Haberler

Discord, siber karşıtı yapay zeka şirketi Sentropy’i satın aldı

Discord, son dönemlerde hızlı bir büyüme göstererek ön plana çıkan şirketlerden bir tanesi. Yakın zamanda siber zorbalıkla efektif bir şekilde savaşmakta olan Sentropy adlı şirketi satın alarak kullanıcıların güvenilir bir ortamda birbirleriyle sohbet etmesini amaçlıyor.

Bilindiği üzere internet, bilhassa son dönemlerde büyük bir gelişme göstermiş ve hayatın her alına girmiştir. Bu durum, Internet kullanımının yaygınlaşmasını ve internet üzerinden gelebilecek tehditlerin de artmasını sağlamıştır. Kötü niyetli kişiler, çeşitli sohbet programları ve sosyal medya platformlarından kullanıcılara tehdit eden mesajlaş göndermektedir. Discord, daha güvenilir bir ortam yaratabilmek için geçtiğimiz günlerde önemli bir adım attı. Siber zorbalıkla etkili bir şekilde savaşan yapay zeka şirketi Sentropy satın alındı.

Sentropy siber zorbalıkla mücadele için kuruldu

Her ne kadar internette dikkate alınmasa da internet kullanıcılarının çeşitli sorunlar yaşamasına neden olan taciz ve tehdit içeren mesajlar, özellikle son dönemlerde çok daha sık bir şekilde kullanıcılara gönderiliyor. Sentropy tam da bu konuya eğilmek ve siber zorbalıkla yapay zeka üzerinden savaşabilmek için kuruldu. Organize olmayan veriler arasındaki tehdit ve taciz mesajlarının yapay zeka aracılığı ile bulunmasını hedefleyen Sentropy, bu tarz mesaj sahiplerinin bulundukları platformu güvensiz bir ortama dönüştürmelerini engellemek için çalışmalar yapıyor.

Sentropy, siber zorbalıkla mücadele için pek çok uygulama ve arayüz üretiyor ve bunları; Twitter, Reddit başta olmak üzere üçüncü parti geliştiricilere satıyor.

Sentropy, Discord takımına katılıyor

150 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Discord’un güvenliği çalışanların desteği ve gönüllülerin çalışmaları ile sağlanıyordu. Fakat gelen bilgiler, Sentropy’nin Discord takımına katılması yönünde. Bundan böyle Sentropy, bağımsız çözümler üretmeyip Discord’un bünyesinde platformun güvenliği ve güvenlik çözümleriyle ilgili çalışmalarda bulunacak.

Bu durum, Discord kapsamında kullanıcıların almış oldukları tehditkâr mesajların da azalması hatta sonlanması ile sonuçlanabilir. Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olan Discord’un almış olduğu karar, kullanıcıların çok daha güvenilir bir ortamda bulunmaları ve mesajlaşmalarını da sağlayacak. Böylelikle kişiler, çok daha rahat bir şekilde sohbet etme imkânı elde edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu