Haberler

Programatik Reklam Kampanyası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Programatik reklam, yapay zekayla desteklenen otomatik bir reklam satın alma modeli olarak tanımlanabilir. Geliştirilen yazılımlar sayesinde reklam açık arttırmaları oldukça kısa sürede gerçekleşir. Temel olarak satın alma modeli olarak bilinen programatik, Türkiye’de dijital reklamların yarısından fazlasını oluşturuyor. Bu bağlamda programatik reklam ön planda yer almaktadır. Programatik reklam kampanyası ise doğru ve sistemli programatik reklamın oluşturulması anlamına geliyor. Peki ama bu tür reklam kampanyaların nasıl daha iyi hale getirilebilir?

Programatik reklam kampanyası nedir?

Programatik reklam kampanyası nedir, internet ortamında ön plana çıkmak isteyen herkesi ilgilendiren bir soru. Dijitalleşmenin yaygınlaşması ile birlikte reklam modellerinde de dijital dönüşümlere tanık olmak mümkün. Bir markanın kendisini efektif şekilde tanıtabilmesi için farklı reklam modellerini kullanması adeta bir zorunluluk.

Reklam verenler, yayıncılar ve alışverişin gerçekleştiği ortamlar; programatik reklamların 3 ana unsurudur. Her bir unsurun doğru konumda bulunması çok önemli. Bir reklamı direkt olarak yayıncılardan satın almak istemiyorsanız, programatik reklamcılık sayesinde dijital reklamların otomatik şekilde alınıp satıldığı alanlara yönelebilirsiniz.

İnternet kullanımında artış yaşanması ve pek çok hususta gelişmelerin görülmesi, bazı gelişmelerin yakından takip edilmesini engelleyebilir. Bu durum, programatik reklamcılık için de geçerli. Fakat bu tür bir reklam modelinin temel mantığını anlamak oldukça kolaydır. Programatik reklam, medya satın alma platformu üzerinden dijital reklamların otomatik bir şekilde satın alınması ve optimize edilmesidir.

Yapay zekâ ve makine öğrenimi, reklamların alınıp satılmasında manuel işlemleri geçersiz kılıyor. Süreç otomatik bir şekilde ilerleyebildiği için zamandan tasarruf sağlanabiliyor. Bu durum hem reklam alanlar hem de satanlar için oldukça avantajlı. Programatik reklam kampanyası ise reklam verenlerin reklam kampanyalarını çok daha efektif bir şekilde yürütmesi olarak tanımlanabilir.

Programatik reklam kampanyası nasıl optimize edilir?

Programatik reklam kampanyası nasıl optimize edilir sorusu, elbette ki bahsi geçen model üzerinden reklam verecekleri yakından ilgilendiriyor. Birbiriyle bağlantılı optimizasyon seçenekleri, reklamlarınızı oluştururken dikkat etmeniz gerekenleri ifade etmektedir. Peki ama bu süreçte tam olarak ne yapmalısınız?

Algoritmaların işlemleri için süre önemlidir

Birçoklarının da bildiği üzere programatik reklam temel olarak yapay zekâ ve makine öğrenimine dayandığı için reklam kampanyalarınızın optimizasyonu için bir süre belirlemelisiniz. Reklamlarınızın için en iyi süre hangisi? Temel olarak sistem, reklamlarınızla ilgili geri bildirimlerde bulunur. Sürecin, kullanıcıların reklamlarınıza yanıt vermesiyle ilerlediğini unutmayın!

Bu demek oluyor ki etkileşimler, reklamlarınızın için oldukça önemli. Etkileşimleri arttırmak için doğru stratejiler uygulamalısınız. Bu kapsamda, kullanıcıların reklamlarınıza tıkladığı zaman dilimlerini dikkate almalısınız.

Kampanyanızla neyi hedefliyorsunuz?

Bir reklam kampanyasının en önemli hususlarından biri, neyin hedeflendiğidir. Oluşturduğunuz reklamda bir hedefiniz olmalı. X ürününün çok daha fazla satmasını istiyor olabilirsiniz. Ürünün ön plana çıkması, bir diğer hedefiniz olabilir. Bu noktada programatik reklam kampanyası için hedefinizi belirleyerek yolunuza devam edin. Kampanyanın stratejik hedefi, genel olarak dağıtımını da etkilediği için bu hususu göz ardı etmemeniz çok önemli.

Yaratıcı içerikler her zaman dikkat çeker

Yaratıcı içerikler önemlidir, algoritmalar kullanıcılara en iyi seçeneği sunmak için programlanmıştır. Bu nedenle içerikleriniz özgün ve ilgi çekebilecek yapıya sahip olmalı. Bu kapsamda farklı mesajlar içeren çok sayıda reklam tasarlamanız, reklamlarınızın ön plana çıkması için doğru bir yöntem olacaktır.

Görselleri değiştirebilir, formatları çeşitlendirebilir ya da başlığı değiştirebilirsiniz. Bunların her biri, programatik reklam kampanyası optimizasyonu için önemlidir.

Hedef kitleniz belli mi?

Hedef kitle, reklamların nasıl tasarlanacağının da bir ifadesidir. Bu nedenle mutlaka reklam kampanyalarınızda ilk önce hedef kitlenizi belirleyerek işe başlayın. Hedef kitle, reklamları kimlere sunduğunuzu da belirtir. Bütün kullanıcı veri kaynaklarını bir araya getiren müşteri veri toplama platformu, bu işte size yardımcı olacaktır.

Farklı stratejileriniz olabilir, bunları test edin

Bütçeniz sınırlıysa bütçenizi tek ir kampanyayla sınırlamadan farklı stratejiler de geliştirebilirsiniz. Programatik reklam kampanyası optimizasyonları için bu önemlidir. Oluşturduğunuz kampanyalardan hangilerinin sizin için en iyisi olduğunu test etmeniz faydalı olacaktır. Bu yöntem ile kampanya sonuçlarınızı arttırma şansı elde edeceksiniz.

Yukarıdaki hususların her biri, programatik reklamcılığın başarısını sağlayan faktörlerdir. Bu nedenle reklam kampanyasına başlamadan önce mutlaka stratejik planınızı oluşturun ve bu plan dahilinde hareket edin.

Programatik reklam örnekleri nelerdir?

Programatik reklam örnekleri nelerdir sorusu pek çok markanın cevabını merak ettiği bir sorudur. Yapılan araştırmalar, Türkiye’deki reklamcılık çalışmalarının yarısından fazlasının bu şekilde yapıldığını ortaya koyuyor. Bu durum, Amerika’da da geçerli. Amerika’da bu tarz reklamcılık oluşturma oranı %80 olarak belirlenmiştir.

Bu bağlamda birçok markanın programatik reklamcılığa yöneldiğini ifade etmek olanaklıdır. Bu tür reklamların daha fazla sonuca ulaşabilmesi için reklam tasarımı öncesinde her bir hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Programatik reklam verecek şahıs/markalar, hedef kitlelerini belirleyerek dikkat çeken reklam tasarımları oluşturmalıdır. Bu sayede, algoritmanın radarına girmek ve ön plana çıkmak için reklam tasarım sürecinde titiz hareket etmek önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu