Blog

Türkiye’deki Kargo Şirketleri Nelerdir?

Kargo şirketleri, belirlenen ürünlerin bir adresten diğer bir adrese taşınmasını sağlayan firma türleridir. Minibüs, tır ya da uçaklar ile kargo şirketleri ürün teslimatlarını gerçekleştirmektedir. Ürünlerin çıkış adresi ile hedef adres arasındaki mesafe, taşımada kullanılacak araç türünün belirlenmesini sağlamaktadır. Bu durum, kargo şirketleri tarafından kullanılan teknolojinin de oldukça önemli bir yere sahip olmasına neden olmaktadır. Peki Türkiye’de faaliyet gösteren kargo şirketleri hangileridir?

Türkiye’de hangi kargolar var?

Türkiye’de hangi kargolar var, özellikle ürün satışında bulunan firmaların cevabını merak ettiği bir sorudur. Türkiye’de hizmet veren pek çok köklü kargo şirketi bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle kargo şirketleri sayısı da fazla olsa da kurumsal hizmeti benimseyen şirketlerin, sundukları hizmet ile birçok firmadan ayrıldığını söylemek olanaklıdır.

Sunmuş oldukları hizmet ile ön plana çıkan kargo şirketlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yurtiçi Kargo
 • Aras Kargo
 • PTT Kargo
 • MNG Kargo
 • Trendyol Express
 • Sürat Kargo
 • UPS Kargo
 • Kolay Gelsin
 • Kargoist
 • İyi Kargo
 • DHL

Her bir kargo şirketi, sahip oldukları hizmet anlayışı üzerinden kargo hizmeti sunmaktadır. Listede yer alan kargo şirketlerinden bazıları oldukça köklüdür. Dolayısıyla sektörde çok özel bir yerde bulunmaktadır.

1. Yurtiçi Kargo

Profesyonel hizmet sunan kargo şirketleri arasında yer alan Yurtiçi Kargo, Türkiye’nin 81 iline teslimat gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla geniş bir hizmet ağına sahiptir. Ayrıca yenilikçi hizmetlere sahip olduğu da bilinmektedir. Kullanıcılar, Yurtiçi Kargo’nun web sitesinden ya da mobil uygulamasından yenilikçi hizmetlere ulaşabilmektedir. Bu bağlamda kargo fiyatı hesaplama, kurye çağırma, gönderi sorgulama gibi işlemler web site veya mobil uygulama üzerinden yapılabilmektedir.

2. Aras Kargo

Kargo şirketleri arasında yer alan Aras Kargo, 1979 yılında kurulmuştur. Farklı durumlar için çeşitli seçenekler sunan Aras Kargo, bu nedenle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kullanıcı, kargosunu teslim almak istediği saati belirleyebilmektedir. Kargonun 10.00’a kadar teslim edilmesi için “Aras Günaydın” seçeneği tercih edilebilir. Türkiye’nin pek çok noktasına teslimat yapan şirket, yurt dışında da belirlediği ülkelerde teslimatlarını gerçekleştirmektedir.

3. PTT Kargo

Geniş dağıtım ağına sahip olan PTT Kargo, köy ve kasaba olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasına teslimat gerçekleştirmektedir. Birçok kargo şirketine oranla çok daha uygun fiyatlara sahip olan PTT Kargo, bu nedenle kargo şirketleri arasında en fazla talep görenlerden bir tanesi. Genellikle acil olmayan kargolar için PTT Kargo’nun tercih edildiğini eklemekte fayda bulunmaktadır.

4. MNG Kargo

Hem yurt içi hem de yurt dışında teslimat yapan MNG Kargo, 2003 yılından beri hizmet vermektedir. Genellikle teslimatlar, 1-3 iş günü içerisinde gerçekleşmekte olup hızlı bir gönderim politikaları bulunduğunu ifade etmek olanaklıdır. Ayrıca hem KOBİ hem de e-ticaret girişimcileri için uygun fiyatlar sunmaktadır.

5. Trendyol Express

Trendyol Express, 2018 yılında Trendyol bünyesinde hizmet vermeye başlayan bir kargo şirketidir. Halihazırda Türkiye’nin 40 ilinde hizmet veren Trendyol Express, özellikle Trendyol üzerinden satın alınan ürünlerin kısa sürede adrese ulaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle Trendyol alışverişleri için sık tercih edilen kargo şirketleri arasında yer almaktadır.

6. Sürat Kargo

Sürat Kargo, Türkiye’nin farklı noktalarına teslimat yapan bir kargo şirketi olarak ön plana çıkmaktadır. Kredili kargo kampanyası ile dikkat çeken Sürat Kargo; gönder-al gibi seçeneklere de sahiptir. Yeni nesil kampanyalarıyla kullanıcılar tarafından tercih edilen Sürat Kargo, bazı yerlere geç teslimat yapabilmektedir.

7. UPS Kargo

Kargo şirketleri arasında yer alan UPS Kargo, yurt içi ve yurt dışına teslimat yapmaktadır. Güvenilir hizmet sunan UPS Kargo’nun fiyatları diğer kargo şirketlerine göre çok daha yüksektir. Türkiye’nin 81 iline teslimatta bulunan firma, 265 şubeye sahip.

8. Kolay Gelsin

2018 yılında kurulan Kolay Gelsin, geleneksel taşımacılık anlayışını, sunmuş oldukları çözümler ile yıkmak isteyen bir kargo şirketidir. “İstediğim Zaman Gelsin”, “Farklı Adrese Gelsin” gibi seçenekler; kullanıcıların kargoyu istedikleri zaman alabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcılar, teslimat günü kargonun nerede olduğunu canlı olarak takip edebilmektedir.

9. Kargoist

Türkiye’deki kargo şirketleri arasında yer alan Kargoist, halihazırda 21 şubeye sahiptir. Kapıda ödeme ve gün içi teslim gibi seçeneklere sahip olan kargo şirketi, geniş bir kitleye hitap etmektedir. Ayrıca geri dönüşümlü dağıtım hizmetini bünyelerinde barındırdıklarını da söylemek olanaklıdır. Ayrıca Kargoist, kapıda ödeme seçeneğine de sahiptir. Böylelikle alıcıların kargo ödemesini zahmetsiz bir şekilde yerine getirmesine destek olmaktadır.

10. İyi Kargo

Canlı takip, 7 / 24 müşteri desteği gibi seçeneklere sahip olan İyi Kargo, yaklaşık olarak 50 şehirde hizmet veren bir kargo şirketidir. Kullanıcılar, kargosunun nerede olduğunu öğrenebilmektedir. Bu sayede klasik kargo hizmetinden çok daha farklı bir hizmet sunulduğunu ifade etmek olanaklıdır.

11. DHL

Yurt içi ve yurt dışında hizmet vermekte olan DHL, 200’ü aşkın ülkeye teslimatta bulunmaktadır. Özellikle 30 kg’ı aşan yükler için en iyi seçeneklerden biri olarak kabul edilen DHL, Türkiye’de hizmet sunan kargo şirketleri arasında yer almaktadır. Deniz, hava ve kara yollarını kullanarak geniş bir hizmet seçeneğini bünyesinde barındırmaktadır. Genellikle acil teslimatlar için tercih edilen DHL, diğer kargo şirketlerine göre daha yüksek fiyatlarda hizmet sunmaktadır.

En iyi kargo şirketi hangisi?

En iyi kargo şirketi hangisi merak edenler için her bir kargo şirketinin farklı avantajlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin PTT Kargo çok daha uygun hizmet vermektedir. Fakat birçok şirkete göre daha uzun sürede teslimat yapmaktadır. En iyi kargo şirketleri konusunda belirleme yapılabilmesi için düzenlenen kimi anketler, en memnun kalınan kargo şirketinin Yurtiçi Kargo olduğunu gözler önüne sermektedir. Bunun yanı sıra sıralamada, kullanıcı memnuniyeti bağlamında değişiklikler meydana geldiğini söylemek olanaklıdır.

Kargo firmaları nereye bağlı?

Kargo şirketleri ile ilgili merak edilen bir diğer konu da kargo firmalarının nereye bağlı olduğudur. Kargo şirketlerinin her biri, temel olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kapsamında hizmetlerini sunmaktadır. Şirketlerin, hizmet verebilmesi için belirlenen şartları taşımaları ve ihtiyaç duyulan belge ile yeterliliklere sahip olması bir hayli önemlidir.

Karayolu Taşıma Kanunu ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde sürece dair detaylı bilgiler yer almaktadır. Taşımanın hangi şartlarda yapılacağı yönetmelikte bulunmaktadır. Bunun yanı sıra posta taşımacılığının detayları ise Posta Hizmetleri Kanunu’nda yer almaktadır. Dolayısıyla kargo şirketlerinin her biri, belirlenen şartları yerine getirmeleri durumunda hizmet verebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu