Haberler

En Sık Yapılan Dijital Pazarlama Hataları

Dijital pazarlama, internet kullanımının arttığı günümüz dünyasında oldukça önemlidir. Markalar, online dünyada ön plana çıkabilmek için dijital pazarlama çalışmalarına yönelir. Fakat doğru ve sistemli bir çalışma içerisinde olmamak, reklam çalışmalarının maliyetli hale gelmesine neden olmaktadır.

Dijital pazarlama çalışmalarında yapılan kritik hatalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hatalı hedef kitle belirleme
  • Kampanya hedefini doğru belirlememe
  • Sosyal medyanın gücünü önemsememe
  • Sosyal medya hesabı için takipçi satın alma
  • Müşterilerle robotik mesajlarla temas kurma
  • Müşteri hareketlerini analiz etmeme
  • Sitenin mobil uyumlu olmaması
  • Alışveriş yapmadan çıkanları önemsememe
  • Kampanya verilerini sistemli takip etmeme
  • Kullanıcı dostu site oluşturmama

Yukarıda belirtilen hususların her biri, dijital pazarlamanın doğru yapılmasını engellemektedir. Bu ise hem zaman hem de para kaybına neden olur. Markaların ön plana çıkabilmesi ve kendilerini tanıtabilmesi için dijital pazarlamayı profesyonel bir şekilde yapması zorunluluk arz etmektedir.

Hatalı hedef kitle belirleme

Hatalı hedef kitle belirleme, hatalı dijital pazarlama çalışmaları içerisinde yer alıyor. Reklamın içeriği, türü, reklamın yayınlanacağı platform; hedef kitlenin doğru belirlenmesiyle efektif şekilde tespit edilir. Ürün/hizmetlerinizle nasıl bir hedef kitleye satış yapmayı planlıyorsunuz?

Eğer bebekler için giyim ve bakım ürünleri imal ediyorsanız, temel olarak ebeveynler sizin hedef kitleniz olacaktır. Bu noktada kimler için üretimde bulunduğunuzu belirleyerek reklam çalışmalarınızda belirlediğiniz kitleyi hedef almalısınız.

Kampanya hedefini doğru belirlememek

Kampanya hedefini doğru belirlememek, aslında ilgili reklam çalışmasıyla alakalı bir durumdur. Reklam çalışmasına konu olan ürünle ilgili ne kadar satış yapacağınız, kâr oranınızınız ne kadar olacağı gibi hususlar; kampanyaya başlamadan önce tespit etmeniz gereken konular arasında yer alıyor. Gerçekçi hedefler koymanız, dijital pazarlama çalışmaları kapsamında başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sosyal medyanın gücünü önemsememek

Sosyal medyanın gücünü önemsememek, hatalı dijital pazarlama çalışmalarından bir diğeridir. Özellikle son yıllarda sosyal medyaya yönelim artmaktadır. Bu durum, sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yapmanın, kısa sürede geniş bir kitleye ulaşmada etkili olacağını gözler önüne seriyor. Fakat sosyal medyanın gücünün farkında olunmadığı da bir gerçektir.

Sosyal medya hesabı için takipçi satın almak

Sosyal medya hesabı için takipçi satın almak, hatalı dijital pazarlama çalışmalarından bir diğeridir. Aktif bir kitleye sahip olursanız, kampanyalarında daha çok başarı elde edersiniz. Neticede çok takipçiye sahip olarak çok yüksek satış oranlarına ulaşmanız mümkün olmayabilir.

Müşterilerle robotik mesajlarla temas kurmak

Müşterilerle robotik mesajlarla temas kurmak, bir diğer hatalı çalışma olarak ön plana çıkıyor. Bir müşteri, sorunlarını dinleyen ya da önerilerine cevap veren isimlerle temas kurmak ister. Fakat robotik mesajlar, müşterilerin aradığı samimiyetin dışında bir iletişim yöntemidir. Etkili dijital pazarlama çalışmaları noktasında e-posta pazarlamacılığı veya online müşteri desteğini kullanabilirsiniz.

Müşteri hareketlerini analiz etmemek

Müşteri hareketlerini analiz etmemek, dijital pazarlama çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olan hususlardan birisidir. Müşteri hareketleri, site için önemli verilerden bir tanesidir. Etkili reklam stratejileri oluşturabilmek için müşterilerin web sitenizde nelere ilgi duyduğunu analiz etmelisiniz.

Örneğin bir müşteri, web sitenizde gezinti yapıp hiçbir ürün satın almadan siteye ayrılıyor olabilir. Bunun yanı sıra müşterilerin büyük bir kısmı, benzer ürünlere ilgi gösterebilir. Müşterilerin hareketlerini tespit edip gerekli analiz çalışmalarını yaparsanız, en çok talep gören ürünlere odaklanabilirsiniz. Ya da web sitenizden ürün satın almayan kullanıcılara özel çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Sitenin mobil uyumlu olmaması

Sitenin mobil uyumlu olmaması, mobil cihazların yoğun bir şekilde kullanıldığı bir dönemde marka için dezavantajlı bir durumdur. Çünkü birçok kullanıcı, mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapıyor. Bu nedenle yönelim gösterdikleri sitelerin de mobil uyumlu olmasını istiyor. Mobil cihazlarla entegre olmayan web sitelerinde kalma süresinin de bir hayli düşük olduğu bilinmektedir.

Belirtilen hususların tamamı düşünüldüğünde, dijital pazarlama çalışmalarında sitenin mobil uyumlu olmasının ne kadar önem arz ettiği de anlaşılmaktadır. Sitenizi mobil cihazlarla entegre ederek kısa sürede çok fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Böylelikle markanızın bilinirlik oranı artacak ve satışlarınızda da artış meydana gelecektir.

Alışveriş yapmadan çıkanları önemsememek

Alışveriş yapmadan çıkanları önemsememek, sık yapılan hatalar arasında yer alıyor. Bir müşteri, aradığı ürünü siteniz üzerinden araştırabilir. Fakat sitenizde gezmesine rağmen herhangi bir ürün almadan siteden çıkış yapabilmektedir. Bu tarz potansiyel müşterilerin her birine yönelik çalışmalar yapılması, dijital pazarlama stratejileri açısından oldukça önemlidir.

Remarketing çalışmalarıyla sitenize giriş yapmasına rağmen satın alma gerçekleştirmeyen müşterileri kazanabilirsiniz. Bu tarz müşterilere yönelik kampanyalar hazırlayabilir, oluşturduğunuz kampanyaları e-mail üzerinden ya da sosyal medya hesabınızdan paylaşabilirsiniz. Ayrıca farklı sitelere giriş yapan kullanıcılara, ilgilendikleri ama satın almadıkları ürünleri tekrar gösterebilirsiniz.

Yapacağınız çalışmalar sayesinde bu tarz müşterileri kazanarak onların ürünlerinize yönelmesini sağlayabilirsiniz.

Kampanya verilerini sistemli takip etmemek

Kampanya verilerini sistemli takip etmemek, dijital pazarlama çalışmalarında yoğun bir şekilde yapılan hatalar arasında yer alıyor. Kampanyayı oluşturduktan sonra, kampanyaya yönelik verileri sistemli bir şekilde takip ederseniz, daha az para harcayarak daha çok satış yapabilirsiniz. Bu, sizin için ciddi bir kazanç olacaktır.

Kampanyanızın ilerlemesi, önemli veriler elde etmenizi sağlayacaktır. Bu kapsamda, elde ettiğiniz veriler aracılığıyla kampanyanızı optimize edebilir, markanızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu