Haberler

Dijital pazarlama için en iyi yöntemler

Dijital pazarlama, online dünyanın en önemli araçlarından biri olarak görülüyor. Birçok şahıs ya da şirket, internet ortamında kendilerini ve markalarını tanıtabilecek internet siteleri oluşturmakta. Bu siteler üzerinden hizmet / ürün satışı yapılıyor ve kısa sürede çok daha fazla büyüme şansı elde ediliyor. Bu noktada dijital pazarlama stratejilerinin kullanılıyor olması bir hayli önemli. Çünkü internet ortamında rekabet eden pek çok şahıs / firma bulunuyor. Ürün ve hizmetlerin etkili şekilde tanıtılması ve potansiyel müşterilerin oluşturulması için etkili dijital pazarlama yöntemlerinden faydalanmak gerekiyor. 

Dijital pazarlamada kullanılabilen etkin yöntemler

Dijital pazarlama, bilindiği üzere çağın ihtiyaçlarına göre değişiyor. Bu durum, çağın gereklerini bilmeyi ve buna uygun stratejiler geliştirmeyi zorunlu kılıyor. Son 10 yıla bakıldığında, dijital pazarlamada kullanılan yöntemlerde ne denli bir sıçrama gerçekleştiği görülebilmekte. Pazarlama kategorilerine eklemeler yapılıyor, var olan kategoriler güncelleniyor. Bu nedenle online pazarlama stratejilerini etkili bir şekilde oluşturmak isteyen şahıs / firmaların günceli takip etmesi son derece önemli. Peki ama online pazarlamada kullanılan ve popülaritesi çok yüksek olan yöntemler hangileridir? Bu yöntemlerle ilgili bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

SEM

Dijital pazarlama stratejileri denildiği zaman birçok kişinin aklına SEM (Arama Motoru Pazarlaması) gelir. Arama motoru sayfalarında görülmekte olan ücretli reklamlar, pek çok kişinin yararlandığı reklam türlerinden bir tanesidir. SEM de bu sayfalarda görülen ücretli reklamlardan faydalanmayı ifade eden bir kavramdır. Google, sahip olduğu algoritması ile birlikte kullanıcıların belirli bir ürün ya da hizmeti ararken kullandıkları anahtar kelimelere, miktarları değişiklik gösteren tekliflerde bulunur. Yani web siteler, reklamlar aracılığıyla görünürlüklerini arttırma şansı elde etmektedir. Temel olarak SEO ile bir arada düşünülmesi gereken SEM, web sitelerinin kısa sürede Google aramalarında ön plana çıkmasını sağlar.

SEM araçlarından hangisinin daha iyi olduğu, web site sahiplerinin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Christopher Moore, bu konuda önemli bir görüş dile getirdi. Google hesaplarında farklı reklam kampanyaları oluşturmayı mümkün kılan Google Ads Editör, Moore açısından SEM konusunda en iyi araç. Çünkü kullanıcılar Google Ads Editör ile birlikte kampanyalarını düzenleyebiliyor, efektif şekilde yönetebiliyor ve reklamların SEO uyumlu hale gelmesini sağlayabiliyor.

SEO

Dijital pazarlama stratejileri kapsamında bir diğer önemli yöntem SEO. Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO, web sitelerinin kullanıcıların arama yöntemlerine göre şekillenmesini sağlıyor. Aslında online pazarlama stratejilerinin temeli olan SEO, bir dizi çalışmayı bünyesinde barındırır. Web sitelerini arama motorlarının daha iyi fark edebileceği bir seviyeye getirmeyi ifade eden SEO, hedeflenen anahtar kelimeler dahilinde web sitelerinin arama motorunda üst sıralara yerleşmesini sağlar.

SEO çalışmalarında birçok parametrenin devreye girdiği görülmektedir. Bunlardan belki de en önemlisi “anahtar kelime” kullanımıdır. Metni özetleyen ve kullanıcıların konuyla ilgili en fazla aradıkları anahtar kelimeler üzerinden oluşturulan içerikler, ilgili web sitenin kullanıcılar tarafından bulunabilir hale gelmesini mümkün kılar. Bununla birlikte H etiketlerinin doğru kullanılması da en az anahtar kelime kadar önemli bir konudur. Peki dijital pazarlama stratejilerinden olan SEO için en iyi araçlar hangileridir?

Piyasada farklı niteliklere sahip pek çok SEO aracı bulunsa da bu araçlardan en etkili olanları SEMrush ve Ahrefs’tir. Bu araçların her ikisi de içerikler için en doğru anahtar kelimelerin bulunmasını ve web sitenin etki alanının ölçülmesini sağlar. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İsrail merkezli ReturnGo Pazarlama Müdürü Maya Levi, web sitelerinin etki alanları ve kaynak yetkisini belirleme imkânı tanıdığı için SEMrush kullandıklarını belirtti.

E-Posta pazarlama

Dijital pazarlama noktasında etkili stratejilerden bir diğeri de E-Posta Pazarlama yöntemidir. Alıcılarla doğrudan iletişim imkânı sağlayan bu pazarlama yöntemi, e-posta aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bilindiği üzere e-posta gelen kutusu hacmi çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu durum, e-postalar aracılığı ile kullanıcılarla iletişim kurmayı zorlaştırabiliyor. E-Posta Pazarlama yöntemi ile bu işlemler çok daha basitleştirilebilmekte ve kampanyalar çok daha efektif bir şekilde yönetilebilmekte.

Bütçeye en uygun E-Posta Pazarlama aracı ile başlamak hem daha kolay hem de çok etkili olacaktır. Strateji Direktörü olan Abby Sherman bu konuda çeşitli açıklamalarda bulundu. Hangi ESP (E-Posta Servis Sağlayıcı) ile online pazarlama kampanyasına başlanması gerektiği konusunda önerilerde bulunan Sherman, Flodesk’in kullanılabileceğini söylüyor. Daha uygun fiyatlı olduğu için kullanılabilir olduğunu belirten Sherman, herhangi bir ücret ödemek istemeyenler için MailerLite’in iyi bir seçenek olduğunu ifade ediyor.

İçerik pazarlama

Dijital pazarlama noktasında bir diğer önemli strateji de İçerik Pazarlama’dır. Bilindiği üzere içerikler, bir web sitesinin olmazsa olmazlarıdır. SEO uyumlu içerikler ise web sitesinin arama motoru sayfalarında öne çıkmasını sağlar. Bu nedenle özellikle marka tanınırlığını hedefleyen pek çok web sitesi, kaliteli ve SEO uyumlu içerikler almakta ve bu içerikleri sitelerinde yayınlamakta.

Ayrıca İçerik Pazarlama’nın diğer online pazarlama yöntemleri için de temel oluşturduğunu söylemek mümkündür. Her pazarlama stratejisine göre revize edilebilen bu yöntem, çeşitli araçlarla sorunsuz bir şekilde oluşturulabilir. Dijital pazarlama için önemli olan İçerik Pazarlama araçlarından bazıları ise şu şekildedir:

  • Jarvis.ai
  • Grammarly
  • Ink

Bu ve bunun gibi araçlar, içerikleri gelişmesini ve SEO uyumlu içeriklerin üretilmesini sağlar. Bu araçlarla ilgili metnin gramer kontrolü yapılabilir. Ayrıca bu araçların, tutarlı içeriklerin oluşturulması adına yazarlara pek çok katkıda bulunduklarını söylemek mümkündür.

Veri analizi

Dijital pazarlama noktasında Veri Analizi de önemlidir. Çünkü verilerle ilerlendiği takdirde, web sitesi için gelecekte ne yapılması gerektiğinin bir planı çıkarılabilir. Online dünyada çok daha etkili bir şekilde faaliyette bulunabilmek adına belli başlı verilerin sistemli olarak analiz edilmesi gerekir. Veri Analizi için yardımcı birçok araç bulunuyor. Bu konuda açıklamada bulunan İsrail merkezli ReturnGo Pazarlama Müdürü Maya Levi; veri toplamak adına SEMrush kullandıklarını, Google Analytics ile SEMrush’a destekte bulunduklarını ifade etti. Google Analytics kurulumunun kolay olduğunu sözlerine ekleyen Levi, GA ile pazarlama konusunda karşılaştıkları engelleri aştıklarını belirtti.

En nihayetinde dijital pazarlama araçlarından en efektif olanları kullanarak online dünyada ön plana çıkabilirsiniz. Ayrıca web sitenizle ilgili verileri sistemli olarak toplayabilir, verileri yorumlayarak gelecekteki planlarınızı da oluşturabilirsiniz. Bu çalışmaların her biri, internet sitenizin arama motorlarında ön plana çıkmasını ve sitenizin trafiğinin artmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu