Blog

Dolap Uygulaması Nedir, Dolap Nasıl Kullanılır?

Dolap uygulaması, son zamanlarda ön plana çıkan ikinci el alım-satım sektörünün dikkat çeken uygulamalarından bir tanesidir. Kullanıcılar, dolap uygulaması ile birlikte kullanmadıkları eşyaları satışa sunabildikleri gibi farklı kategorilerdeki ikinci el eşyaları da satın alabilmektedir. Kullanıcı odaklı arayüzü ile kolay kullanım olanağı sağlayan dolap uygulaması; temel olarak alıcı ile satıcıyı aynı platformda bir araya getirmektedir. Dolayısıyla alışverişin tek bir kanal üzerinden yapıldığını ve kargo işlemlerinde kurum çatısı altında işlemlerin gerçekleştirildiğini ifade etmek olanaklıdır. Peki dolap uygulamasıyla bilgili bilinmesi gerekenler nelerdir, uygulama nasıl kullanılır?

Dolap uygulaması nedir?

Dolap uygulaması nedir, ikinci el sektörünün dikkat çektiği bir dönemde cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Özellikle sürdürülebilirlik ve kaynakların bilinçli kullanımı noktasında ikinci el eşyaların alınıp satılması oldukça önemlidir. Bu nedenle birçok kişi, yeni bir ürün almak yerine daha önce kullanılmış ürünleri çok daha uygun fiyatlarla satın almaktadır.

Trendyol güvencesiyle oluşturulan dolap uygulamasının temel hedefinin, sürdürülebilirlik anlayışını yerleştirmek olduğunu ifade etmek olanaklıdır. İkinci el ürünlerin satışa sunulduğu uygulama kapsamında alıcı ve satıcılar bir araya gelmektedir. Uygulamada yer alan taraflardan biri olan satıcılar, kullanmadıkları eşyaları platform üzerinden uygun fiyatlarla satışa sunabilmektedir.

Alıcılar; giyim, çanta, ayakkabı, bebek başta olmak üzere pek çok kategoride yer alan ürünlerden ihtiyaç duyduklarını uygun fiyatlarla ve zahmetsizce satın alabilmektedir. Alıcı ve satıcının aynı platformda bulunması, satın alma işlemlerinin güvenilir bir şekilde yapılması başta olmak üzere pek çok husus, uygulamanın talep görmesini sağlamaktadır.

Dolap uygulaması nasıl kullanılır?

Dolap uygulaması nasıl kullanılır merak edenler için alıcı ve satıcılar özelinde uygulama kullanımının değişiklik gösterdiğini ifade etmek olanaklıdır. Kullanmadıkları eşyaları satışa sunmak isteyen kullanıcılar, yani satıcılar, uygulamayı şu şekilde kullanabilir:

 • Akıllı telefonunuza uygulamayı indiriniz.
 • Uygulama üzerinde hesap açınız.
 • Sizden istenen alanları doldurunuz.
 • Satışa sunmak istediğiniz eşyaların fotoğraflarını ayrıntılı bir şekilde çekiniz.
 • Uygulama üzerinde yer alan “Sat” tuşunu seçiniz.
 • “Ürün ekle” butonu üzerinden çektiğiniz fotoğrafları yükleyiniz.
 • Ürün başlığı, açıklama, kategori, marka, kullanım durumu, renk, kargo boyutu ve kalan kısımları doldurunuz.
 • Ürüne teklif isteyip istemediğinizi işaretleyiniz.
 • Bütün alanları eksiksiz bir şekilde doldurduğunuza emin olduktan sonra “Onaya Gönder” butonuna tıklayınız.

Belirtilen işlem basamakları satıcı tarafından dolap uygulaması nasıl kullanılır sorusunun cevabı olarak sunulmaktadır. Kullanıcı tarafından oluşturulan satış talebi onaylandıktan sonra ürün, alıcılara gösterilmektedir. Böylelikle alıcılar, ihtiyaç duymaları halinde ürünü zahmetsizce satın alabilmektedir.

Pek çok kategoride yer alan ikinci el ürünlerden istediklerini satın almak isteyen kullanıcılar, uygulama üzerinde arama yapabilmektedir. Uygulamayı efektif bir şekilde kullanmak isteyen alıcılar, ilk önce uygulamayı indirmelidir. Ardından uygulamayı açarak kategori üzerinde yer alan ürün gruplarından herhangi bir tanesini seçebilmektedir. Kategori tercihi sonrasında binlerce ürün anında gösterilmekte olup kullanıcı, istediği ürünler hakkında detaylı bilgi edinebilmektedir. Ayrıca istediği ürünü, dolap uygulaması üzerindeki hesabında yeterli bakiyesi mevcut ise buradan alabilmektedir. Öte yandan banka / kredi kartı ile de güvenli ödeme yapılabilmektedir.

Dolap uygulaması satış

Dolay uygulaması satış, özellikle kullanmadığı ürünleri satışa sunmak isteyen kullanıcıların önem verdikleri konulardan bir tanesidir. Dolap, temelde iki taraflı bir uygulamadır. Dolayısıyla hem satıcılar hem de alıcılar tarafından kullanılabilmektedir. Halihazırda kullanılmayan eşyalar, uygulama üzerinden satılabilmektedir.

Satıcı, ilk önce satışa sunmak istediği ürünleri belirlemeli, ardından bu ürünlerin fotoğraflarını farklı açılardan çekmelidir. Fotoğrafların kalitesi, ürünün durumunu belirleme noktasında oldukça önemlidir. Ürünlerini dolabına ekleyen satıcı, ürünlerin satışı için beklemeli ve satış için talep gönderilen ürünleri hakkında alıcıya bilgilendirme yapmalıdır.

Dolap uygulaması satış nasıl yapılır?

Dolap uygulaması satış nasıl yapılır merak edenler için satış işlemlerinin oldukça basit ve kolay bir şekilde yapıldığını söylemek mümkündür. Daha önce de belirtildiği üzere satışı yapılacak ürünlerin fotoğrafları çekilmeli ve fotoğraflar, satış için eklenmelidir. Ürün fiyatlandırması, ürünle ilgili ek bilgiler de fotoğraf ekleme sonrasında yapılmaktadır.

Dolap uygulamasında satışta bulunmak isteyen kişilerin bilmesi gerekenler şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Ürün fotoğraflarının kalitesi ve sayısının fazla olması alıcı için önemlidir.
 • Kargoyu kimin ödeyeceği belirlenerek ürün satışa sunulmalıdır.
 • Ürünlerle ilgili alıcıdan teklif gelmesi isteniyorsa ilgili bildirim açılmalıdır.

Her bir husus, satıcıların ürünlerini çok daha kolay bir şekilde satışa sunabilmelerini mümkün kılmaktadır. Ayrıca satıcılar, ürünleri için “öne çıkarma” seçeneğini kullanabilir ve ürünlerin ana sayfada öncelikli olarak görünmesini sağlayabilir. Bu hususların her biri satış stratejileri arasında yer almaktadır.

Dolapta ne satabilirim?

Dolapta ne satabilirim, merak edilen sorulardan bir diğeridir. Öncelikle belirtmek gerekir ki dolap uygulaması geniş bir kategori seçeneğine sahiptir. Kadın, Bebek ve Çocuk, Ev ve Yaşam, Erkek, Elektronik kategorileri Dolap üzerinde yer almaktadır. Her bir kategori içerisinde alt başlıklar yer aldığı için kullanıcılar, geniş bir satış seçeneğine sahiptir.

Dolap uygulaması satıcıdan ne kadar komisyon alıyor?

Dolap uygulaması satıcıdan ne kadar komisyon alıyor sorusu, özellikle uygulama üzerinde satışta bulunacak kişilerin cevabını öğrenmek istediği bir sorudur. Uygulamanın satıcılara uyguladığı komisyon oranlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 0-50 TL arası satışlarda 6,5 TL komisyon
 • 51-999 TL arası satışlarda %13 komisyon
 • 1000 TL ve üzeri satışlarda 130 TL komisyon

Satıcılar, belirlenen aralıklardaki satışlar için belirlenen komisyonlara tabidir. Dolap’ta temel olarak kademeli komisyon uygulaması bulunmaktadır. Bu nedenle 1000 TL ve üzerindeki satışlar için sabit komisyon uygulanmaktadır.

Dolap uygulamasında ödeme nasıl oluyor?

Dolap uygulamasında ödeme nasıl oluyor hem alıcı hem de satıcılar tarafından sorulan önemli sorular arasında yer almaktadır. Dolap, kullanıcıların ödeme işlemlerini kolaylıkla yapabilmesi adına güvenli bir ödeme sistemi kurmuştur. Kullanıcılar, yaptıkları satışlar ile “Dolap Hesabı”nda para bulundurabilmektedir.

Bu sayede kullanıcı, istediği ürünü satın alabilmek için Dolap uygulaması kapsamında yer alan hesabından para çekebilmektedir. Bunun yanı sıra ürün satın alımlarında banka / kredi kartı ile güvenli ödeme yapabilmektedir.

Ödeme konusunda bilinmesi gereken birkaç temel husus bulunmaktadır. Ürün satın alındıktan sonra, eğer ürün sorunsuz bir şekilde alıcıya ulaşmışsa alıcı, siparişi onaylamaktadır. Böylelikle satın alma işlemi sonrasında havuzda tutulan ödeme satıcıya aktarılmaktadır. Bu nedenle alıcıların kargo ellerine ulaştıktan sonra, herhangi bir sorun görmemeleri halinde satışı onaylaması gerekmektedir.

Dolap uygulaması, yenilikçi çözümleri ve sürdürülebilirliği teşvik eden sistemiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu nedenle son zamanlarda uygulamaya olan talepte artış meydana geldiğini söylemek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu