Blog

Google’dan İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

Google; çevrimiçi bilgi aktarımı, internet araması, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan bir Amerikan anonim şirketidir. Bu şirket, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Google, internet üzerinden hizmet ve ürünler geliştirir. Kazancının önemli bir kısmını önceki adı AdWords olan Google Ads programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir. Şirketin kuruluşundan itibaren görevi dünya genelinde bilgileri düzenlemek ve bunu evrensel olarak erişilebilir hale getirmektir. Yani Google, bilgileri herkesin erişebileceği ve yararlanabileceği bir şekilde organize eder.

Google’da trafik akışı sağlanan sitelerde ya da içeriklerde Google AdSense ile kazanç elde etmek mümkündür. Bundan dolayı Google’da her gün çok sayıda içerik ve web sitesi oluşturuluyor. Bu içeriklerden bazıları zararlı içerikler olabiliyor. Bu nedenle kişilere zarar verebilecek içerikler için Google’dan içerik kaldırma işleminin olup olmadığı, varsa nasıl yapıldığı birçok kişi tarafından merak konusudur.

Google arama motoru, içerik bakımından çok zengin olduğundan dolayı her yönden kontrol edilmesi gereken bir alandır. İnternet üzerinden yayınlanan her şey Google arama motorunda bulunabilir.

Fakat bazen arama sonuçlarında bulunmasını istemediğiniz içerikler karşınıza çıkabiliyor. Sahte sosyal medya hesapları ve sizi karalamak için paylaşılan otorite değerinizi düşürecek bilgiler, dijital dünyadaki prestijinizi ve itibarınızı kaybetmenize sebep olabilir. Arama sonuçlarında size hakarette bulunan bir içerik, hakkınızda yayınlanmış yalan bir haber ya da SEO çalışmalarınıza zarar verebilecek URL’ler oluşturulmuş olabilir. Bundan dolayı sizin bilginiz dahilinde olmayan, size zararı olacak içerikler için Google’dan içerik kaldırma işlemini uygulamak isteyebilirsiniz.

Google’dan İçerik Kaldırma Talebi

Google’dan içerik kaldırma talebinde bulunabilirsiniz, fakat konuyla ilgili şunu bilmenizde fayda var; Google’dan içerik kaldırma, içerik yüklemek kadar kolay bir işlem değildir.  Bu konuyla ilgili uzman birinden yardım alabilir, çeşitli hukuk bürolarına başvurabilirsiniz. Arama motorunda yer alan itibar zedeleyici içerikler için içerik kaldırma dilekçesi hazırlayıp mahkemeye sunmanız gerekir. Ayrıca ilgili web sayfasıyla irtibata geçmelisiniz. Bunların dışında kaldırılmasını istediğiniz içeriğin sadece Web sayfasından silinmesi, bu içeriğin kaldırılması için yeterli olmayacaktır. Bunun için sitenin URL bağlantısının da tüm arama motorlarından silinmesi gerekir.

Bazı durumlarda bu içerikleri kendinizin de kaldırması mümkündür. Google’dan içerik kaldırma işlemi için Google yardım merkezinden eski içeriği kaldırma aracını kullanabilirsiniz. Eski içeriği kaldırma aracını kullanarak Google’da arama sonuçlarında artık yer almayan sayfalar, görseller ya da (hassas ve kritik) içeriği kaldırılan sayfalar için güncelleme sağlamanız mümkündür.

 Google’dan içerik kaldırma işlemi için bahsedilen aracı şu durumlarda kullanmalısınız:

 • Google tarafından işaretlenen web sayfası size ait değilse, (Sayfa size aitse Google’dan sayfayı yeniden taramasını ya da sayfayı gizlemesini talep edebilirsiniz.)
 • Sayfa ya da görsel artık mevcut değilse,
 • Görsel geçerli sürümünden önemli ölçüde farklıysa bu aracı kullanabilirsiniz.

Aşağıda belirtilen durumlarda bu aracı kullanmamalısınız:

 • Sayfada yanlış, kötü, yasa dışı bilgiler bulunduğunu düşünüyorsanız; mevcut bilgilerin tehlikeli, kişisel ya da zararlı olduğu düşüncesindeyseniz,
 • Sayfa onaylanmış bir şekilde size aitse,
 • Herkesin erişebileceği bir URL için arama sonucunun silinmesini istiyorsanız,
 • Google’ın bir sayfayı tekrar taramasını istiyorsanız, (Sayfa kaldırılmadıysa ya da sayfada büyük bir değişiklik yapıldıysa, sayfadaki önemli görsellerin ya da kritik bilgilerin kaldırılması halinde bu istek başarısızlıkla sonuçlanır.)
 • Yayındaki sayfada hala bilgiler mevcutsa, kaldırılmasını istediğiniz bilgiler hala sayfada varsa bu aracı kullanmamalısınız.
 • Bir sayfayı web’den kaldırmak istiyorsanız bu araç işinize yaramaz, sadece Google’ın arama sonuçlarının güncellenmesini sağlar. Yani bir sayfayı web’den kaldırmaz.

Google’dan içerik kaldırma için “Eski içeriği kaldır” sayfasını nasıl kullanılır?

Google’dan içerik kaldırma için “Eski içeriği kaldır” sayfasını kullanmak için; öncelikle bu aracı kullanıp kullanamayacağınızı anlamak için yukarıda maddelenmiş kriterleri gözden geçirmelisiniz.

 • Eğer kullanabiliyorsanız, Google’dan içerik kaldırma için “eski içeriği kaldır” aracını açın. Bu aracı kullanabilmeniz için Google hesabıyla giriş yapmalısınız. Google, bu şekilde kötüye kullanımın engellenmesini amaçlamaktadır. Bu araca ulaşmak için şu linke tıklayabilirsiniz: https://search.google.com/search-console/remove-outdated-content
 • Daha sonra görselin ya da sayfanın URL bağlantısını girmeniz gerekmektedir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey URL bağlantısını doğru bir biçimde girmektir. Bu, güncellenmesini istediğiniz şeyin görsel ya da bir sayfa olmasına göre değişmektedir. Eğer güncellenmesini istediğiniz şey bir görselse;
  • Resmi döndüren bir Google araması yapın. Görsel atama sonuçlarının bulunduğu sekmeyi açın.
  • Görseli bulun ve seçmeden sağ tıklayın, daha sonra “bağlantı adresini kopyala” seçeceğini seçin.
  • Daha sonra bu URL’ yi eski içeriği kaldır isteğindeki bağlantıyı kopyala kutusuna yapıştırın.

Google’da İçerik Güncelleme

Google’da güncellenmesini istediğiniz içerik bir sayfaysa;

 • Google arama sonucunda sayfa bağlantısı bulun
 • Sayfa bağlantısının üzerine gelin
 • Daha sonra sağ tıklayın ve menüde “Bağlantı adresini kopyala” seçeneğini seçin. (Bağlantının metnini ya da tarayıcınızdaki sayfanın URL bağlantısını kopyalamayın.)
 • Aynı sayfanın diğer URL bağlantılarını bulma: Aynı içerik çok sayıda URL bağlantısında görülebilir. Bir tanesinin kaldırılması için başarıyla sonuçlanan bir istekte bulunsanız bile kaldırmaya çalıştığınız içerik diğer URL bağlantıları yoluyla görüntülenebilir.

Resim isteği göndermek istediğiniz takdirde resmin görüntülendiği her sayfa için ayrı bir istek göndermeniz gerekir.

 • Ardından “Gönder” seçeneğini seçin.
  • Görsel ya da sayfa sağlanan URL adresinde hala bulunuyorsa sizden ek bilgi istenir.
 • Talebinizin aracın alt tarafındaki istek sırasına eklendiğini görürseniz gönderim başarıyla sonuçlanmıştır.
 • Talebinizin durumunu görmek istiyorsanız istek geçmişini düzenli olarak takip etmeniz gerekir. Eğer talebiniz reddedildiyse bunun sebebiyle alakalı bir bağlantı olacaktır.
 • Son olarak talebiniz onaylanırsa;
  • Sayfa artık mevcut değilse arama sonuçlarında görünmeyecektir.
  • Sayfa mevcut fakat değiştirildiyse önbelleğe alınan sonuç arama sonuçlarından silinir. Eğer Google tarayıcısı sayfayı tekrar ziyaret ederse yenilenir ve o zamana kadar arama sonuçlarında çıkmaya devam edebilir.

Google’dan içerik kaldırma işlemini bu adımları izleyerek yapabilirsiniz.

Google’dan Kişisel Bilgilerimin Kaldırılması İçin Ne Yapmalıyım?

Web sitesinden içeriğin kaldırılmasını sağlayamıyorsanız Google, herhangi bir zarara yol açabilecek kişisel bilgileri kaldırabilir.

Google’dan URL Kaldırma

Google Webmaster Tools’a giriş yaparak sol menüde bulunan “Google dizgini “sekmesine tıklayın ve ardından “URL’leri kaldır” seçeneğine tıklayın.

Google’da Fotoğrafımın Kalmasını İstemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Görselin kaldırılması için site sahibiyle iletişime geçebilir, daha sonra silinen görseli Google arama sonuçlarından kaldırması için Google’dan talep oluşturabilirsiniz.

Eski içeriği kaldırma

Google yardım merkezinden “eski içeriği kaldır aracını kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Google’dan site silme

Size ait olan bir siteyi Google’dan silebilir ya da geri yükleyebilirsiniz. Silmek için bilgisayarınızda yeni Google Sites’ı açın, silmek istediğiniz sitede “diğer” simgesini tıklayın ve ardından “kaldır” seçeneğini seçin. Sitenizin kalıcı silinmesini istiyorsanız Google Drive çöp kutunuzu boşaltmalısınız.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu