Haberler

Hastane Reklamları için A’dan Z’ye Dijital Pazarlama Rehberi

Hastane reklamları ile ilgili birçok husus merak edilmektedir. Çünkü sağlık hizmetlerinde reklam, diğer sektörlerdeki reklamlardan farklılık gösterir. Her şeyden önce, sağlık sektöründe direkt olarak reklam yapmanın yasak olduğunu söyleyelim. Sağlık Bakanlığı, sağlık kuruluşlarıyla ilgili bu tarz reklamları yasaklamıştır. Bu demek oluyor ki sağlık kuruluşlarının tanıtımları farklı yöntemlerle yapılmalıdır. Peki ama hastane tanıtımı nasıl yapılır, hangi stratejiler kullanılarak sağlık kuruluşları tanıtılabilir?

Hastane reklamı nedir?

Hastane reklamı nedir sorusu, sektörde bulunan bireyler tarafından cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Çünkü reklam, bir markanın tanıtımını sağlayan en özel araçlar içerisinde yer almaktadır. Bir marka, reklamlar sayesinde çok daha geniş bir kitleye ulaşabildiğine göre sağlık hizmetlerinde reklam çalışmaları yapılabilir mi?

Diyelim ki bir hastaneniz var ve daha çok kişiye ulaşmak, hizmetlerini geniş bir kitleye ulaştırmak istiyorsunuz. Diğer sektörlerde olduğu gibi markanızı doğrudan tanıtabilir misiniz? Sağlık Bakanlığı, bu konuda bir sınırlandırma getirmiştir. Yani eğer bir hastaneye sahipseniz, hastane reklamları yaparak kurumunuzu doğrudan tanıtma şansınız bulunmuyor.

Elbette sağlık kuruluşları için de çeşitli pazarlama stratejileri bulunuyor. Fakat belirlenen hususlara dikkat edilmemesi durumunda kurumunuz çok ciddi yatırımlarla karşılaşabilir ve hizmetleriniz aksayabilir. Doğrudan reklam çalışmaları gerçekleştiremeseniz de dijital pazarlama araçlarını kullanabilir, hastane tanıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

Hastane reklamı yapılabilir mi?

Hastane reklamı yapılabilir mi sorusu, oldukça önemli ve ciddi bir sorudur. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki sağlık hizmetleriyle ilgili bir rekabet oluşturmak ve ticari faaliyet olarak görüp reklam çalışmaları yapmak, aslında sektörün doğasına aykırıdır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, hastane reklamları konusunda bir sınırlama koyarak diğer sektörlerdeki gibi bir rekabet ortamının oluşmasını engellemiştir.

Yani sahip olduğunuz hastane için ücretli bir reklam vermeniz mümkün değildir. Ayrıca web sitenizde bulunan içeriklerde hizmetlerinize özendirici ifadeler de kullanamazsınız. Belirlenen hususlara dikkat etmemeniz, çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Reklam için özel bir çaba harcayarak rekabet ortamı oluşturmanız, Sağlık Bakanlığınca belirlenen yasaklara uygun hareket etmemeniz anlamına gelir.

Peki ama sağlık hizmetlerinde reklam için ne yapmanız gerekiyor? Bu noktada, dijital pazarlama araçlarını kullanabileceğinizi tekrar belirtmek gerekecektir. Çeşitli yayın organlarına sponsor olarak hastane tanıtımları yapılması olanaklıdır. Bunun yanı sıra çeşitli sosyal medya platformları kullanılabilir.

Hastane reklamı neden yasak?

Hastane reklamı neden yasak merak edenler için sağlık hizmetlerinin rekabete konu olamayacak denli önemli olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Sağlık hizmetlerinde reklam yapmak, rekabet ortamı oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle sektörle ilgili doğrudan reklam yapmanın yasak olduğunu ve bu yasağa uymayan şahıs/kurumlar için ciddi yaptırımlar bulunduğunu tekrar belirtmek gerekiyor.

Hastane tanıtımları nasıl yapılır?

Hastane tanıtımları nasıl yapılır merak edenler için bu konuda tercih edilebilecek çeşitli araçlar olduğunu belirtmek yerinde olacaktır. Bu noktada, kullanılabilecek araçlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sosyal medya platformları aracılığıyla hastane tanıtımları
  • Video platformlarıyla hastane tanıtımları
  • Çeşitli yayın organlarının belirli yayınlarına sponsor olmak

Hastane tanıtımları nasıl yapılır sorusu kapsamında, yukarıda belirtilen araçları kullanmak olanaklıdır. Şimdi gelelim bu araçların nasıl kullanılacağına.

Hastaneler için Internet reklamı vermek mümkün müdür?

Daha önce de belirtildiği üzere hastaneler için doğrudan reklam vermek mümkün değildir. Ücretli reklam vererek ilgili sağlık kuruluşunu tanıtmak mümkün değildir. Oluşturulan reklamlar bir rekabet ortamı yaratıyorsa bu, kurumun yaptırımlarla karşılaşması anlamına gelir.

Sosyal medya platformlarının hastane reklamlarındaki yeri

Sosyal medya platformları, hastane tanıtımlarında tam olarak nasıl bir etkide bulunuyor? Birçok kişinin merak ettiği bir soru olmakla birlikte cevabı da her geçen gün genişlemektedir. Sağlık hizmetlerinde reklam doğrudan yapılamıyorsa, reklam gibi kokmayan tanıtımlar gerçekleştirilebilir. Birçoklarının bildiği üzere sağlık kuruluşları, çok önceden beri televizyon programlarına sponsor olur.

Bu, aslında sağlık kuruluşlarının tanıtılmasında çok önemli bir araçtır. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve internetin gelişmesi, farklı araçların kullanılmasını da olanaklı hale getiriyor. Yani siz, sahip olduğunuz hastane için bir Youtube kanalı açabilirsiniz. Böylelikle hastanenin yayınları yapılarak geniş bir kitleye ulaşmak mümkün hale gelir.

Sağlık hizmetlerinde reklam kapsamında sosyal medya platformlarının da çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Hastane hesapları üzerinden sistematik şekilde paylaşımlar yapılabilir. Bu sayede marka tanıtımı yapılarak hedef kitleye ulaşım sağlanabilir. İçerisinde bulunulan sosyal medyada kullanıcılar ilgili hastanenin hesabını takip ediyorsa, yapılan paylaşımlar ilgisini çekecektir. Böylelikle herhangi bir sağlık sorununda, ilgili hastaneye yönelim gösterecektir.

Belirtilen hususların her biri, sağlık hizmetlerinde reklam bakımında sosyal medya platformları ile video platformlarının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Hastane reklamı, diğer sektörlerdeki reklamlardan neden farklıdır?

Sağlık çok özel bir alan olduğu için bu alanla ilgili yapılan reklamların da diğer sektörlerinkinden farklı olması gerekir. Çünkü mevzubahis insan sağlıdır ve bu konuda rekabet içerisinde olmak etik bakımdan doğru değildir. Örneğin mimarlık alanında rahatlıkla ücretli ya da ücretsiz marka reklamları yapılabilir. Çünkü yapılan reklamlar sonucunda oluşan rekabet ortamı, bir insana hiçbir açıdan zarar vermez.

Fakat sağlık hizmetlerinde reklam yapmak, insan sağlığını etkileyecek rekabet ortamının oluşmasına neden olacaktır. Bu kapsamda sağlık sektöründe kurumları doğrudan tanıtan ve hizmetlerini ön plana çıkarak reklamlar yapmak, Sağlık Bakanlığınca yasaklanmıştır. Bu tarz reklam yapan sağlık kuruluşları sonucu çok ciddi olan yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Dijitalleşmenin hastane tanıtımlarındaki önemi

Dijitalleşmenin hastane tanıtımlarındaki önemi merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Bilindiği üzere artık her sektörde dijitalleşmenin etkilerini görmekteyiz. Özellikle büyük firmalar, internet dünyasında kendisine yer bulabilmek için çeşitli çalışmalar içerisinde bulunmaktadır. Bu konuda dijital reklamların çok önemli olduğunu ifade etmek mümkündür.

Daha önce de belirtildiği üzere hastane reklamları yapmak yasaktır ve bu konuda doğrudan çalışmalar gerçekleştirilemez. Fakat dijitalleşmenin sunduğu araçlar kullanılarak reklam yapmadan sağlık kurumlarının tanıtımları gerçekleştirebilir. Örneğin bir sağlık kurumu için web sitesi oluşturulabilir. Sitede kurumun sunduğu hizmetlerle ilgili detaylı açıklamalarda bulunmak mümkündür.

Dijitalleşmenin en önemli araçlarından biri olan web siteleri, ilgili markanın tanıtılmasının en etkili yöntemlerinden bir tanesidir. Fakat sağlık kuruluşlarının bu noktada dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi, web sitede yer alan içeriklerin kanunlara aykırı olup olmadığının belirlenmesidir. Hastane reklamları, kurumun web sitesinde de yapılamadığı için web sitesinde yer alan ögelerin niteliklerinin belirlenmesi gerekir.

Web sitenizde kanunlara aykırı herhangi bir içerik ya da ögeye yer vermeden SEO çalışmaları yaparak sitenizin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yani bir kullanıcı, sitenizin hizmetleriyle ilgili bir anahtar kelimeyi aratarak sitenize ulaşım gerçekleştirebilir. Bu, aslında hastane reklamları içerisinde en etkili ve en sağlıklı olanıdır.

Bu kapsamda, web sitenizle ilgili SEO çalışmalarınızı yaptırmanız gerekecektir. Hastane reklamları her ne kadar yasak olsa da kanunlara uygun bir şekilde hizmetlerini tanıtabilirsiniz. Belirttiğimiz hususlara dikkat ederek kurum ve hizmetlerinizi tanıtarak geniş bir hizmet ağı oluşturabilir, kurumunuzun dikkatleri üzerine çekmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kuralları incelemeniz ve bu kurallara uygun bir şekilde hareket etmeniz oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu