Haberler

Influencer nedir, kime denir?

Influencer nedir, kime denir sorusu bir hayli önemli. Çünkü influencerlerin benimsemiş olduğu pazarlama yöntemi birçok firma tarafından kullanılıyor. Temelde Influencer, markaların potansiyel müşterilere tanıtılması noktasında oldukça önemli görevlere sahip. Sosyal medyayı oldukça etkili şekilde kullanan bu kişiler, sahip oldukları takipçi sayılarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Ürün / hizmetleri takipçilerine tanıtarak onların ürün / hizmete yönelmesini sağlayan Influencer olarak bilinen kişiler, neden pazarlama stratejileri noktasında bu kadar önemli?

Influencer nedir?

Influencer nedir, kime denir sorusu kapsamında sosyal medyada ön planda bulunan ve takipçi sayıları oldukça yüksek olan kişilerin bu unvanı aldıklarını söylemek olanaklı. Belirli sayıdaki takipçi kitleleriyle markaların tanınırlık oranlarının yükselmesi için etkili çalışmalarda bulunmaktadırlar. Örneğin ünlüler, sosyal medya fenomenleri influencerler kategorisinde yer alan gruplardır.

Son zamanlarda pek çok şirket; Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında etkin olmaya çalışıyor. Çünkü günümüz dünyasında asıl müşterilerini buradan alacaklarının bilincindeler. Özellikle Youtube, video paylaşımların yapıldığı platform olduğu için Influencer olarak bilinen kişilerin bir kısmı burada aktif bir şekilde bulunuyor. Bunun yanı sıra Instagram ve Facebook üzerinden de fenomenler, takipçileriyle etkileşimde bulunarak ürünlerin tanıtılmasını sağlıyor. Aslında bakıldığında, bahsi geçen platformları takip eden kişilerin sayısının bir hayli fazla olması, Influencerlığın da etkin pazarlama stratejilerinden biri olmasını sağlıyor. 

Influencer pazarlama stratejisi

Influencer nedir, kime denir sorusu kapsamında bu kişilerin nasıl bir pazarlama stratejisi kullandığı da merak edilmekte. Temelde bu kişiler, içeriklerini oluştururken ilgili markalara ait ürünleri oldukça doğal bir şekilde tanıtıyor. Influencerların bu kadar ön planda olmasının nedenlerinden bir tanesi de bu doğallık. Çünkü kullanıcı samimi bir atılım bekliyor. Ürünlerin tanıtılmasında kullanılan klasik pazarlama yöntemlerinde bu doğallıktan bir parça uzaklaşıldığı bilinen bir gerçek.

Fakat “halktan biri”nin ürün tanıtımında bulunması, kullanıcıların ürüne sempati duymasını sağlıyor. Influencer genel olarak bu samimiyet üzerinden takipçileriyle iletişim kurarak onların bu ürünlere ilgisinin artmasını mümkün kıldığı için firmalar, bu pazarlama stratejisinin önemini anlamış durumda.

Influencerlerin para kazanma yöntemleri

Influencer nedir, kime denir sorusu kapsamında bu kişilerin nasıl ve hangi yöntemler üzerinden para kazandığı da merak edilmekte. Bu kişiler, ortaklık içerisinde bulunduğu markalara ait ürünleri fotoğraflamakta, bu ürünleri takipçilerine sunmakta ve bu faaliyetleri üzerinden para kazanmakta. Fakat belirtmek gerekir ki bunları yaparken takipçilerin dikkatini çekecek içerikleri oluşturmaları da gerekiyor. Çünkü ilgi çeken bir içerik içerisinde doğal yöntemlerle tanıtılan ürünler, kimsenin antipati duymasına neden olmaz. Bunun tam tersi olarak kullanıcılar, fenomen olarak gördükleri bu kişilerin samimi şekilde tanıttıkları ürünlere ilgi duyar ve bu ürünleri kısa süre içerisinde edinmeye çalışır.

Bu noktada Influencerların para kazanma yöntemlerini genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Sponsorlu Gönderiler
  • Ortaklık Bağlantısı
  • Orijinal Ürünler

Şimdi bu başlıklara çok daha detaylı bir şekilde bakalım. Böylelikle Influencer pazarlama stratejisi çok daha iyi anlaşılmış olacaktır.

Ortaklık bağlantısı

Ortaklık Bağlantısı, Influencerlerin sıklıkla kullandığı para kazanma yöntemlerinden bir tanesidir. Firma ile bir anlaşma yapan Influencer, takipçilerine firmanın ürünlerini sunmaktadır. Ürün bağlantısı ya da kupon kodunun tıklanması ile birlikte Influencer, satın alınan her ürün için komisyon almaktadır. Takipçilere sunulan bu bağlantılar; Instagram, Youtube gibi platformlar üzerinden paylaşılabilir.

Sponsorlu gönderiler

Influencer nedir, nasıl olunur sorusu pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri olarak bilinmekte. Çünkü Influencerların para kazanma yöntemleri birçok insana çok cazip geliyor. Bu yöntemlerden bir tanesi de pek çok kişinin bildiği üzere Sponsorlu Gönderiler. Sponsorlu Gönderilerin çalışma mantığı oldukça basit. Takipçi sayısı oldukça fazla olan ve çeşitli platformlarda ön plana çıkan kişiler ya da fenomenler, firmaların bu kişilerle iletişim kurmasına neden olmakta.

Bu kişilerle iletişim kuran bir marka, çeşitli ürünleri için bir veya birden fazla gönderi üzerinden anlaşma yapıyor. Anlaşma yapılan gönderiler, temel olarak markanın ürün / hizmetini vurgulayan bir içeriğe sahip olmak durumunda. Influencer olarak adlandırılan bu kişiler, videolarında ilgili ürün / hizmet ile ilgili, takipçilerinin bu ürün / hizmete yönelmesini sağlayacak ifadeler kullanır. Bu adımların tamamı, Sponsorlu Gönderiler olarak adlandırılmaktadır.

Orijinal ürünler

Orijinal ürünler, Influencerler kendi markalarını kurmasını ya da bazı markalarla ortaklık çalışmaları yapmasını ifade etmektedir.

Influencerler firmalar için neden önemli?

Influencer nedir, kime denir sorusu kapsamında Influencerların firmaların neden bu kadar önemli olduğu merak ediliyor. Çünkü bilindiği üzere pek çok firma, internet ortamında ön plana çıkabilmek için Influencerlarla çalışıyor. Aslında Influencerların şirketler açısından önemli olmasının belli başlı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sosyal medya başta olmak üzere çeşitli platformlarda çok fazla takipçi sayısına sahiptirler. Bu durum, markaların tanıtılması noktasında oldukça fazla işe yaramakta.
  • Influencerlar, ürün / hizmet tanıtımını samimi ve doğal bir şekilde yapıyor. Bu ise tanıtılan ürün ya da hizmetlerin satın alınma oranlarını arttırıyor.

Yukarıdaki hususların her biri, Influencerların şirketler için ne denli önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu