Haberler

Amazonda satış yapmak için gerekenler

İnternetten satış yaparken markalar ya kendi e-ticaret siteleri, ya e-ticaret pazaryerleri ya da her iki platformu da tercih ederek ürün ve hizmet satışı yapmaktadır. E-ticaret siteleri işletmelerin hem marka bilinirliği yaratmalarını hem de uygun maliyetler ile e-ticaret yapmalarını sağlamaktadır. Çünkü pazaryerlerinden satış yapan işletmelerin belirli komisyon oranları çerçevesinde satış yapabilmektedir.

E-ticaret pazaryerleri arasında yer alan amazon son dönemlerde birçok kişi ve işletmenin ilgisini çeken bir pazaryeri platformudur. Çünkü amazonda satış yapmak demek hem Türkiye içerisinde hem de Dünya’da ürün ve hizmetlerinizi tüketicilere sunmak demektir. Bu nedenle markalar uygun komisyon oranları bulunan bu pazaryerinde satış yapmaya oldukça önem vermektedir.

Amazon’da satış yapmak için gerekenler adlı bu yazımızda sizlere Amazon ve amazonda satış yapmak için gerekli olan unsurlar hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve Amazon’da mağaza açarak satışta başlayabilirsiniz.

Amazon nedir?

Amazon, 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan bir satış sitesidir. İlk dönemlerde kitap satışı yapmak için kurulan Amazon kısa süre içerisinde büyüyerek giyim, mobilya, video oyun, oyuncak, yiyecek ve aksesuar satışı yapılan bir platforma dönüştü.

Kısa sürede büyüyen Amazon şu an dünyanın en büyük pazaryeri platformlarından birisi haline geldi ve Dünya’nın en büyük 5 şirketi arasında yer almayı başardı.

Amazon’da satış için şirket kuruluşu yapın

Amazon’da satış yapmak isteyen kişilerin ilk olarak bir şirket kuruluşu gerçekleştirmesi gerekiyor. Aksi halde bu platformda satış yapmak mümkün değildir. Çünkü internetten satılan her ürün için bir fatura kesmeniz gerekmektedir. Şirket kuruluşu Amazon’da mağaza açmak için de oldukça önemlidir. Kısacası amazonda satış yapmak için ilk gereklilik şirket kuruluşudur.

İşletmeler bütçelerine ve gelecekteki amaçlarına göre şahıs, limited veya anonim şirket türlerinden birisini seçerek şirket kuruluşlarını gerçekleştirmektedir.

Banka hesabı açın

Amazon’da satış yapmak için gerekli olan bir diğer şey de banka hesabıdır. Çünkü Amazon’da yaptığınız satışlardan hak ettiğiniz tutar yalnızca sizin adınıza gönderilmektedir. Girdiğiniz banka hesabı sizlerin adına olmadığı takdirde ise Amazon’da satış yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu gerekliliği karşılamak isteyen kişiler ülkemizde bulunan özel ya da devlet bankalarına başvurarak banka hesabı açtırmalıdır.

Kredi kartı alın

Banka hesabı açtırırken çalışacağınız bankadan kredi kartı da istemeniz oldukça önemlidir. Çünkü Amazon’da mağaza açmak için kişilerin bir kredi kartına da ihtiyacı bulunur.

Bu gerekliliğin arkasında yatan neden ise Amazon satıcı bakiyeniz yeterli olmadığında Amazon’un tahsilat gerçekleştirebilmesi içindir. Çünkü Amazon oluşabilecek masraflarda kendini garanti altına almayı istemektedir. Kredi kartı girişine bu nedenle oldukça çok önem vermektedir.

Mersis numarası

Mersis numarası, ticari faaliyet yürüten işletmelere özel verilen 16 haneli koda verilen isimdir. Amazon’da satış yapmak için gerekli olan Mersis numarasını, şirketler Gümrük ve Ticaret bakanlığının sitesinden alabilmektedir. Bazı durumlarda kişilere geçici bir numara verilmektedir. Fakat böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında kişi ve işletmelerin Ticaret Sicil Müdürlüğüne başvuru yapması ve yeniden numara alması gerekir.

Sizler de bu işlemleri yaparak Amazon’da satış yapmak için gerekli olan Mersis numaranızı alabilir ve ardından satıcı başvurunuzu yapabilirsiniz.

Amazon hesabı açın

Amazon hesabı da Amazon’da satış yapmak için gerekli olan şeyler arasında yer alıyor. Kişiler Amazon’a girerek ve kaydol butonuna tıklayarak amazon hesaplarını oluşturuyor. Amazon hesabı oluştururken;

  • Ad – Soyad
  • E-posta
  • Şifre

Gibi bilgiler isteniyor. Bu bilgileri sisteme giren kişiler anında hesaplarını açabiliyor.

Satıcı başvurusu yapın

Amazon’da satış yapmak isteyen kişiler Amazon’da satış yapmak için gerekli olan belgeleri topladıktan sonra Amazon’a satıcı başvurusu yapmalıdır. Amazon Satıcı Başvurusu yaparken kişilerin ilk olarak bir amazon hesabı açması ve gerekmektedir. Ardından başvuru esnasında istenilen bilgiler doğru bir şekilde doldurulmalı ve adres tespiti yapılacak faturalar amazona iletilmelidir.

Amazon’da satış yapmak için gerekli belgeler toplandıktan ve başvuru yapıldıktan sonra 1-7 gün içerisinde başvurular incelenecek ve mağazanız açılacaktır.

Ticimax Amazon entegrasyonundan yararlanın

Amazon’da satış yapan e-ticaret firmalarının, e-ticaret sitelerini ve Amazon mağazalarını entegre ederek tek bir panel üzerinden her iki tarafı da yönetebileceği Ticimax e-ticaret paketleri ile sizler de e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz.

Ticimax e-ticaret paketlerinde bulunan modül ve özellikler ile e-ticaret sitenizi profesyonelce yönetebilir ve alt yapı içinde bulunan çift yönlü pazaryeri entegrasyonu ile Amazon’dan da satış yapabilirsiniz.

Ticimax Amazon Entegrasyonu sayesinde;

  • Kategori eşleştirme
  • İptal ve iade takibi
  • Fiyat güncelleme
  • Ürün stoklarını aktarma
  • Fatura ve kargo yönetimi

Gibi süreçlerinizi yönetirken çift yönlü pazaryeri entegrasyonu ile siparişlerinizi tek bir panelden takip edebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu