Makaleler

AliExpress gümrük vergisi nasıl ödenir, nereye ödenir?

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir, sorusunun cevabı birçok kimse tarafından yoğun olarak merak edilmektedir. Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir, merak edenler için Aliexpress üzerinden satın alınan ürünlerin gümrük vergileri, büyük oranda kargo firmaları tarafından ödenir. Bu kapsamda Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir, sorusuna cevap arayanların kapıda ödeme seçeneğiyle doğrudan kargo firmasına ödeme yapması ya da internet alışverişi esnasında söz konusu vergiyi de ödemesi mümkündür. Aliexpress ile satın alınan ürünlerin gümrüğe takılması halinde ise süreç yasal prosedürlere uygun şekilde işletilmelidir.

Aliexpress gümrük vergisi ödeme

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir sorusu kapsamında ödenecek vergilerin hesaplanması adına da birçok detay bulunur. Özellikle Türkiye’nin Çin’den gelen ürünlere uyguladığı ÖTV ve “Gümrük Sunum Ücreti”, satın alınan ürünlerin fiyatlarında önemli artışların ortaya çıkmasına sebep olur. Belli bir ağırlık kotasının üzerinde olan ürünler için ise ekstra KDV uygulanmaktadır.

Aliexpress gümrük vergisi nerede ödenir?

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir sorusuna cevap arayanların merak ettiği bir diğer önemli konu da vergilerin nerede ödenmesi gerektiğidir. Gümrüğe takılmadan sorunsuz bir şekilde adreslere teslim edilen ürünlerin gümrük vergisi ödemeleri kapıda kargo şirketi görevlilerine yapılabilir. Gümrüğe takılan ürünler için ödeme yapmak adına UKİM (Uluslararası Kargo İşletme Merkezi) yetkilileri ile iletişime geçilmelidir.

Aliexpress’ten satın alınan ürünün gümrüğe takılması halinde alıcılara telefon, kısa mesaj ya da e-posta aracılığıyla UKİM görevlileri tarafından ulaşılır. Bu tarz durumlarda görevlilerin talep ettiği belgelerin UKİM’e gönderilmesi ya da elden teslim edilmesi gerekir. Aliexpress’ten satın alınması durumunda gümrüğe takılma olasılığı bulunan bazı ürünler şu şekildedir:

  • Kimyasal maddeler
  • İlaçlar ya da ilaç mahiyetinde ürünler
  • Tarihi eserler ve kumar oynama işlevini yerine getiren cihazlar
  • Canlı hayvanlar

Gibi ürünlerin Aliexpress’ten satın alınması halinde gümrükte bir süreliğine bekletilme olasılığı bulunur. Bu tarz ürünler gümrükte ilgili merkezlerde 7 gün süreyle bekletilir. 7 gün süre içerisinde alıcıların UKİM’e ulaşmaları gerekir.

Aliexpress vergi hesaplama

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir sorusuna paralel olarak ödenecek miktarın hesaplanması da merak edilen durumların başında gelir. Aliexpress vergi hesaplama kapsamında 30 kg ve 1500 Euro şeklinde iki farklı sınırlama bulunur. 30 kg ve 1500 Euro altında olan her türden alışveriş için hesaba dahil edilecek tutarlar şu şekildedir:

  • %20 oranında gümrük vergisi
  • %20 oranında özel tüketim vergisi
  • 8 TL gümrük sunum ücreti
  • 0,70 TL damga vergisi

Tüm bu vergilendirmeler satın alınan ürünün toplam tutarı üzerinden hesaplanır ve ödenmesi gereken miktar belirlenir. Satın alınan ürünlerin gümrükte bekletilmemesi halinde alıcı, tüm ödemeyi kapıda kargo görevlilerine yapabilir.

Aliexpress alışveriş yapma

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir merak eden alışveriş tutkunlarının Aliexpress’ten gönül rahatlığıyla alışveriş yapmaları mümkünün. Her ne kadar gümrük girişlerinde vergilendirmeler sonucunda satın alınan ürünlerin fiyatları önemli ölçüde artıyor olsa da Aliexpress alışveriş yapma olanakları bakımından birçok avantaj sağlar. Özellikle düşük maliyetli temel ihtiyaçların Aliexpress üzerinden sipariş edilerek Türkiye’ye getirilmesi maliyet anlamında önemli bir tasarruf sunacaktır.

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir? 2021

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir sorusuna geri dönülecek olursa belirtilmiş olduğu gibi doğrudan postacı ya da kargo görevlilerine ödeme yapmak mümkündür. UKİM tarafından tekrarlanarak yapılan açıklamalara göre gümrük vergisi ödeme arzusunda olan alıcıların belirtilen ödeme yöntemleri dışında vergi ödemesi yapmamaları önerilmiştir. PTT görevlileri, PTT merkezleri, UKİM ya da kargoyu getiren postacılara ödeme yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu