Salur, 20 yıldan uzun bir süredir seri girişimciliklerde bulunan bir isimdir. Getir’in kurucusu olan Salur’un girişimi, 2021 itibarıyla 7.5 milyar dolar toplam kaynağa ulaşmıştır.

Türkiye'nin ünlü girişimcilerinden Getir'in kurucusu Nazım Salur Görseli

Hanzade Doğan Boyner (50)

Ünlü girişimcilerinden bir diğeri de Hanzade Doğan Boyner’dir. Hepsiburada’nın kurucusu Boyner, gerçekleştirmiş olduğu başarılı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekiyor.

Kaan Kayabalı (38)

Yazılım ve yapay zeka konusunda uzmanlığı bulunan Kaan Kayabalı, Onedio’nun kurucusudur. Türkiye’nin en büyük internet sitelerinden birini kuran Kayabalı, Türkiye’nin ünlü girişimcileri arasında yer almaktadır.

Eren Bali (38) 

2007 yılında Udemy’i kuran Eren Bali, Türkiye’de yaşadığı sıralarda canlı bir sanal sınıf için yazılım geliştirerek bu alandaki çalışmalarını ilerletti. Silikon Vadisi’ne giderek bir şirket kuran Eren Bali, ünlü girişimciler arasında özel bir yere sahiptir.

Kerem Çatay (38) 

Ay Yapım şirketini kuran Kerem Çatay, aynı zamanda film yapımcısıdır. Kurmuş olduğu film yapım şirketi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Alp Saul (51)

Pronet’in kurucusu olan Alp Saul, 10 bin dolarlık bir sermaye ile Pronet’i kurmuştur. Güvenlik sistemi hizmeti sunan Pronet, halihazırda geniş bir hizmet ağına sahiptir.

Cihat Dündar (38)

Türkiye’nin ünlü girişimcileri listesinde yer alan bir diğer isim de Cihat Dündar’dır. B’iota Laboratuvarı’nı kuran Dündar, birçok ülkeye markası üzerinden ihracat yapmaktadır.

Arzu Kaprol (49)

Arzu Kaprol markasını kuran ve markasıyla dikkatleri üzerine çeken Arzu Kaprol, tasarımları ve koleksiyonlarını, sahip olduğu marka üzerinden satışa sunmaktadır.

Türkiye’nin girişimci kadınları

Türkiye’nin ünlü girişimcileri kimlerdir sorusu, girişimci kadınların kimler olduğunun merak edilmesine neden olmaktadır. Türkiye’de oldukça fazla kadın girişimci bulunmaktadır. Kadın girişimcilerden bazılarını genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

Hanzade Doğan Boyner: Türkiye’nin çok önemli kadın girişimcilerinden bir tanesidir. Hepsiburada.com’un kurucusudur. Önde gelen bir e-ticaret sitesi olarak faaliyetlerini sürdüren Hepsi Burada, milyonlarca kişiye hitap etmektedir.

Arzu Kaprol: Ses getiren girişimlerden Arzu Kapral markasının yaratıcısıdır.

Demet Mutlu: Trendyol’un girişimcisi Demet Mutlu, aynı zamanda Trenyol’un CEO’su olarak görev yapmaktadır. 300 milyon dolar ile Trendyol girişimini başlatan Demet Mutlu, girişimci kadınlar listesinde yer almaktadır.

Başak Tanpınar Değim: Armut.com’un girişimcisidir ve önemli şirketlerde çeşitli pozisyonlarda çalışmıştır. Ardından Armut.com’u kurmuş ve girişiminin 3. Yılında büyük bir yatırım alarak geniş bir kitleye hitap etme şansı elde etmiştir.

Gamze Cizreli: ODTÜ İşletme mezunu olan Gamze Cizreli, 2007 yılında Big Chefs’i kurmuştur. 2009 yılından itibaren Suudi Arabistan, Dubai gibi ülkelerde de faaliyetlere başlamıştır.

Yukarıdaki isimlerin her biri, Türkiye’nin ünlü girişimcileri arasında yer almaktadır. Türkiye’de ve dünyada adlarını duyuran kadın girişimciler, dikkatleri de üzerine çekmiş bulunmaktadır.  Belirli bir sermaye ile yaptıkları işler, Türkiye’de önemli girişimlerin oluşmasını sağlamıştır.

Dünyayı Değiştiren Girişimciler

Türkiye’nin ünlü girişimcileri kimlerdir sorusu kapsamında, bu girişimcilerin bir kısmının dünyayı değiştiren girişimciler olduğunu söylemek mümkündür. Türkiye dışında pek çok ülkede isimlerini duyurmayı başaran bu girişimcilerin bazıları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Eren Bali: Udemy akademi kurucusu
 • Kerim Baran: Yonja sitesi kurucusu
 • Aykut Karaalioğlu: Mobile Action adlı uygulamanın sahibi
 • Mustafa Emre Kazdağlı: Stringer Labs uygulamasının geliştiricisi

Yukarıdaki isimlerin her biri, dünyayı değiştiren girişimciler listesinde yer almaktadır. Cesaret ve belirli bir bütçe ile giriştikleri işler, bir süre sonra büyüyerek dünyada da tanınmıştır. Bu anlamda dünyayı değiştiren girişimcilerin Türkiye’yi yurt dışında olumlu bir şekilde tanıtma konusundaki payları yadsınamaz. Her biri, ilgili alanlarda milyonlarca insana ulaşma başarısı elde etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu