Haberler

LinkedIn’i En Etkili Kullanma Rehberi

LinkedIn kullanma rehberi, iş dünyasına hakim olmak isteyenlere yol haritası sunmak amacıyla oluşturulmuştur. Bilineceği üzere LinkedIn, iş dünyasının kodlarını ve iletişim biçimini günümüzde en iyi yansıtan sosyal medya platformudur. Dünya genelinde 700 milyonu aşkın üyesi olduğu bilinen LinkedIn, iş dünyasın etkileşim aracı olarak tanımlanabilir. İş sahibi olmak, iş dünyasıyla etkileşimini dinamik tutmak veya kendini göstermek isteyenlere LinkedIn, birçok avantaj sağlar. Pek tabi LinkedIn’in avantajlarından faydalanmak için etkili LinkedIn kullanımı gerekir. LinkedIn’i etkili biçimde kullanmak içinse birçok noktaya dikkat edilmelidir. Özellikle iş dünyasına kendinizi en iyi şekilde tanıtmak ve LinkedIn’de görünür olmak için atılan her adım, doğru şekilde planlanmalıdır. Doğru bir planlamayla etkili LinkedIn kullanımı gerçekleştirmek mümkündür.

LinkedIn nedir, nasıl kullanılır?

Linkedin nedir, nasıl kullanılır merak edenler için öncelikli olarak bu devasa platformun içeriğinin doğru şekilde anlaşılması gerekir. LinkedIn, klasik bir sosyal medya mecrası değildir. Aksine belli bir hedef kitlenin içeriğini oluşturduğu özel bir platformdur. Etkili LinkedIn kullanımı için, LinkedIn’in hangi amaçlar doğrultusunda kullanılması gerektiğinin ve tam olarak nasıl bir etkileşim aracı olduğunun bilinmesi gerekir.

LinkedIn nedir?

LinkedIn nedir, merak edenler için LinkedIn’i; iş dünyasında yer alan her bir ferdin kendisini dijital dünya üzerinden tanıtabilmelerini sağlayan geniş bir topluluktur. LinkedIn içerisinde her çalışma grubundan, sektörden, departmandan ve meslekten kullanıcı kendisine yer bulabilir. Dolayısıyla etkili LinkedIn kullanımı için herhangi mesleki ya da sektörel sınırlayıcı bir durum bulunmaz. Hangi sektörden ya da hangi meslek grubundan olunduğuna bakılmaksızın herkesin LinkedIn dünyasında kendisini en iyi şekilde ifade etmesi olanaklıdır.

LinkedIn nasıl kullanılır?

LinkedIn nasıl kullanılır, sorusuna teknik ya da ideal anlamda iki farklı biçimde cevap verilebilir. Teknik olarak LinkedIn’i kullanmak adına;

 • Profil oluşturmak
 • Kişisel tanıtım yapmak
 • İş dünyasının diğer fertlerini takip etmek ve takip edilmek
 • Çeşitli paylaşım araçları üzerinden paylaşım yapmak
 • Mesaj göndermek ve iletişime geçmek

Gibi alternatif etkileşim yöntemleri kullanılabilir. Burada en önemli mesele ise etkili LinkedIn kullanımı yani; ideal ve en doğru biçimde LinkedIn’in kullanılmasıdır.

Etkili LinkedIn kullanımı için olmazsa olmazlar

Etkili LinkedIn kullanımı için olmaza olmazlar arasında birçok püf nokta yer alır. Herkesin kendisini en doğru şekilde ifade edebilmesi adına LinkedIn birçok olanak sağlıyor olsa da bu olanakların verimli biçimde kullanılması doğru bir stratejiden geçer. Doğru bir strateji geliştirmek ise etkileşim araçlarını en güçlü biçimde kullanmayı gerektirir.

Etkili LinkedIn kullanımı için dikkat edilmesi gereken en temel unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kurumsal ve iddialı bir kişisel profil oluşturmalısınız.
 • Profilinizde kısa içeriklere, oldukça vurucu biçimde yer vermelisiniz.
 • Kişisel bilgilerinizi doğru aktarmalısınız.
 • Kişisel bir tarz geliştirmeli ve paylaşımlarınızı tarzınıza uygun biçimde sürdürmelisiniz.
 • Güncelliği asla kaybetmeden varlığınızı daim kılmalısınız.
 • Etkileşim olanaklarını en verimli şekilde kullanmalısınız.

Tüm bunlar, etkili LinkedIn kullanımı için olmazsa olmaz temel unsurlardandır. Belirtilen unsurların LinkedIn dünyası içerisinde özenle kullanılması, platformdan en verimli şekilde faydalanmayı sağlayacaktır.

Fotoğraf

Fotoğraf, LinkedIn’in en olmazsa olmaz bileşenidir. Etkili LinkedIn kullanımı için ilk izlenimi yansıtan profil fotoğraflarının doğru şekilde tercih edilmesi gerekir. Profil fotoğraflarında en çok özen gösterilmesi gereken durum; yüz hatlarının doğru biçimde görünür olmasıdır. Ayrıca tercihe dilen fotoğrafın kesinlikle güncelliğini yitirmemiş olması önerilir.

Kişisel bilgiler

Kişisel bilgiler, tahmin edileceği üzere iş dünyasının en belirleyici unsurdur. Klasik CV’lerde olduğu gibi LinkedIn profillerinde de kişisel bilgilerin doğru şekilde aktarılması gerekir. Özellikle iş geçmişi, eğitim, sertifika bilgileri, deneyimler ve diğer yetenekler doğru ve etkili şekilde aktarılmalıdır.

Güncellik

Güncellik, LinkedIn kullanma rehberi kapsamında en önemli unsurdur. LinkedIn dünyasında öne çıkmak ve görünür olmak için günceliğin asla yitirilmemesi gerekir.

Dil ve imla kuralları

Dil ve imla kuralları, özelikle son dönemde şirketler ve yöneticiler tarafından en çok özen gösterilen durumlardandır. Dilin doğru şekilde kullanılması, etkili bir iletişim yeteneğinin belirgin göstergesidir. Dolayısıyla LinkedIn’de yer verilen tüm paylaşımlarda dil ve imla kurallarına özen gösterilmelidir.

Sektör içi etkileşim

Sektör içi etkileşim, LinkedIn’in dünyasını olabildiğince daraltmak ve doğrudan sizi ilgilendiren kullanıcılarla iletişim kurmak için olmazsa olmazdır. Bu kapsamda aynı sektörde yer alan diğer kullanıcılar ile düzenli ve sistematik bir etkileşimin kurulması gerekir. Güçlü bir etkileşimi ise aynı sektörde yer alan diğer kullanıcıları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Algoritmaya uygun paylaşımlar

Algoritmaya uyun paylaşımlar, LinkedIn kullanma rehberi kapsamında teknik detayların önemine dikkat çeken en temel unsurdur. Her geçen dönem yenileniyor olsa da LinkedIn algoritmasının doğru biçimde kullanılması, daha geniş bir kitleye hitap edebilmenizi sağlayacaktır. Bu doğrultuda LinkedIn’in etkileşim oranı yüksek paylaşım araçlarının tercih edilmesi gerekir. Özellikle görseller, videolar ve etiketler LinkedIn dünyasında görünür olmanın başat aktörleridir. Tüm bu etkileşim araçlarını sistematik ve verimli biçimde kullanarak, daha geniş bir kitleyi iletişim ağınız içerisine dahil edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu