GirişimlerHaberler

Otrium, online outlet giyim pazarında fark yaratabilir

Sokağa çıkma kısıtlamaları, hepimize bir tür zorunlu “ev hapsine” sürüklemesi, hepimizi üzdü. Buna karşın, işini online platforma taşımış perakendeciler için durum hiç de öyle değil. Yüzü gülen e-ticaret sitesi sahipleri arasında ise tekstil alanında faaliyet gösterenler ilk sırada; Çünkü moda sevdası asla bitmez… Amsterdam merkezli Otrium, giyim sektöründe faaliyet gösteren girişimlerden birisi ve geçtiğimiz aylarda ABD’de lansmanını gerçekleştirdi. Girişim, satılamayan moda tekstil ürünlerini tüketicilerle buluşturmayı hedefliyor.

Seri sonu tekstil ürünlerini tüketicilerle buluşturan e-ticaret platformu fikri, elbette yeni değil. Moda markalarının veya bu alanda faaliyet gösteren küçük firmaların ellerinde kalan seri sonu ürünleri siteler üzerinden tüketicilerle buluşturmaları, hem üretici firma hem de giyim ürünü tüketenler arasında bir tür “kazan – kazan” durumunun oluşmasını sağlıyor. Firmalar, ürünlerini nakde çevirirlerken, tüketiciler tercih ettikleri markaların giyim ürünlerine daha uygun fiyatla kavuşabiliyorlar. Kimi zaman, üreticilerin satılmayan giyim ürünleri toplam üretimlerinin %12’ sini oluşturabiliyor.

Otrium, müşteriler ve giyim üreticileri için harika

Otrium, 2015 Yılında Max Klijnstra ve Milan Daniels tarafından kuruldu, tamda firmaların satamadıkları bu %12’lik dilimi, giyim meraklısı çevrimiçi müşteriler ile buluşturmayı ve bu alanda çığır açmayı hedefliyor. Girişimi benzersiz kılan unsurların başında ise, moda evi, marka ve butiklerin fiyatlandırma, stok takip, envanter ve ticari satış konusunda tam bir kontrole sahip olabilmeleri geliyor.

Girişimin etkili olması istenen bir diğer alan ise, giyim sektöründe faaliyet gösteren firmaların yönlendirilmesi. Tekstil üreticileri bu yeni platform ve sunduğu analiz verileri sayesinde yeni kreasyonlarına daha isabetli karar verecek. Daha etkili fiyatlarla daha etkili satış rakamlarına ulaşabilecekler. Yeni girişim ile analiz verisi, moda markalarına ve tekstil üreticilerine olduğu kadar tüketiciler için fayda sağlayarak satış verimliliğini arttıracak.

Platformun kurucu ortağı ve CEO’su Milan Daniels; “Otrium’un geride bıraktığımız 2020 yılında üç milyon kayıtlı üyeye ve sayısı üç yüzü aşan mağazaya ulaştığını” belirtiyor. Girişimin iş ortakları arasında “Karl Lagerfeld” gibi markalar bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu