Blog

Makale Nasıl Yazılır?

 

Makale nasıl yazılır sorusu hem internet siteleri hem de ödev – tez hazırlayanlar için önemli bir soru oluyor. Ancak bu noktada makale ne demek sorusuna yanıt vererek yazım yöntemlerine değinilmesi daha fazla yarar sağlamış olacaktır.

Makale Nedir?

Makale nasıl yazılır sorusunu yanıtlamak için makalenin ne olduğuna değinmek gerekir. Makale tanımı itibariyle bir konu üzerinde açıklayıcı, tanıtıcı ya da yönlendirici bilgiler vermektir. Bilgiden kasıt sadece akademik bilgi olmayıp günlük yaşama dair önerileri de içerebilir. Günümüzde makale için iki temel ayrım doğmuştur.

Daha önceden gazete, dergi, kitap gibi basılı mecralarda bir konu hakkında yazılan yazılar makale olarak adlandırılırken şimdi internet sitelerinin içerikleri de makale olarak kabul edilmektedir. İnternet siteleri temelde yazı üzerine kurulu oldukları için makalelerin siteler için önemi çok fazladır.

Arama Motorları İçin Makalenin Önemi Nedir?

Makale nasıl yazılır sorusu internet sitesi sahipleri için oldukça önemlidir. Çünkü arama motorları için içerikler sitenin öne çıkmasına yardımcı olur. Bu bakımdan da makale özellikleri arama motorlarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Arama motorları yazı üzerinden indeks yaptıkları ve kullanıcılar da yazı üzerinden arama yaptıkları için sitenin içindeki makaleler ne kadar özgün, SEO uyumlu ve doğru bilgiler içerirse o derece sitenin görünürlüğü de artacaktır.

Günümüzde pek çok site makale hizmeti almakta, bu sayede içerikler ile üst sıralarda çıkmaktadır. Bu türden bir hizmet alınmıyorsa bu durumda makalenin nasıl yazılacağına çok dikkat edilmelidir.

Makale Yazımında Dikkat Edilecek Noktalar Neler?

Makale nasıl yazılır sorusu ödev – tez ve internet siteleri için farklı şekilde yanıtlanmaktadır. Ödev ya da tez için makale yazılacaksa bu durumda şu kurallara çok dikkat edilmelidir;

 • Makale tamamen nesnel bir dil ile ve kaynaklar kullanılarak yazılmalıdır. Yazar kendi yorumlarını içeriğe dahil edebilir ama yine de yorumlarını kanıtlamak durumundadır.
 • Yazının uzunluğu konuyu en iyi şekilde anlatacak uzunlukta olmalıdır.
 • Akademik referanslar konuyla ilgili olarak seçilmelidir. Yapılan alıntılar mutlaka kaynak olarak gösterilmelidir.
 • Belirlenmiş olan yüzde oranına varıncaya kadar alıntı yapılabilir, tırnak için de kaynak göstererek alıntılar uzun tutulabilir.
 • Daha önce yazılmış olan bir konuda yazılabilir.
 • En önemli nokta ifadelerin değil anlamın tamamen özgün olmasıdır.

Bu noktalara dikkat edilerek ödev – tez için makale yazımı mümkün olacaktır. İnternet siteleri için ise makale özellikleri farklılık taşımaktadır;

 • İnternet sitesi için hazırlanacak makaleler tamamen özgün olmalıdır. Özgünlükten kasıt; hiçbir şekilde alıntı, kopyalama ya da doğrudan çeviri kullanılmamasıdır. Sitelerin öne çıkması için özgün içerikler çok önemlidir.
 • İnternet sitesi için hazırlanan makalelerde en az ve en çok kelime sınırlaması bulunur. Tek bir sayfa üzerinden çok fazla uzunlukta içerik hazırlamak ziyaretçilerin aradığınız bulamamasına yol açabilir. Bu yüzden internet siteleri için hazırlanan makaleler ortalama uzunluğa sahip olur.
 • Siteler için makale hizmeti aynı zamanda anahtar kelimeleri ve SEO kurallarını da doğru şekilde içermelidir. Anahtar kelimeler içeriğin benzer içeriklerden öne çıkmasını sağlar. Bu yüzden makalede anahtar kelimeler doğru şekilde kullanılmalıdır.
 • Farklı SEO uyumlu makale teknikleri arasında LSI, tohum odaklı gibi makale yazma türleri de vardır. Bu türden makaleler içeriğin daha fazla görünür olmasını sağlar.
 • Makale hangi konuda yazılırsa yazılsın laf kalabalığından uzak durmalı, ziyaretçi için yanlış bilgi içermemeli ve konuya odaklanabilmelidir.

Bu yöntemler ile birlikte internet siteleri için makale ne demek sorusuna yanıt verilebilir. Siteler için makale yazmak zaman ve teknik açıdan çoğu kişi için zor gelebileceği için makale hizmeti almak yararlı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu