Blog

BİP Nedir, Bip Ne İşe Yarar?

BİP nedir merak edenler için uygulamanın Turkcell tarafından geliştirildiğini ifade etmek olanaklıdır. BİP nedir sorusu kapsamında, herkes tarafından kullanılabilen anlık mesajlaşma uygulaması olduğu da bilinmektedir. Özellikle son dönemlerde kullanışlı mesajlaşma uygulamaları arayan birçok kişi, BİP nedir sorusu üzerinden araştırma yapmaktadır. Turkcell’in hem iOS hem de Android kullanıcıları için geliştirdiği uygulama, farklı platformlar üzerinden indirilebilmektedir. Ayrıca kullanımı kolaydır ve çeşitli avantajları bünyesinde barındırmaktadır.

BİP ne işe yarar?

BİP nedir, ne işe yarar merak edenler için BİP’in ücretsiz bir mesajlaşma uygulaması olduğunu ifade edebiliriz. Hem Andorid hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlara indirilebilmektedir. Uygulamayı kullanmak isteyen kişiler; Huawei AppGallery, App Store ve Google Play Store üzerinden uygulamayı ücretsiz olarak indirebildiği için son zamanlarda BİP’e olan talep artmaktadır.

Anlık mesajlaşma uygulaması olan BİP tüm operatörler tarafından kullanılabilmektedir. Ayrıca “En İnovatif Uygulama” ödülünü kazanmıştır ve sade arayüzü ile kullanışlılık vadetmektedir. Anlık mesajlaşmanın yanı sıra sesli ve görüntülü konuşma da BİP üzerinden sağlanabilmektedir.

BİP özellikleri

BİP özellikleri bir hayli fazla olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. BİP nedir sorusu kapsamında, uygulamanın dikkat çeken özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Grup mesajlaşması yapılabilir.
 • Anlık mesaj göndermek mümkündür.
 • Uçtan uca şifreli olduğu için güvenli mesajlaşma sağlar.
 • Sesli ve görüntülü konuşma yapılabilir.
 • “Durum” özelliği ile 24 saat sonra kaybolan video ve fotoğraflar paylaşılabilir.
 • Maksimum 15 kişi ile sesli ya da görüntülü konuşma yapılabilir.
 • Kullanıcılar diğer uygulamalardan hem gruplarını hem de sohbet geçmişlerini zahmetsiz bir şekilde BİP’e aktarabilir.
 • Kullanıcılar, operatör fark etmeksizin BİP üzerinden mesajlaşabilir.
 • Acil durum butonu üzerinden kullanıcılar, durum ve konumunu yakınları ile paylaşabilir.

Her bir özellik, BİP nedir sorusunun bir cevabıdır. Ayrıca uygulamanın sahip olduğu özelliklerin tamamı, BİP’in sunmuş olduğu avantajlar olarak da değerlendirilebilmektedir.

BİP nasıl kullanılır?

BİP nasıl kullanılır sorusu, uygulamayı kullanmak isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. BİP’i kullanacak kişinin en az 13 yaşında olması gerekmektedir. Google Play Store, App Store ya da Huawei AppGallery üzerinden indirilen uygulama üzerinde şartları sağlayan kişiler hesap açabilmektedir. BİP kullanımı için üyelik oluşturmak temel esaslardan bir tanesidir.

Kullanıcı BİP’e kaydolurken kendisinden istenilen bilgileri eksiksiz girmelidir. Bunun yanı sıra kişi, hesap oluştururken mevcut telefon numarası üzerinden işlem yapmalıdır. BİP ücretsiz kullanılabilen bir uygulamadır. Bunun yanı sıra BİP Keşfet alanında yer alan servis ile uygulamalar ücrete tabi olabilmektedir.

BİP nedir sorusu kapsamında kullanıcılar, uygulama üzerinde hesap açtıktan sonra kullanıma başlayabilmektedir. Mesajlaşmanın yanı sıra sesli ve görüntülü arama da yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra BİP tarafından sunulan kanalları takip eden kullanıcı, ilgi alanlarına yönelik bilgi akışını elde edebilmektedir.

BİP uygulaması ücretli mi?

BİP uygulaması ücretli mi sorusu kapsamında uygulamanın ücretsiz olduğunu ifade etmek olanaklıdır. BİP kullanımı için internet erişiminin mevcut olması gerekmektedir. Ücretlendirme noktasında bilinmesi gerekenleri, Turkcell kullanıcıları ve Turkcell ile diğer operatörler bakımından şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

Turkcell Aboneleri

 • İnternet üzerinden yapılacak olan sesli ve görüntülü aramalar tamamen ücretsizdir. Dolayısıyla kullanımlar internet paketinden düşmez.
 • Fotoğraf, metin ve video gönderimleri internet kotasından düşmez.
 • Eğer uygulama üzerinden GSM aramaları yapılacaksa, kullanıcının ses paketi olması durumunda ilgili paketten düşer. Ses tarifesinin olmaması durumunda tarife üzerinden ücretlendirme yapılır.

Turkcell ve Diğer Operatörler

 • Uygulama üzerinden arama yapılması durumunda aramalar, ses paketi üzerinden düşer. Ses paketinin olmaması durumunda normal ses tarifesi üzerinden ücretlendirme yapılır.
 • Uygulama, kablosuz ağ ya da mobil şebeke üzerinden kullanılabilir.

Belirtilen hususların her biri, BİP nedir sorusunun çok daha iyi cevaplanabilmesi adına önemlidir. Uygulamayı hem Turkcell aboneleri hem de farklı GSM operatörlerinin aboneleri kullanabilir.

BİP güvenli mi?

BİP güvenli mi sorusu kapsamında uygulamanın uçtan uca şifrelemeye sahip olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Dolayısıyla mesajlar ve aramaların şifreli olması, kimsenin erişemeyeceği anlamına gelmektedir. Ayrıca kullanıcı verilerinin 3. taraflarla paylaşılmadığı da Turkcell’in sunmuş olduğu güvencelerden bir tanesidir. BİP nedir merak edenler için her bir hususun aydınlatıcı olduğu bilinmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

BİP’te geçerli Internet ne demek?

Turkcell aboneleri, çeşitli durumlarda yalnızca BİP uygulamasında geçerli internete sahip olabilmektedir. Böylelikle BİP uygulamasının ihtiyaç duyduğu internet, sunulan paket üzerinden karşılanır.

BİP’te gizlilik var mı?

BİP, uçtan uça şifreli bir uygulamadır. Bu sayede BİP üzerinden atılan mesajlar ve yapılan aramalar güvence altındadır.

BİP’te durum paylaşılır mı?

BİP’te kullanıcılar, 24 saat sonra kendiliğinden silinen fotoğraf ve video paylaşımında bulunabilmektedir. Paylaşılan video ve fotoğraflar, kullanıcının silmesine gerek kalmadan kendiliğinden silinmektedir.

BİP kimler kullanabilir?

BİP hem Turkcell hem de farklı GSM operatörlerine sunulan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Dolayısıyla Turkcell abonelerinin yanı sıra diğer GSM operatörlerine abone kişiler de BİP uygulamasını kullanabilir.

BİP hangi operatörlere bedava?

Hem Turkcell hem de farklı GSM operatörleri içerisinde yer alan kişiler BİP uygulamasını ücretsiz bir şekilde kullanabilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu