Haberler

Web sitenizin ziyaretçi trafiğini artırmanın kolay ama etkili 6 ipucu

Web sitesi bulunan herkes ziyaretçi trafiğini artırmanın yollarını arıyor. Tüm dünyamızı çevreleyen online ağların ve internetin günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi, geçmişte çok üzerinde durulmayan web sitelerini ve özellikle web sitesi sıralamalarını çok daha ciddi bir hale getirdi. Tüm dünyadaki e-ticaret sitesi istatistikleri dahi kendi başına, internetin hayatımız için ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı. Teknolojideki gelişmeler ve bu tip istatistikler, sayısı her geçen gün artan web sitelerini ve web sitesi ziyaretçi sayılarını önemli bir hale getiriyor. Yine de yeni kurduğunuz web sitelerinin trafiğini arttırmak için kullanabileceğiniz bir takım yöntemler mevcut. İşte web sitenizin ziyaretçi trafiğini artırmanın kolay ama etkili 6 ipucu.

Web sitesi ziyaretçi trafiğini artırmanın yolu: SEO

Sayıları giderek artan farklı amaçlı siteler için arama motorlarında çeşitli “anahtar kelimelerde” üst sıralarda yer almak son derece önemli. Günümüzde en popüler arama motorlarının başında ise Google geliyor. İşini çevrimiçi mecralara taşımak isteyen girişimciler, hobi amacı ile blog kaleme alanlar, ürün veya hizmetlerini arama motorlarını kullanan potansiyel müşterilere ulaştırmak isteyenler için, sitelerin anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almasını sağlayan SEO yani “search engine optimization” bir tür zorunluluk. Çünkü sayıları günden güne artan web siteleri arasında trafik çekmek için ciddi bir mücadele söz konusu. 

SEO aynı zamanda ünümüzde internette yer almak isteyen herkesin sıklıkla duyduğu popüler dijital pazarlama terimlerinden birisi olma özelliği taşıyor. Günümüzde dünya üzerinde gerçekleştirilen her alışverişten %20’si internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte özellikle salgın döneminde sayıları artan “potansiyel dijital müşteri” sayısının tüm dünyada 2021 Yılı içerisinde 2 milyar civarı olacağı tahmin ediliyor. Tüm bu istatistikler, SEO kavramının ne kadar önemli bir zorunluluk olduğunu  ve SEO için uygun bir tür strateji kurmanızın önemini bizlere gösteriyor. Peki, firmanız veya kendi girişiminiz için ya da sadece mobil bir uygulamayı tanıtmak için kullanacağınız ziyaretçi trafiği artırma yöntemleri neler? SEO, tüm web tasarımcılar için önemli ve ciddi bir konu; özellikle farklı kaynaklarda bu konuda karşılaşabileceğiniz pek çok farklı tavsiye ve ipucu bulunuyor.

1) Ziyaretçi trafiğini artırmanın yolu: Web siteniz iyi tasarlanmış olsun

Sayıları giderek artan web sitelerinin potansiyel kullanıcılar tarafından keşfedilmesini sağlamak için SEO ve uygun bir SEO stratejisi, bir tür zorunluluk. Çoğu zaman web tasarımı yapanlar ve dijital pazarlama uzmanları için, ihmal edilen konuların başında ise kullanıcı deneyimi ve iyi bir tasarım geliyor. Firmanızın veya e-ticaret sitenizin sizlerin hedeflediğiniz ürün ve hizmetlere ulaşabilmeleri için kullanıcıların sitenizi rahatça kullanabilmeleri önemli. SEO rekabeti ve potansiyel müşteri sayısı ile ilgili veriler, renk seçiminden ana sayfada bulunacak linklere, seçilen fontların tipografik düzenlemesinden, temiz ve hata içermeyen bir web tasarım çalışmasını gerekli kılıyor.

SEO ipuçları ile ilgili tavsiyeler arasında özellikle “UX” olarak isimlendirilen “user experience” konusunun sık sık karşınıza çıktığını fark edebilirsiniz. Web sayfalarının sadece bilgisayarlardan değil aynı zamanda tablet ve mobil telefonlardan da trafik çekmeleri, iyi tasarlanmış web sayfalarının kullanıcılar arasında değerli olmasını sağlıyor. İyi tasarlanmış web sitesi dolaylı yollardan, site sahibi girişimcilerin markalarına ve firmaların marka değerine katkıda bulunuyor.

2) Belirli bir konuya odaklanın

Arama motorları, internet teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak giderek daha işlevsel ve sizlere doğru sonuçları sunmak açısından daha yetenekli hale geliyorlar. Ancak bir ürün veya hizmet ararken alakasız sitelerle karşılaşmanız hala mümkün. Bilgi kirliliği ise, dijital dünyada web sitelerinin ve arama yapanların karşı karşıya kaldıkları diğer önemli sorunların başında geliyor. Diğer sitelerle girdiğiniz SEO mücadelesinde başarılı olmak isterseniz, sitenizle ilgili anahtar kelimelere ve uzman olduğunuz konulara odaklanmanız son derece önemli.

Konvansiyonel reklam ve pazarlama dünyasında olduğu gibi dijital dünyada da etkili olmanın yolu “uzmanlık” tan geçiyor. Robert B. Cialdini İmzasını taşıyan “İkanın Psikolojisi” adlı kitabında, iknanın temel unsurlarından birisi olarak bahsedilen “uzmanlık” kavramına dikkat eder ve sitenizde bunu yansıtabilirseniz, rakipleriniz arasından sıyrılma şansınızı arttırabilirsiniz. Günümüz internet kullanıcıları için istedikleri sonuçlara hızlı ve zaman kaybetmeden ulaşmaları önemli. Bu da web sitesi sahiplerinin uzmanı oldukları konularda ziyaretçilerine kesin, net ve “işe yarar” bilgiler sunmalarını, SEO kampanyalarında önemli bir faktör haline getiriyor.

3) Ziyaretçi trafiğini artırmanın yolu: Alakalı anahtar kelimeler seçin

SEO kampanyaları için anahtar kelimeler son derece önemlidir. Eğer anahtar kelimeleri doğru şekilde kullanabilirseniz, rakipleriniz arasından sitenizin sıyrılma ve kullanıcı tarafından keşfedilme şansı artar. Belki bu yüzden anahtar kelime kavramı SEO ile ilgili temellerin başında geliyor. Günümüzde ücretli veya bedava pek çok SEO aracı, siteniz için en doğru ve en fazla araması yapılan anahtar kelimeleri kullanmanız için emrinize amade kılıyor. Doğru SEO stratejisi için ise, aranma hacmi yüksek anahtar kelimelerin saptanması ve doğru şekilde kullanılması son derece önemli. Peki, SEO stratejisi ve anahtar kelime seçimi arasında ne türden bir bağlantı var?

Eğer siteniz dijital dünyada daha yeni ise, aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler seçmek sizler için yerinde bir strateji olmayabilir. Sizler için ideal olan bu anahtar kelimelerin aynı zamanda rakip web siteleri için de önemli olma ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle anahtar kelime seçerken ve kullanırken, aranma hacmi dışında başka unsurlara da dikkat etmeniz son derece önemli.

4) Kaliteli ve faydalı içerikler oluşturun

Arama motorları, her dakika, dünyanın farklı ülkelerinden pek çok kullanıcının farklı araçlarla çeşitli arama sorguları ile arama yapmasına imkân sağlıyor. Böylelikle kullanıcılar, internet sayesinde aradıkları bilgilere kolay ve rahat bir şekilde ulaşabiliyorlar. Anahtar kelime seçimi, hızlı açılan ve iyi tasarlanmış bir sitenin aynı zamanda kaliteli içerikler sunması da önemli konulardan bir diğeri, hatta en önemlisi. Zamanın altın değerinde olduğu kullanıcılar için istedikleri bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmaları son derece önemli. Peki, içeriğin bu denli önemli olduğu internet dünyasında “kaliteli içerik” ne anlama geliyor?

İçeriğin SEO kampanyalarında ciddi ve önemli bir “güç çarpanı” olduğunu söyleyebiliriz. Bu da uzmanı olduğunuz konularda site ziyaretçileri için sunduğunuz bilgiler anlamına geliyor. Kaliteli içerik ile SEO kampanyalarında öne çıkmak için örneğin arabalarla ilgili bir web sitesinde, arabalarla ilgili en sık sorulan soruları yanıtlamak, etkili bir içerik stratejisi olabilir. Günümüzde arama motorlarında sesli aramaların da yapılabiliyor olması, özellikle uzun arama anahtar kelimelerin ve etkili içeriklerin gücünü daha da arttırıyor. Özgünlük ise, içeriklerin olmazsa olmaz özelliklerinden bir diğeri.

5) Çekici ancak aldatıcı olmayan başlıklar belirleyin

Dijital pazarlama dünyasında da aldatılmak kimsenin hoşuna gitmez. Arama motorlarının kullanıcı eylemleri ile ilgili tuttuğu detaylı veriler, aldatıcı başlıkların yarardan çok zarar getirmesinde etkili. Sitenizin kullandığı aldatıcı başlıklarla sosyal medyada itibar kaybetmesini istemiyor ve ziyaretçilerin sitenizde uzun ziyaret saatleri geçirmesini istiyorsanız, başlıklarınızın dikkat çekici olmasına ve içeriğiniz ile ilgili olmasına dikkat etmelisiniz.

Zamandan sağladığı tasarruf nedeniyle “listeler” yıllardır basılı dergilerin de kullandıkları stratejilerden birisi. Bu nedenle örneğin arabalar ile ilgili bir siteniz varsa, “2021 Clio’nun Renault’un En Çok Satan Arabası Olmasının 10 Nedeni” gibi dikkat çeken bir başlık, blog içeriğinizin daha fazla ziyaretçi tarafından daha “uzun” süre incelenmesini sağlayabilir.

6) Görsellerinizi optimize edin

Ziyaretçi trafiğini artırmanın yollarından biri de kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmaktır. Zaman, sayfa ziyaretçileri için son derece önemlidir. Her saniye, milyonlarca kullanıcıya cevap veren arama motoru sunucuları için de aynısı geçerlidir. Görselleri optimize etmek, farklı dosya uzantılarına sahip görsel dosyalarının boyut olarak düşük olması anlamına gelir. İnternette, görsellerinizin boyutunu düşürmek için pek çok farklı araç bulunuyor. Bu araçlar sayesinde sitenizin, server (sunucu) bilgisayarlarında daha az yer kaplamasını ve daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde görsel açıdan zengin sitelerin aynı zamanda hızlı açılmaları, hızlı yüklenme süreleri siteler için en önemli rekabet faktörlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor; görsel optimizasyonuna dikkat ederseniz, SEO rekabetinde öne çıkma olasılığınızı artırmış olursunuz; bu yüzden görsel içeriğinizi de düzenlemeyi sakın ama sakın ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu