Haberler

Siber Saldırılara Karşı Yüksek Düzeyde Koruyucu En Etkili 11 Yöntem

Siber saldırı, bilgisayar ağlarının altyapılarını hedef alan ve bilgi sistemlerini çökertmeyi hedefleyen bir çeşit manevradır. Özellikle kurumları günümüzde en yaygın olarak tehdit eden unsur da siber saldırı ve türevi olarak kabul edilebilecek organizasyonlardır. Bazı durumlarda tek bir korsan tarafından da yönetilse de siber saldırılar çoğunlukla sayısı yüksek bilgisayar korsanlarının ortak hareketinden oluşur. Bu tarz olumsuzluklara karşı kurumunuzu korumak için başvurabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. Siber saldırılara karşı en etkili koruma yöntemleri, olası bir saldırı anında kurumunuzu koruma altına almanızı sağlayacaktır.

Siber saldırılara karşı en etkili koruma

Siber saldırılara karşı en etkili koruma yöntemi, yüksek düzeyde bilincin oluşmasıdır. Büyük oranda devasa bir hacme sahip olan kurumlar, bazı durumlarda hantal hareket edebilir. Ağır ve istikrarsız hareket ise bilgisayar korsanlarının hedefi olmak anlamına gelir. Bu noktada akıldan çıkarılmaması gereken en temel durum, siber saldırıların oldukça kapsamlı organizasyonlar olmasıdır. En azından kurumları tehdit edebilecek nitelikteki saldırılar uzun ve meşakkatli bir süreçten geçer.

Siber saldırı organizasyonlarının bu denli kapsamlı ve uzun süreli olması, kurumların kendilerini güvence altına alabilmeleri için fırsat sunar. Dolayısıyla siber saldırılardan korunmak istiyorsanız, önlem almak adına zamanınız fazlasıyla vardır. Peki siber saldırılardan nasıl korunur? Siber saldırılardan korunmanızı sağlayacak en etkili yöntem başarılı bir acil durum eylem planına sahip olmanızdır. Ayrıca tüm teknik gereklilikleri de yerine getirmelisiniz. Doğru bir savunma stratejisiyle, kurumunuzun siber güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Değerli varlıklarınızı tanımlayın

Değerli varlıklarınızı tanımlamanız, saldırıların hedeflerini belirlemeniz konusunda oldukça önem arz eder. Siber saldırı girişimlerinden korunmak istiyorsanız varlıklarınızı iyi değerlendirmeniz ve hangi varlığın hedef olabileceğini belirlemeniz gerekir. Bu noktada doğru bir şema hazırlayarak hedef olabilecek varlıkları tespit edebilir ve savunma stratejinizi değerli varlıklarınıza göre planlayabilirsiniz. Değerli farklıkların tanımlanması, saldırı sonucunda ortaya çıkan hasarın tespit edilmesi ve giderilmesi konusunda da önemli bir avantaj sağlar.

Şifre güvenliğinizi en yüksek seviyeye çekin

Yapılan araştırmalar, siber saldırılara karşı en etkili koruma yöntemi olarak şifre güvenliğinin sağlanması gerektiğini göstermektedir. Özellikle günümüzde kurumların yaşadığı siber saldırıların büyük bir kısmı şifre güvenliğinin yeterli düzeyde olmamasından kaynaklanır. Sadece yöneticilerin erişim sağlayabildiği bölümlerde iki aşamalı doğrulama seçeneğini kullanmak en etkili çözümdür. İki aşamalı girişin mümkün olmadığı durumlarda ise şifre en yüksek güvenlikle, güçlü biçimde oluşturulmalıdır.

Eğitimlerle farkındalık yaratın

Eğitimlerle farkındalık yaratmak, tüm personelin siber saldırılara karşı bilinç elde etmesini sağlayacaktır. Eğitimler her ne kadar siber saldırılara karşı en etkili koruma yöntemi olmasa da olası saldırı anlarında organizasyon gereksinimini karşılar. Özellikle güvenlikten sorumlu personellerin profesyonel ve doğru eğitimlerden geçmesi gerekir.

Güvenlik açıklarını gözden geçirin

Güvenlik açıklarını gözden geçirmeniz her zaman olası saldırılara karşı her şart altında dirençli kalabilmenizi sağlar. Çoğunlukla siber saldırı organizasyonlarının temel hedefi kurumların güvenlik zafiyeti veren bileşenleri üzerine gerçekleşir. Dolayısıyla güvenlik açıklarını tespit etmeniz ve bu konuda özel önlemler almanız siber saldırıların büyük oranda başarısızlıkla sonlanmasını sağlayacaktır. Bu noktada e-postalar, sunucular ve web siteler için koruma araçlarını kullanabilirsiniz.

Olası sorunlara karşı deneyim elde edin

Siber saldırılar, hemen her alanda olduğu gibi deneyim gerektiren organizasyonlardır. Saldırılarda deneyim gerektiği gibi savunma yaparken, yani kurumunuzun güvenliğini sağlarken deneyim sahibi olmanız çok büyük avantajlar sunar. Olası sorunlara karşı deneyim elde etmek için özel egzersizler yapmanız mümkündür. Özellikle savunma konusunda görevli olan personelin kriz anlarını en iyi şekilde yönetmeleri adına simülasyon eğitimleri düzenlenebilir. Bu tarz organizasyonlara tüm personelin katılması kurumsal tecrübenin elde edilmesini de sağlayacaktır.

Güvenlik araçlarınızı güncel tutun

Güvenlik araçları, siber saldırılara karşı en etkili koruma yöntemi olarak bilinir. Temel olarak bu inanış doğru olsa da güvenlik araçlarının güncel olmaması çok daha büyük tehlikelerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Özellikle güncelliğini yitirmiş güvenlik altyapıları, güvenliğin sağlandığına dair bir imaj oluşturduğundan çok ciddi sorunlara gebedir. Bu bağlamda güvenlik araçlarınızı daima güncel tutmanız ve çalışır durumda olduğunu test etmeniz son derece önemlidir.

Görünürlük seviyesini yükseltin

Görünürlük seviyesini yükseltmek, sorunların tespit edilmesi ve saldırılara anlık tepkiler verebilmeyi sağlar. Şeffaf ve yüksek seviyeli görünürlük yaşanan siber saldırı organizasyonun hedefini ve amaçlarını kolaylıkla tespit edebilme imkanı sunacaktır. Özellikle saldırılara karşı pozisyon alan savunma ekipleri için saldırıların etki alanlarını tespit etmek oldukça önem arz eder ve görünürlük seviyesini yükseltmek tam da bu problemin çözümüdür.

Erişim kontrolüne önem verin

Güncellik, belirtilmiş olduğu gibi siber saldırı organizasyonlarına karşı verilebilecek en etkili tepkidir. Bu doğrultuda erişim kontrollerinin güncel olduğundan emin olmak ve zayıf erişim kontrollerini güçlendirmek en verimli tercih olacaktır. Bu işlemlerin düzenli ve sistematik olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Belli periyotlar belirleyerek, bilgisayar korsanlarının ilk hedefi olan erişim kontrollerini deneyleyebilirsiniz.

EDR ve XDR sistemlerini edinin

Siber saldırı, belli bir hedef yönelik gerçekleşir. Saldırı süreci minimal bir zaman dilimine tekabül ediyorsa en doğru tepkiyi vermek için farklı araçlardan yardım almak gerekir. Saldırı anında tespit çalışması yapmak için EDR ve XDR sistemleri kullanılabilir. Bu iki sistem temel olarak; siber saldırıların göstergelerini tespit etmeye yarar. Göstergelerin doğru şekilde tespit edilmesi ise savunma stratejisinin geliştirilmesinde aktif rol oynayacaktır.

Doğru anlık reaksiyon için acil durum eylem planı hazırlayın

Siber saldırı anında doğru ve anlık reaksiyon için acil durum eylem planı hazırlamalısınız. Her personelin bu plan içerisinde rolünün ne olduğu açık ve net biçimde belirlenmelidir. Planın farklı aşamalarda oluşması mümkündür. Özellikle savunma ekiplerinin rollerinin doğru şekilde dizayn edilmesi, kurumunuzun olası saldırılardan en az zararla ayrılmasını sağlayacaktır.

Kurumun farklı birimlerini olası saldırılara karşı koordine edin

Sibel saldırı organizasyonlarına karşı hazırlanan eylem planı, çoğunlukla savunma görevini üstlenen teknik ekipten oluşsa da saldırı süreci sadece bu departmanı ilgilendirmez. Başta üst yönetim olmak üzere kurumun hemen her departmanının saldırı sürecinde doğru şekilde organize olması gerekir. İnsan kaynakları, halkla ilişkiler ve en önemlisi de hukuk departmanı yaşanan saldırıların boyutuna göre tepki vermeye hazır olmalıdır. Doğru bir koordinasyon saldırının başarısızlıkla sonuçlanmasına önemli etkiler göstereceği gibi saldırının yaratacağı deformasyonu da minimum seviyelere indirecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu