Haberler

Yoast SEO web sitesini yavaşlatıyor mu?

Yoast SEO web sitesini yavaşlatıyor mu sorusu siteleri yavaşlayanlar tarafından sorulan bir sorudur. Yoast SEO Wordpress kullanıcıları için son derece verimli, sitelerini arama sonuçlarında çıkaracak eklentidir. Ancak zaman zaman Yoast eklentisinin siteyi yavaşlattığı gündeme gelebilmektedir. Her ne kadar eklenti siteyi kısmen yavaşlatıyor olsa da sağladığı yararlar açısından kullanılması gereken eklentilerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Eklentinin siteyi yavaşlatmaması için genel hızlandırma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Yoast SEO Nedir?

Yoast SEO web sitesini yavaşlatıyor mu sorusuna yanıt vermeden önce eklentinin neden kullanıldığını bilmek yararlı olacaktır. Yoast SEO eklentisi Wordpress siteler için içeriklerin arama motorlarına uygun hale gelmesini sağlamaktadır. Böylece sitenin ziyaretçi sayısı daha fazla artmakta, içerikler öne çıkmaktadır.

Eklentinin en önemli kısımlarından birisi SEO konusunu çok bilmeyenler için bile rahatlıkla içeriklerini SEO uyumlu hale getirmelerini sağlamaktır. Ücretsiz ve ücretli sürümleri bulunmasına karşılık ücretsiz sürümü kullanıcılar için gayet yeterli durumdadır.

Ayarlarının doğru şekilde yapılması ve kullanılmaya başlaması sonrasında web sitesi arama motorları için uyumlu hale gelerek arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaktır. Eklenti içerikleri başlıklar, metalar ve anahtar kelimeler olarak uyumlu hale getirmeye yardımcı olur.

Yoast SEO Neden Kullanılır, Özellikleri Neler?

Yoast SEO web sitesini yavaşlatıyor mu sorusunun yanıtlanması için eklentinin sağladığı avantajları göz önünde tutmak gerekecektir. Eklenti sitenin içeriğini arama motorları ile uyumlu hale getirir. İnternet kullanıcıları bir siteyi keşfederken genelde arama motorlarının yönlendirmesi ile hareket ederler. Bu durumda girmiş olduğunuz içeriklerin ilk sıralarda yer alması için de arama motorlarına uyumluluk yani SEO oldukça önemlidir.

Yoast SEO temel olarak siteleri arama motoru dostu hale getirmeye yardımcı olur. Özellikle küçük sitelerden büyük sitelere kadar beklentileri en iyi şekilde karşılayarak çalışmaktadır. Yoast SEO kullanımı için özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Yazı ve sayfa uyumu; Wordpress sayfalarını ve yayınlarını başlık ve açıklama açısından daha kolay düzenlenecek hale getirir.
  • SEO sorunlarını açığa çıkarır; içerikle ilgili olan SEO sorunlarının panel üzerinden anlık olarak görülmesini sağlar.
  • Sosyal medya paylaşımı; sosyal medyada kullanılacak sosyal kartların çok daha kolay şekilde hazırlanmasını sağlar.
  • İçeriği en iyi hale getirir; Yoast SEO ziyaretçilere içerikten en iyi şekilde yararlanmaları için yardımcı olur. Bu bakımdan okunabilirlik, odak anahtar sözcük, paragraf dağılımı gibi konularda yayıncıya yardım eder.
  • Site haritaları; arama motorları tarafından içeriklerin hızlı ve eksiksiz şekilde indeks alması için site haritaları ve beslenme kaynaklarının oluşturulmasını sağlar.

Yoast SEO Web Sitesini Yavaşlatır mı?

Yoast SEO web sitesini yavaşlatıyor mu sorusuna kısmen evet şeklinde yanıt verilebilir. Ancak bu eklentiden kaynaklı değil, sitenin genel hız uyumundan kaynaklanmaktadır. Yoast eklentisi halihazırda 5 milyonu aşkın kullanıcı tarafından kullanılmaktadır ve bu bakımdan da başarılı SEO eklentileri arasında en çok tercih edilen bir eklenti konumundadır. Bu yüzden siteleri yavaşlattığı ve kullanılmaz hale getirdiği doğru değildir.

Ama eklentinin özellikle içerik açısından fazla olan sitelerde hıza kısmen etkisi olabilir. Bu durum da hem harita oluşturma hem de içeriğin genel özelliklerini belleğe işlemesinden kaynaklanır. Çok yüksek içerik sayısı ve ziyaretçi sayısı bulunmuyorsa Yoast SEO hız açısından bir sorun teşkil etmeyecektir.

Hız açısından sorun yaratsa bile site hızlandırma işlemlerinin doğru şekilde yapılması sonucunda sitenin hızında artış görülecektir. Yoast SEO, ilgili eklentiler arasında gelişmiş özellikleri ve kolay kullanımı ile birlikte Wordpress kullanıcıları tarafından vazgeçilmeyecek özelliklere sahip bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu