Haberler

En İyi İçerik Pazarlama Örnekleri

En iyi içerik pazarlama örnekleri, farklı markaların özgün ve dikkat çekici çalışmalarından oluşuyor. Özellikle son dönemde dijital dünyanın yaşımın merkezinde, özel bir konuma sahip olmasıyla birlikte içerik pazarlama yöntemlerine gösterilen ilgi de arttı. Dünya devi, global ölçekte faaliyet gösteren birçok marka, en iyi içerik pazarlama örnekleri ile hedef kitlelerine ulaşmayı başardı. Günümüzde en çok tercih edilen pazarlama ve tanıtım yöntemlerinden olan içerik pazarlama, büyük oranda dijital dünya üzerinden gerçekleştiriliyor. Maliyet açısından da çok düşük maliyetli tanıtım yapabilme olanağı sunan dijital ortam, etki alanı bakımından da oldukça geniş bir yelpaze vadediyor. Her ne kadar dijital dünya içerik pazarlamanın merkezine yerleşmiş olsa da geleneksel araçlarla içerik pazarlama yöntemini tercih eden markalar da bulunuyor. Dergi ve gazete gibi görsel araçlar geleneksel yöntemlerde en çok tercih edilenler. Yöntemi ne olursa olsun en iyi içerik pazarlama örnekleri, önemli düzeyde iz bırakmayı başarmıştır.

Coca Cola – Journey

En iyi içerik pazarlama örnekleri denildiğinde akla ilk gelen markaların başında Coca Cola bulunur. Sadece içerik pazarlamada değil reklam ve tanıtımda öncü olan Coca Cola, geniş bir kitleye hitap ediyor olsa da önemli reklam başarıları elde etmiştir. Bunlardan biri olarak kabul edilebilecek “Journey”, Coca Cola severlere yeni bir dünya vadetti.

Son derece başarılı bir çalışma sonucunda özel olarak dizayn edilen E-Dergi, kullanıcılara farklı alanlarda makalelere kolaylıkla ulaşabilme imkanı sundu. Coca Cola’nın benimsediği bu içerik pazarlama yöntemi kısa sürede fazlasıyla ses getirirken aynı zamanda kullanıcıları popüler; makale, müzik ve videolarla buluşturdu.

GE – World in Motion

General Electric tarafından hazırlanan World in Motion projesi, gelmiş geçmiş en iyi içerik pazarlama örnekleri arasında gösterilir. Tüm dünyayı hedef kitlesi içerisine dahil eden bu proje, dünyanın farklı noktalarına özgü hikayelerin kullanıcılarla buluşmasını hedeflemiştir. Önemli bir başarı yakalayan World in Motion projesinin bu denli ilgi görmesinin en temel sebeplerinden biri de platformun kullanıcı deneyimini ön planda tutmasıydı.

World in Motion sitesi, tamamen kullanıcı deneyimini hedefleyen bir tasarıma sahiptir. Kullanıcıların interaktif biçimde dünya haritasında bölge belirleyebildiği site, kullanıcılara otomatik olarak bölgelerini tespit edebilme kolaylığı da sunar. Her bir kullanıcının bölgesi için özel içeriklere ev sahipliği yapan World in Motion, en iyi içerik pazarlama örnekleri arasındadır.

Michael Kors – Destination Kors

Tüm dünyada lüks kıyafetler üretiyor olmasıyla bilinen Michael Kors, pazarlama stratejilerini ise samimiyet üzerine tasarlıyor. Destination Kors projesiyle en iyi içerik pazarlama örnekleri arasına dahil olan marka, bu platformda farklı türden içeriklere yer verdi. Öneriler, uzman görüşleri, fotoğraflar ve benzeri birçok içerikle marka, kullanıcıya doğrudan belli etmeden kendi ürünlerini pazarlamayı başardı.

Virgin America – Flyer Feed

Virgin America, “Flyer Feed” bloğuyla oldukça güçlü bir tanıtım organizasyonu gerçekleştirmiştir. Tüm zamanların en iyi içerik pazarlama örnekleri arasında gösterilen Flyer Feed bloğu, hiciv dolu yazıların kaleme alındığı özgün konseptiyle dikkat çekti. Markaya ait haberlerin ve özel ayrıcalıkların sunulduğu bu blog, marka ve kullanıcı ilişkilerini hedeflenenden çok daha verimli bir seviyeye ulaştırdı.

Google – Think With Google

En iyi içerik pazarlama örnekleri denildiğinde şüphesiz Google’ın burada yer almaması mümkün değil. “Think With Google” projesi adından da anlaşılacağı üzere kullanıcı deneyimi merkeze alınarak dizayn edilmiş oldukça etkileyici bir web sitesine ev sahipliği yapmaktadır. Google tarafından oluşturulan interaktif entegre araçlara da sahip olan bu platformun hedefi, pazarlama konusunda kullanıcıların gelişimine katkı sağlamaktı. Köklü bir geçmişe sahip olsa da Think With Google projesi, uzun bir süre atıl vaziyette kaldı. Daha sonra ise etkileyici bir çıkışla son derece geniş bit kitleye ulaşmayı başardı.

THY – İnovasyonla Uçuyoruz

Türk Hava Yolları, her zaman tanıtım ve reklam kampanyalarıyla adından söz ettirmeyi başarmış bir havayolu şirketidir. Özellikle global ölçekte reklam alanında önemli başarılara imza atan THY, “İnovasyonlar Uçuyoruz” projesiyle en iyi içerik pazarlama örnekleri arsında gösterilebilecek bir çalışma da gerçekleştirdi. Kullanıcılar tarafından gelen inovatif fikirleri değerlendiren marka, en iyi fikirlere ödül vadetti.

ADP

İnsan kaynakları hizmeti sağlayan ADP, özgün çözümler geliştiriyor olmasıyla her zaman dikkat çekmeyi başarmıştı. Son olarak bir içerik pazarlama stratejisi geliştiren marka, cirosunu 1 Milyon Dolar artırdı. Ayrıca değerini de artıran marka, belirlemiş olduğu hedef kitleye içerik pazarlama yöntemiyle ulaşmış oldu.

M.A.C

En iyi içerik pazarlama örnekleri arasında dünya çapında tanınırlığa sahip olan kozmetik markası M.A.C’in çalışması da bulunuyor. Hedef kitlesini canlı yayınlarda ünlü isimlerle buluşturan M.A.C. bu şekilde etkileşim olanaklarını genişletti. M.A.C’in bu çalışması oldukça önemli etkiler oluştururken öte yandan kullanıcılarını kozmetik ürünler konusunda bilgilendirmiş de oldu. “Content Marketing” yani içerik pazarlamanın en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilebilecek bu çalışma, markanın satış rakamlarının önemli düzeyde artmasını sağladı.

Starbucks

Ünlü kahve markası Starbucks’da son dönemde içerik pazarlamasına önem veren markalar arasında yer alıyor. Starbucks kendisine ait blog sayfası üzerinden kullanıcılara gündelik yaşamlarını kolaylaştıracak birçok bilgi veriyor. Özellikle en iyi kahve deneyimi için ayrıcalıklı bilgiler paylaşan Starbucks’ın bu projesi, kısa sürede yüksek düzeyde ilgi gördü. Güncelliğini yitirmeyen bu blog, her gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilmeyi başardı.

Redbull

Son dönemin en iyi içerik pazarlama örnekleri arasında gösterilebilecek olan RedBull’un bloğu, oldukça özel içeriklere ev sahipliği yapıyor. Spor ve e-spor kitlesini hedef alan marka, özgün spor içeriklerini sporseverlerle buluşturdu. Birçok alanda ve konuda öncü haline gelen bu blog, başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde önemli bir takipçi kitlesine ulaştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu