Haberler

Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?

Dijital pazarlamada yapay zeka kullanımı, özellikle son dönemde en yaygın olarak tercih edilen pazarlama tekniklerindendir. Yapay zekanın günümüzde yaşamın her alanına dahil olması, dijital pazarlamada yapay zeka kullanımı oranını yükseltti. Bu durumun en temel sebebi yapay zekanın insan yaşamını kolaylaştırıyor olması gibi görünse de bu tez tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Yapay zeka, birçok konuda insan yaşamını kolaylaştırsa da söz konusu dijital pazarlama olduğundan “verimlilik” daha dikkat çekici bir unsur haline dönüşüyor. Rekabet analizinde minimal hesapların yapıldığı modern dünya, markalara her alanda maksimum verimi hedeflemelerini adeta zorunlu kılıyor. Bu bağlamda düşünüldüğünde yapay zeka ile pazarlama tekniğinin günümüzde en yaygın olarak kullanılan pazarlama yöntemi olması çok normal. Gelişmiş analiz araçlarına ev sahipliği yapan yapay zeka, markalara geniş yelpazeli bir özgürlük alanı vadediyor.

Yapay zeka ile pazarlama

Yapay zeka ile pazarlama, son derece geniş bir alana tekabül eder. Hemen her alanda geliştirilmiş yapay zeka destekli birçok dijital araç bulunduğu gibi bu araçlar, markaların birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Dijital pazarlama ağının da aynı ölçüde geniş bir alana tekabül ettiği düşünülecek olursa, yapay zeka ve pazarlama arasında ilişkinin boyutları daha açık gözlemlenebilir. Dolayısıyla günümüzde yapay zeka, dijital pazarlamanın hemen her alanında yaygın olarak kullanılır.

Gerçek zamanlı destek

Yapay zeka ile pazarlama, özellikle gerçek zamanlı müşteri desteği konusunda oldukça yaygın biçimde tercih edilmektedir. Müşteri sorunlarının çözüme kavuşması için günümüzde sohbet robotlarının oldukça önemli işlevi vardır. Üstelik yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının %40’tan fazlasının sohbet robotlarıyla iletişim kurmaktan memnun olduğunu göstermiştir.

Sohbet robotlarının yapay zeka ile pazarlama kapsamında kullanılmasının iki temel nedeni vardır. Bu nedenlerden ilki markaların daha geniş bir hedef kitleye hitap etme arzularından doğar. Diğeri ise firmanın sahip olduğu müşterileri konsolide ederek korumasına katkı sağlamasıdır. Tam da bu iki sebepten dolayı, günümüzde hemen her büyük markanın sohbet robotlarıyla müşteri desteği sağladığını görmek mümkündür.

İçerik oluşturma ve içerik iyileştirme

Dijital pazarlamada yapay zeka kullanımı içeriklerin nasıl ve hangi şekilde planlanması konusunda önemli bir yol göstericidir. Üstelik yapay zeka sadece içeriklerin oluşum sürecinde aktif olarak rol oynamakla kalmaz aynı zamanda iyileştirme açısından da önemli veriler sunar. Yapay zekanın içeriklere olan etkisi, tahmin edildiğinden çok daha görkemlidir.

Çok bilinmiyor olsa da yapay zekanın günümüzde elde ettiği yetenekler arasında; içerik oluşturmak ve hatta yazı ya da haber yazmak gibi temel beceriler bulunur. Üstelik yapay zeka bu tarz içerikler oluştururken; sektörel değerlendirmeleri, çeşitli analizleri, kullanıcı deneyimini ve kullanıcı taleplerini bile göz önünde bulundurur.

Ayrıca yapay zeka, çeşitli araçları kullanarak içeriklerin uygunluğunu denetleme ve talep edilen kriterlere göre revize etme özelliğini de vadeder. Küratörlük olarak adlandırılan içerik iyileştirme, web siteyi ziyaret eden kullanıcılar ile site arasında memnuniyet ilişkisinin temin edilmesini sağlar. Daha efektif bir kullanıcı deneyimi sunar ihtiyaçlara göre kullanıcıları yönlendirir.

 

E-Posta kampanyaları

Yapay zeka ile pazarlama birden fazla iletişim kanalı kullanarak geniş kitlelere ulaşabilme imkanı sunar. E-posta kampanyaları düzenlerken yapay zekanın en temel misyonu; kullanıcı davranışlarına ve ilgilerine göre kişiselleştirebilme imkanı sağlamasıdır. Ayrıca yapay zekanın bu özelliği sayıları milyonları bulan kullanıcıların verilerini analiz edebilme olanağı sağlar.

Yapay zeka tarafından e-posta kampanyaları kapsamında sunulan veriler, daha doğru bir reklam veya tanıtım kampanyası yapılabilmesi için çarpıcı bilgiler sunar. Geliştirilen kampanyalar buradan elde edilen veriler doğrultusunda şekillendirilebilir ve yapay zeka ile pazarlama kapsamında kampanya en verimli şekilde düzenlenebilir.

Pazar tahminleri

Yapay zeka, pazar tahminleri konusunda da önemli veriler sunar. Dolayısıyla dijital pazarlamada yapay zeka kullanımı, markanın geleceğine yönelik tahminler yapma işlevine de sahiptir. Sektörün hangi yöne doğru seyredeceği, müşteri alışkanlıklarının nasıl şekilleneceği ve hedef kitle beklentilerinin neler olduğu konusunda yapay zeka, sistematik raporlar sunar.

Bu raporlar ile markaların geleceğine ilişkin kararlar almak, ürün yelpazesini revize etmek veya fiyat güncellemeleri yapmak mümkündür. Yapay zekanın pazar tahmini yaparken kullandığı yöntem ise üçüncü şahıslara ait veriler incelenmesidir. Bu veriler, sektörün ve markanın kaderini tayin edebilecek düzeyde oldukça önemli bilgiler sağlar.

Dijital reklamcılık olanakları

Dijital pazarlamada yapay zeka kullanımı reklam ve tanıtım çalışmalarında da aktif olarak kullanılır. Üstelik reklam ve tanıtım çalışmaları, yapay zekanın bir süredir en verimli olarak kullanıldığı dijital pazarlama alanıdır. Google ve diğer arama motorlarında olduğu gibi yapay zekanın bir çeşit reklam modeli inşa etmesi mümkündür.

Bu reklam modeline göre, reklam verenler minimum tutarlarla en yüksek düzeyde verim elde eder. Kullanıcı davranışlarını analiz eden yapay zeka, hangi kullanıcının hangi tarz reklamlarla buluşturulması gerektiğini belirler. Aynı zamanda yapay zeka, kullanıcılara ait; demografik yapı, coğrafya, ilgi alanları ve benzeri verileri işleyerek reklam modelini sürdürülebilir kılar.

Profesyonel web tasarımı

Profesyonel web tasarımı, çoğunlukla uzmanları tarafından yapılan bir çalışma gibi görünse de yapay zeka desteği, tamamen profesyonel bir web siteye sahip olmanızı sağlayabilir. Tamamen kullanıcı merkezli olarak yapay zeka tarafından inşa edilen profesyonel web site, arzu ettiğiniz tüm standartları karşılayabilir. Üstelik standartların dışında web sitenin içeriğini de tamamen kullanıcı deneyimine ve taleplerine göre dizayn edebilir.

Kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi

Dijital pazarlamada yapay zeka kullanımı son dönemde en yaygın olarak kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi sağlamak maksadıyla kullanılmaktadır. “Cookie” adı verilen çerezler, kullanıcı verilerinin işlenmesini sağlarken tamamen kullanıcıya odaklı biçimde web sitenin çalışmasını da sağlar. Böylelikle kullanıcının ilgi alanlarına yönelik içerikler sunulur.

Bunun dışında her bir kullanıcı için farklı teklifler hazırlama konusunda da yapay zekaya başvurulabilir. Son dönemde oldukça tartışmalı bir konu olsa da dijital pazarlamada yapay zeka kullanımı, kullanıcıya özel fiyat teklifleri oluşturma amacıyla kullanıma da uygundur. Buna benzer birçok çalışma yine yapay zeka desteği alınarak gerçekleştirilebilir.

Sesli arama motoru aramaları

Sesli arama motoru aramaları, dijital dünyada devrim niteliğinde bir başlangıcın ilk ürünleri oldu. Bu özelliğin Google gibi devasa hacimli arama motorlarında yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte SEO kuralları da dahil olmak üzere birçok bakış açısının tekrardan revize edilmesi gerekti. Tam da bu noktada devreye giren yapay zeka, ses komutlarıyla sıralama yapma özelliğiyle donatıldı. Günümüzde Google üzerinden yapılan sesli aramlar, en uygun sonuçlara göre yapay zeka desteğiyle listelenmektedir. Dolayısıyla ses komutlarına uygun niteliğe sahip olan web sitelerinin sesli aramalarda ön plana çıkması mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu