Haberler

Microsoft Edge tarayıcısının yeni sürümü kullanıcılarla buluşacak

Edge tarayıcısına sahip olan Microsoft, yakında yeni iyileştirmelerle zenginleştirdiği tarayıcısını kullanıcılarına sunacak. Birçok alanda geliştirmelerin yapıldığı bilinmekte olup bu durum, kullanıcıların Microsoft Edge için meraklı bir bekleyiş içerisinde olmasına neden oldu.

Pek çok kişi tarafından kullanılan Edge tarayıcısı, yeni iyileştirmelerle kullanıcılarına sunulacak. Uyuyan sekmeler, tam ekran okuyucusu başta olmak üzere pek çok konuda iyileştirmeler yapıldı. Sürüm 94’ün halihazırda Edge Insider programının geliştirici kanalı adına kullanıma sunulduğu biliniyor. Fakat yakında herkesin kullanımına sunulacak ve kullanıcılar, tarayıcının yeni özelliklerinden faydalanma şansı elde edecek.

Uyuyan Sekmeler (Sleeping Tabs)

Microsoft Edge tarayıcının yeni sürümünde farklı iyileştirmelerin bulunacağı biliniyor. Bu iyileştirmelerden belki de en önemlisi Sleeping Tabs ya da Uyuyan Sekmeler adıyla anılan özellik. Yakında sunulacak olan Edge 94 ile birlikte kullanıcılar, kullanmadıkları sekmeleri 30 saniyelik hareketsizliği ardından uyku moduna alabilme şans elde edecek. Bilindiği üzer halihazırda bu süre 5 dakika. Sürenin kısalması ile kullanıcılar için oldukça olumlu bir durum. Bu seçenek nasıl değiştirilebilir diyenler için;

  • “Ayarlar”a gidin.
  • Burada yer alan “Sistem” sekmesini açın.
  • “Performans” butonunu tıklayın.
  • “Uyku” sekmesine tıklayın.

Yukarıdaki adımların sırası ile uygulanması sonrasında özellik kullanılabilecek. Birçok kullanıcı için ilgi çeken bu özellik, yapılmış olan güncelleştirmeler neticesinde kullanıcılarla buluşacak.

Tam Ekran Okuyucusu (İmmersiver Reader) Geliştirmeleri ve Özellikleri

Tam ekran okuyucusu, Microsoft Edge yeni sürümünde bulunan bir diğer özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar Wikipedia ve bunun gibi sitelerde yer alan uzun yazıları konforlu bir şekilde okuyabilecek. Metindeki varsayılan yazı tipleri değiştirilebilmekte ve arka planın değişmesiyle birlikte metin çok daha rahat okunabilmekte.

Diğer İyileştirmeler Nelerdir?

Microsoft Edge kapsamında bunların dışında da iyileştirmeler mevcut. Güvenlik konusunda destekli donanımlar kapsamında CET donanımına bağlı kontrol akışı güvenlik özelliği etkinleştirilebilecek. Bunun yanı sıra Mica efekti başta olmak üzere çeşitli güncellemeler ise Windows 11 ile yapılabilecek. Yakın zamanda kullanıcılarla paylaşılacak olan bu güncelleme ve iyileştirmeler, birçok insanın ilgi alanına girmiş bulunmakta.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu