Haberler

Instagram’da Satış Yapmak için Bilinmesi Gerekenler

Instagram’da satış yapmak, özellikle son dönemde en çok ilgi gösterilen e-ticaret girişimlerinden. Instagram uygulamasının zaman içerisinde dönüşüme uğraması ve bir fotoğraf paylaşım platformu olmaktan daha fazlasını vadetmesi, e-ticaret olanaklarını da geliştirdi. Bu bağlamda Instagram’da satış yapmak, önemli ve iddialı bir ticari girişim haline dönüştü. Peki, Instagram’da nasıl satış yapılır, neler gereklidir? Bu sorular dijital dünya üzerinden ticari girişim gerçekleştirme hedefinde olanların son dönemde en çok merak ettiği konular. İnstagram üzerinden satış yapmak isteyenlerin çeşitli prosedürleri tamamlamaları gerekir. Bu prosedürlerin başında İnstagram ticari hesaba sahip olmak vardır. Ayrıca Instagram e-ticaret sayfası sahibi olmak isteyenlerin belli başlı püf noktalara da özen göstermesi gerekir. Özellikle; rakip analizi, ürün tanıtımı, reklam, etkileşim oranları ve benzeri birçok unsur, Instagram’da yapılan ticaretin başarılarını doğrudan etkileyen faktörlerdir.

Instagram’da satış nasıl yapılır?

Instagram’da satış nasıl yapılır, merak ediyorsanız İnstagram üzerinden gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz girişimin gerekliliklerini iki yönden ele almanız gerekir. İlk olarak Instagram e-ticaret sayfası sahibi olmak için teknik gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Teknik gereklilikler, Instagram’ın satış yapma prensiplerinin ve diğer yasal zorunlulukların karşılanması olmak üzere iki biçimde tezahür eder. Instagram’da satış yaparken önem verilmesi gereken bir diğer konu da ticari girişimin kaderini doğrudan tayin eden tanıtım çalışmalarıdır. Bu iki unsurun temel olarak karşılanması halinde milyonlarca üyesi olan İnstagram üzerinden geniş bir hedef kitleye ulaşım sağlanabilir. Üstelik bu hedef kitleyi, amaçlar doğrultusunda yönlendirmek ve ticari girişimin başarıya ulaşmasını sağlamak mümkündür.

Instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler

İnstagram üzerinden satış yapmak için gerekenler arasında ilk sırada gerçekleştireceğiniz ticari girişimin içeriği bulunur. Hangi ürünü satacağına karar verilmesi ilk aşamanın en kritik noktasıdır. Satılacak ürünün tespit edilmesinden sonra ise teknik gereklilikleri yerine getirmek ve özellikle Instagram’ın taleplerini karşılamak gerekir.

Ayrıca vergilendirme sistemine dahil olarak gerçekleştirilen girişimi, yasal zemine dayandırmak da oldukça önem arz eder. Instagram e-ticaret sayfası sahibi olmak için her ne kadar bir şirkete tabii olmak gerekmiyor olsa da vergilendirme yapılmadan satış yapmanın yasal olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır.

Instagram satış yapmak vergi 2021

Instagram satış yapmak vergi 2021 yılı kapsamında satışı yapılacak ürüne göre farklılık gösterir. Bu noktada girişimcilerin en çok merak ettiği konuların başında Instagram’da satış yapmak için vergi vermek gerekir mi, sorusu gelmektedir. Bu soruya iki farklı bakış açısından cevap vermek mümkündür.

Instagram’da satış yapmak da dahil olmak üzere her türden ticari girişim gerçekleştirilirken devlet tarafından talep edilen vergilendirme gerekliliklerinin karşılanması zorunludur. Her ne kadar günümüzde vergi vermeden İnstagram üzerinden satış yapılabiliyor olsa da bu durumun girişimi zedeleyecek çeşitli olumsuzluklara gebe olabileceği bilinmelidir.

Özellikle vergisiz satış yapıldığının tespit edilmesi halinde devletin ilgili kuruluşları tarafından şahıslar cezalandırılabilir. Dolayısıyla Instagram’da satış yapmak için şahıs şirketi sahibi olmak ve yasal zorunlulukları karşılayarak girişimin seyrini yönlendirmek oldukça önemlidir. Markalaşarak daha geniş kitlelere ulaşmak isteyenler için ise vergilendirmeye tabii olmak neredeyse zorunluluktur.

Instagram’da satış yapmak kargo

Instagram’da satış yapmak kargo olanakları bakımından da girişimcilere önemli avantajlar sağlar. Diğer e-ticaret platformlarında olduğu gibi İnstagram üzerinden satış yaparken birden fazla kargo şirketiyle anlaşmanız mümkündür. Burada tek bir kargo firmasıyla anlaşmak ve bu doğrultuda ürün satışını gerçekleştirmek daha avantajlı bir yöntem olacaktır.

Instagram üzerinden satış yapmak yasal mı?

İnstagram üzerinden satış yapmak yasal mı, sorusu yine e-ticaret girişimine başlayacak olanların en çok merak ettiği konulardandır. Instagram’da satış yapmak tamamen yasaldır. Instagram, özellikle son dönemde ticari girişimleri teşvik ettiği gibi birçok araçla e-ticaret serüvenine İnstagram üzerinden devam etmeyi planlayanlara ayrıcalıklar sunar.

Bununla birlikte Instagram üzerinden yapılan satışların vergilendirmeye tabii olmadan gerçekleştirilmesi halinde sürecin yasal olmayacağı da bilinmelidir. Günümüzde fazlasıyla bu tarz ticari girişimler bulunduğu gibi vergi yükümlülüklerinin karşılanmaması çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Instagram’da satış yaparken bilinmesi gerekenler

Instagram’da satış yaparken bilinmesi gerekenler, platformun vadettiği olanaklardan en efektif şekilde yararlanmak üzerine olmalıdır. Görselliğin ön planda olduğu ve görsel etkileşim araçlarının oldukça yoğun olduğu Instagram, benzersiz bir tanıtım ağına sahiptir. Üstelik platformun dünya genelinde ve Türkiye’de milyonlarca üyeye sahip olması kısa süre içerisinde geniş kitlelere ulaşabilme kolaylığı sağlar. Dolayısıyla Instagram’da satış yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken ilk kural, Instagram’dan en verimli şekilde yararlanmaktır.

Ürün tercihi

Ürün tercihi yapmak Instagram’da satış yapmak için en önemli unsurdur. Ayrıca girişimin kaderini tayin etme konusunda da tercih edilen ürünün önemi büyüktür. Belli alanlarda uzmanlık sahibi olmanız halinde bu alanları kapsayan ürünlerin satışını yapmanız önerilir. Farklı bir sektöre giriş yapmayı düşünüyorsanız, Instagram’ın birçok özelliğinden faydalanarak rakip analizi yapabilir ya da girişiminizin geleceğine ilişkin öngörülerde bulunabilirsiniz.

İnstagram işletme hesabı

İnstagram işletme hesabı, İnstagram’da satış yapmak için en temel gerekliliktir. İşletme hesabına sahip olmak ise oldukça kolaydır. Kişisel hesabınızı işletme hesabına dönüştürmek için;

  • İnstagram’a giriş yapın.
  • Profil bölümünden “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan sayfadan “Hesaplar” kısmına geçiş yapın.
  • Son olarak “Profesyonel Hesap” aktivasyonu yapmanız yeterli olacaktır.

İnstagram işletme hesabı, e-ticaret girişimleri için oldukça özel olanaklar sunar. Profesyonel hesapla birlikte profilinize eklenen “İletişim” butonu kolaylıkla hedef kitlenizin sizinle iletişim kurmasını sağlayacaktır. Ayrıca reklam, tanıtım ve diğer çalışmalar için de İnstagram işletme hesabı sayesinde birçok olanağa sahip olabilirsiniz.

InstaShop

InstaShop, Facebook grubuna ait olan İnstagram’ın ürün kataloglarını yayınlayabileceğiniz bir eklentisidir. Dolayısıyla İnstagram’da satış yapmak için InstaShop eklentisi önemli avantajlar elde etmenizi sağlar. InstaShop özelliğini kullanabilmeniz adına son derece basit bir dizi işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

InstaShop özelliğini aktif etmek için “Mağaza” bölümüne giriş yapmanız ve burada İnstagram’ın talep ettiği bilgileri doldurmanız yeterlidir. Daha sonra “Hikaye” kısmında ya da platformun diğer etkileşim araçlarında ürünlerinizin tanıtımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca ürünlere fiyat bilgisi ekleyebilir ve çeşitli güncellemeler ile profilinizi daima güncel tutabilirsiniz.

Reklam ve analiz araçları

Reklam ve analiz araçları, İnstagram üzerinden satış yapmak isteyenlerin en çok önem vermesi gereken bilgileri sunar. Profilin ne kadar ziyaret edildiği, ürünlerin gösterim sayıları ve aldığınız etkileşimleri buradan takip edebilirsiniz. Böylelikle girişimdeki eksik kalan yerler tespit edilebilir ya da alınacak yeni kararlar için en sağlıklı veriler elde edilebilir.

Rakip analizi

Rakip analizi, her ticari girişimde olduğu gibi İnstagram’da satış yapmak için de hayati bir önem arz eder. Yine İnstagram’ın özel olarak geliştirdiği araçlarla veya manuel olarak rakiplerinizin konumunu değerlendirmeniz mümkündür.

Etkileşim araçları

Etkileşim araçları, İnstagram’ı var eden en temel unsurlardır ve dolayısıyla bu unsurların e-ticaret girişiminde en güçlü şekilde kullanılması gerekir. Hikaye, IGTV, fotoğraflar ve yorumlar platformun en öne çıkan etkileşim unsurlarıdır.

Kurumsal kimlik tasarımı

Kurumsal kimlik tasarımı, her ne kadar İnstagram üzerinden gerçekleştirilen girişimlerin konusu değilmiş gibi görünse de oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bu konum, hedef kitlenizle kuracağınız iletişimin seyrini belirler. Kimliğinizi oluşturmak, markanızı göstermek, hedeflerinizi sürdürülebilir kılmak ve çok daha geniş bir kitleye ulaşmak için kurumsal kimlik tasarımına önem vermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu