Haberler

Uber’den mağdur yolcuya 1,1 milyon dolar tazminat

Kullanıma sunulduğu ilk günden itibaren ülkemizde ve tüm dünyada çeşitli tartışmalara neden olan ulaşım uygulaması Uber, ABD – San Fransisco’daki bir davaya konu oldu. Farklı Uber Sürücüleri tarafından birden fazla kez köpeği ile araca binmek isteyen Lisa Irving, talebinin karşılanmaması üzerine mahkemeye başvurdu. Mahkeme, Uber’den görme engelli mağdur yolcuya 1,1 Milyon Dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

Mahkemede firma yetkilileri, hizmete dahil olan sürücülerinin davranış ve tutumlarından sorumlu olmadıklarını belirtmelerine rağmen sorumlu tutuldu. Şikâyet sonrasında Lisa Irving, sürücülerin kendisini ve köpeğini araca almadıkları gibi sözlü tacizde bulunduklarını ve gece geç saatlerde kendisini zaman zaman terk edip zaman zaman araçta mahsur bıraktıklarını da belirtti.

Firmanın tüm itirazlarına karşın şikâyetçi görme engelli Lisa Irwing’i haklı bulan mahkeme, Uber’i Amerikan Engelliler Yasası’nı ihlal ettiği için tazminat ödemeye mecbur bıraktı. Yasa, kamusal hayatın her alanında engelli kişilere karşı ayrımcılığı yasaklıyor. Ulaşım alanında faaliyet gösteren firma ise, uygunsuz davranışlarda bulunan sürücüyü işten kovduklarını belirtmesine rağmen “ayrımcılığı önleyememek” suçu ile tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Görme engelli Lisa Irving’in ulaşım uygulaması ile ilgili diğer şikâyetlerinin arasında çeşitli nedenlerden dolayı iptal edilen yolculuklar da bulunuyor. Ancak ulaşım alanında faaliyet gösteren firmanın karşı karşıya olduğu tek zorluk bu değil.

Popülerliğini kaybeden Uber 250 milyon dolarlık “İkramiye” verecek

ABD’de salgından dolayı ulaşım ve taşımacılık sektörü zor günler geçiriyor. Yeni nesil ulaşım uygulaması Uber ise, geçtiğimiz günlerde görme engelli yolcularla ilgili sorunlarına ek olarak sokağa çıkma yasağı kısıtlamaları ile baş etmek zorunda. Sağlıklarından ve yeterli müşteri sağlayamayacağından şüphe eden araç sahibi ve sürücülerin gözünde cazibesini giderek kaybetmekte olan uygulama, eski popülaritesini kazanmak için yaklaşık olarak 250 milyon dolarlık bir meblağı “ikramiye” olarak dağıtmayı hedefliyor.

İkramiye, ünlü ulaşım uygulamasının blogundan duyuruldu. Blogda yer alan “2020’de birçok sürücü, zamanlarını ayırmaya değer kılmak için yeterli yolculuk yapacaklarına güvenemedikleri için araba kullanmayı bıraktı”  ve “2021’de, onlara verilebilecek sürücü sayısından daha fazla yolculuk talep eden sürücü var – bu da sürücü olmak için harika bir zaman.” İfadelerine yer verildi. Pek çok kişiye göre, firma tarafından dağıtılan bu “ikramiye”, uygulamanın tekrar popüler olmasını sağlayabilir.

.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu