Haberler

AliExpress gümrük vergisi nasıl ödenir, nereye ödenir?

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir, sorusunun cevabı birçok kimse tarafından yoğun olarak merak edilmektedir. Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir, merak edenler için Aliexpress üzerinden satın alınan ürünlerin gümrük vergileri, büyük oranda kargo firmaları tarafından ödenir. Bu kapsamda Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir, sorusuna cevap arayanların kapıda ödeme seçeneğiyle doğrudan kargo firmasına ödeme yapması ya da internet alışverişi esnasında söz konusu vergiyi de ödemesi mümkündür. Bu e-ticaret platformundan satın alınan ürünlerin gümrüğe takılması halinde ise süreç yasal prosedürlere uygun şekilde işletilmelidir.

Aliexpress gümrük vergisi ödeme

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir sorusu kapsamında ödenecek vergilerin hesaplanması adına da birçok detay bulunur. Özellikle Türkiye’nin Çin’den gelen ürünlere uyguladığı ÖTV ve “Gümrük Sunum Ücreti”, satın alınan ürünlerin fiyatlarında önemli artışların ortaya çıkmasına sebep olur. Belli bir ağırlık kotasının üzerinde olan ürünler için ise ekstra KDV uygulanmaktadır.

Aliexpress gümrük vergisi nerede ödenir?

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir sorusuna cevap arayanların merak ettiği bir diğer önemli konu da vergilerin nerede ödenmesi gerektiğidir. Gümrüğe takılmadan sorunsuz bir şekilde adreslere teslim edilen ürünlerin gümrük vergisi ödemeleri kapıda kargo şirketi görevlilerine yapılabilir. Gümrüğe takılan ürünler için ödeme yapmak adına UKİM (Uluslararası Kargo İşletme Merkezi) yetkilileri ile iletişime geçilmelidir.

Aliexpress’ten satın alınan ürünün gümrüğe takılması halinde alıcılara telefon, kısa mesaj ya da e-posta aracılığıyla UKİM görevlileri tarafından ulaşılır. Bu tarz durumlarda görevlilerin talep ettiği belgelerin UKİM’e gönderilmesi ya da elden teslim edilmesi gerekir. Aliexpress’ten satın alınması durumunda gümrüğe takılma olasılığı bulunan bazı ürünler şu şekildedir:

  • Kimyasal maddeler
  • İlaçlar ya da ilaç mahiyetinde ürünler
  • Tarihi eserler ve kumar oynama işlevini yerine getiren cihazlar
  • Canlı hayvanlar

Gibi ürünlerin Aliexpress’ten satın alınması halinde gümrükte bir süreliğine bekletilme olasılığı bulunur. Bu tarz ürünler gümrükte ilgili merkezlerde 7 gün süreyle bekletilir. 7 gün süre içerisinde alıcıların UKİM’e ulaşmaları gerekir.

Aliexpress vergi hesaplama

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir sorusuna paralel olarak ödenecek miktarın hesaplanması da merak edilen durumların başında gelir. Vergi hesaplama kapsamında 30 kg ve 1500 Euro şeklinde iki farklı sınırlama bulunur. 30 kg ve 1500 Euro altında olan her türden alışveriş için hesaba dahil edilecek tutarlar şu şekildedir:

  • %20 oranında gümrük vergisi
  • %20 oranında özel tüketim vergisi
  • 8 TL gümrük sunum ücreti
  • 0,70 TL damga vergisi

Tüm bu vergilendirmeler satın alınan ürünün toplam tutarı üzerinden hesaplanır ve ödenmesi gereken miktar belirlenir. Satın alınan ürünlerin gümrükte bekletilmemesi halinde alıcı, tüm ödemeyi kapıda kargo görevlilerine yapabilir.

Aliexpress alışveriş yapma

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir merak eden alışveriş tutkunlarının Aliexpress’ten gönül rahatlığıyla alışveriş yapmaları mümkünün. Her ne kadar gümrük girişlerinde vergilendirmeler sonucunda satın alınan ürünlerin fiyatları önemli ölçüde artıyor olsa da Aliexpress alışveriş yapma olanakları bakımından birçok avantaj sağlar. Özellikle düşük maliyetli temel ihtiyaçların Aliexpress üzerinden sipariş edilerek Türkiye’ye getirilmesi maliyet anlamında önemli bir tasarruf sunacaktır.

Aliexpress Gümrük Vergisi 2021

Aliexpress gümrük vergisi 2021, gümrük vergisinin ne olduğunun da merak edilmesine neden olmaktadır. Bilindiği üzere Aliexpress, Çin merkezli bir e-ticaret sitesidir. Bu nedenle Türkiye lokasyonuyla satın alınan ürünlerde gümrük vergileri ödenir. Bu vergileri, daha önce de ifade edildiği üzere büyük oranda kargo firmaları tarafından ödeniyor.

Bir ürün satın alan kullanıcı, kapıda ödeme ya da online ödeme seçeneğiyle ilgili tutarı ödeyebiliyor. Ayrıca bazı ürünler, nitelikleri nedeniyle gümrüğe takılabilmektedir. Bu durumda yasal prosedürlerin işlediği bilinmektedir.

Aliexpress Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir sorusu kapsamında, bazı prosedürlerin biliniyor olması çok önemlidir. Türkiye, Çin’den gelen ürünlerden temel olarak ÖTV ve “Gümrük Sunum Ücreti” alıyor. Bu durum, ürünlerin çok daha pahalıya gelmesine neden olmaktadır. Belirli bir ağırlık kotasının üzerindeki ürünler için ise ayrıca KDV uygulanmakta, bu durum ürünlerin ücretinin artmasına sebebiyet vermektedir.

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir sorusu kapsamında ödemenin oldukça kolay bir şekilde yapıldığını belirtmek gerekir. Sonuç olarak; Gümrüğe takılmayan ürünlerde gümrük vergisi, çoğunlukla kargo şirketleri tarafından ödendiği için ürünü satın alan kişinin, bu ücreti kapıda ya da internet üzerinden ödemesi gerekmektedir.

Aliexpress Gümrük Vergisi Nereye Ödenir?

Aliexpress gümrük vergisi nereye ödenir? sorusu; verginin nereye ödendiği sorusunun da gündeme gelmesine neden olmaktadır. Bir ürün gümrüğe takılmadan kullanıcıya teslim ediliyorsa eğer, kullanıcı ödemeyi ilgili kargo şirketi çalışanına sorunsuz bir şekilde yapabilir. Fakat ürün gümrüğe takıldıysa farkı bir prosedür uygulanır.

Gümrüğe takılan ürünlerde ödeme yapabilmek için UKİM (Uluslararası Kargo İşletme Merkezi) ile temas kurulması oldukça önemlidir. Gümrüğe takılan ürünler için kısa mesaj, telefon ya da e-posta üzerinden müşteriyle iletişime geçilir ve ürünün gümrüğe takıldığının bilgisi verilir. Genellikle ilaç ya da ilaç mahiyetindeki ürünler, kimyasal maddeler vb. ürünler gümrüğe takılmaktadır. Bu ve bunun gibi ürünler, 7 gün boyunca UKİM’de bekletilir.

Aliexpress Gümrük Vergisi 2021 Hesaplama

Aliexpress gümrük vergisi 2021 hesaplama konusu kapsamında gümrük vergilerini hesaplama yöntemleri de merak edilen bir konudur. Bu platform üzerinden satın alınan ürünlerde temel olarak iki tür sınırlama vardır. Bunlardan biri 30 kg, diğeri ise 1500 Euro’dur. Bunların altında bulunan ürünler için 4 farklı vergi ürün bedeline dahil edilir.

%20 oranında gümrük vergisi, %20 oranında özel tüketim vergisi, 8 TL gümrük sunum ücreti, 0,70 TL değerinde damga vergisi; ürünlerin fiyatlarına eklenen vergiler olarak bilinmektedir. 200 TL’lik bir üründe; gümrük vergisi için 40 TL, özel tüketim vergisi için 28 TL, gümrük sunum ücreti 8 TL ve damga vergisi 0,70 TL ödenir. Bu durumda 200 TL’lik bir Aliexpress ürününün Türkiye’ye gelişi 296,70 TL olacaktır.

Aliexpress Vergi Ödememek için Ne Yapmalı?

Aliexpress gümrük vergisi ödememek için ne yapmalı? sorusu, gümrük vergisi ödenmemesi için ne yapılabilir sorusunu da gündeme getiriyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki yurt dışından gelecek ürünler için birtakım vergiler bulunmaktadır. Bu durum, Çin merkezli Aliexpress için de geçerlidir. Bu nedenle yasal işlemler yapılmak isteniyorsa eğer belirlenen vergilerin ödenmesi gerekir.

Aliexpress Gümrük Vergisi Ekşi

Alixpress gümrük vergisi ekşi sorusu kapsamında Ekşi Sözlük’teki yorumlar da merak edilmektedir. Ekşi Sözlük’te konuyla ilgili çeşitli entryler bulunmaktadır. Verginin mahiyeti, nasıl ödeneceği gibi hususlar sözlükte incelenmiş ve bu konularda yorumlar yapılmıştır. Birçok kullanıcı, vergilerle ilgili araştırma yaparken sözlükteki bilgilerden de yararlanmaktadır. İlgili entryleri okuyarak gümrük vergisinin ne olduğu ve nasıl ödendiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu