Haberler

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır?

Satış ortaklığı, satışı yapılmak istenen ürün ya da hizmetin, başka bir kurum/şahsın online platformunda yer alarak tanıtılmasıdır. İlk zamanlarda bloggerlar tarafından kullanılan satış ortaklığı, halihazırda büyük siteler tarafından da kullanılıyor. Sanal komisyonculuk olarak tanımlanabilen kavram, internetin daha çok kullanılmasıyla birlikte ön plana çıktı. Satış ortaklığı üzerinden ürünlerini pazarlayan markalar, aracı kişi ya da kurumlara komisyon ödüyor. Böylelikle her iki taraf da kazançlı çıkıyor.

Satış ortaklığı sistemi nedir?

Satış ortaklığı sistemi nedir sorusu, birçok kişinin cevabını merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Markalar, ürünlerini internet üzerinden tanıtabilmek için pek çok dijital pazarlama yöntemlerini kullanmakta. Bu yöntemlerden biri olan satış ortaklığının, ürünlerin kısa sürede tanıtılmasını sağladığı biliyor.

Sistem nasıl çalışıyor diye merak edenler için ilk etapta firmaların aracı siteye ürünlerini yüklemesi gerekmekte. Firmalar, her satış üzerinden satış ortaklarına komisyon veriyor. Komisyonların miktarı, firmaların tarafından kâr marjları esas alınarak belirleniyor.

Temel olarak ürün sahipleri ve satış ortaklarını bir araya getiren siteler, satış ortaklığı ağı olarak tanımlanmakta. Satış ortaklığı noktasında bu sitelerin kritik öneme sahip olduklarını vurgulamak önemli. Bunun yanı sıra satış ortaklarının ürünlerin reklamını yapan kişiler olması, bu zincirdeki bir diğer önemli halkanın satış ortakları olmasına neden oluyor.

Satış ortaklığı nedir, nasıl yapılır?

Satış ortaklığı nedir, nasıl yapılır sorusu kapsamında genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen püf noktaların, konuyu daha iyi anlama noktasında önemli olacağı bilinmektedir:

  • Ürün sahipleri, reklamı yapılacak ürünleri belirler. Hangi ürünlerin ön plana çıkmasını istiyorlarsa bu ürünler için komisyon oranlarını da tespit ederek süreci başlatırlar.
  • Aracı siteler, ürünlerin yer alacakları sitelerdir. Finansal işlemler ve sistemi meydana getiren teknik alt yapı, aracı sitelerle sağlanır. Ürün sahipleri, aracı siteye ürünlerini ekleyerek sürecin ilerlemesini sağlar.
  • Zincirin en önemli halkası olan satış ortakları, belirlenen ürünlerin tanıtılmasını sağlar. Satış ortaklığı nasıl yapılır kapsamında blog yazılabilir, sosyal medya üzerinden tanıtım gerçekleştirilebilir. Adwords gibi reklam kanalları aracılığıyla da reklam yapmak mümkündür.

Satış ortakları tarafından tanıtılan her bir ürün için satış ortaklarına belli bir komisyon ödenir. Belirlenen komisyonların ödenmesinde aracı siteler kullanılır. Oldukça dikkat çeken dijital pazarlama yöntemlerinden bir tanesi olan satış ortaklığının, birçok firma tarafından kullanıldığı biliniyor.

Satış ortaklığı için yapılması gerekenler

Satış ortaklığı için yapılması gerekenler, sürecin sağlıklı işlemesi adına önemlidir. Bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlı olan halkalar, ürünlerin tanıtılmasını kolaylaştırmakta. Satış ortaklığında yapılması gerekenleri genel olarak şu şekilde özetlemek mümkün:

  • İlk olarak reklam için gerekli altyapı hazırlanır.
  • Potansiyel müşteriye ulaşılabilecek kanallar belirlenir.
  • Ürün seçimi yapılır. Ayrıca seçilen ürünlerle ilgili komisyon oranları belirlenir.
  • Satış ortakları bulunarak ürünlerin tanıtımı gerçekleştirilir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, satış ortaklığı nasıl yapılır sorusunun bir cevabı olma özelliğindedir. Belirlenen adımlar uygulandığında, başarılı bir ürün tanıtımı da gerçekleşebilmektedir.

Affiliate marketing ne kadar kazandırır?

Affiliate Marketing ne kadar kazandırır sorusu, birçok kişi tarafından oldukça merak edilmektedir. Çünkü internetin gelişimi, yeni bir çağın da kapılarını aralamıştır. Pek çok kişi, interneti kullanarak nasıl gelir elde edebileceklerinin araştırmasını yapıyor. Satış ortaklığı, yeni bir para kazanma yöntemi olarak ön plana çıkmakta.

Satış ortaklığının ne kadar kazandıracağı ise değişkenlik gösteren bir durum. Her firmanın tanıtımı yapılacak ürünler için belirledikleri komisyon oranları birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle ilgili ürün ve ürün için belirlenen komisyon oranlarının, ne kadar gelir elde edileceğini doğrudan söylemek de olanaklıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu