Haberler

Backlink nedir?

Kelime anlamı olarak kontrol edecek olursak Backlink, Türkçe’ye ”arka link” anlamında geçtiği görünüyor. Peki ama internet siteleri için ne anlam ifade ediyor? Kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ve daha etkili bir şekilde kullanıldığında ne gibi sonuçların elde edileceğini biliyor muyuz? Gelin yakından bakalım ve fikir sahibi olalım.

Backlink Nedir?

Site sahiplerinin yakından bildiği, bazılarının ise ilk kez duyduğu bu tanım, aslında SEO kurallarının tamamlayıcı etki yapan ve de site trafiğini üst seviyelere çıkarma noktasında etkili olan önemli bir faktördür. Hatta Google tarafından 2016 yılında yaptığı bir araştırma ile bizlere sitelere girilen içeriğin konusu ve içerikten sonraki en önemli trafik arttırıcı etmenlerden bir tanesi Backlink olduğunu duyurdu.

Backlink nedir sorusunu cevaplamadan önce; siteler için oldukça önemli bir noktada yer aldığını belirtmemiz gerekiyor. Site sahiplerinin tercih edeceği ücretli/ücretsiz backlink seçenekleri, trafiği olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Bu noktada siteler bazında ele alacak olursak bir Backlink’in faydalı olmasını istiyorsak kaliteli ve uzun vadeli olanları tercih etmeliyiz. Bu noktada sürekli olarak hareket halinde olan Google algoritmasının değişkenliğini göz önünde bulundurarak kesin bir yargıya varmak güç olsa da, Backlink nedir sorusuna cevap olarak herhangi bir yerden almış olduğumuz bağlantılara diyebiliyorduk. Ancak günümüzde bu bağlantıların ne kadarı bu sınıfa giriyor? işte orası muamma…

Backlink Nasıl Yapılır?

Backlink işlemini uygulayabilmek için sitenizin altyapısını bilmeniz gerekiyor. Wordpress tabanlı vs. olan sitenizin yazı giriş ekranında, backlink ekleyeceğiniz ve linkin ilgili siteye ulaşacağı bir link eklemeniz gerekiyor. Bunun için de yine bir kelime grubunu seçmeli, sağ tıklayarak link seçeneğini seçebilirsiniz. Aynı zamanda ”CTRL+K” kombini ile de bu işleme erişmeniz mümkün olacaktır.

Backlink nasıl yapılır sorusunun ardından Backlink için yanında getirdiği ekstralardan da bahsedelim. Sitelerin üzerindeki trafiği arttırmanın yanı sıra site içinde paylaşılan yazıları, birbiri ile bağlantı kurarak site farklı yazıları da kullanıcının okumasını sağlar. Bu sayede iç trafik anlamında önem kazanır. Örneğin ”Backlink Nedir?” isimli bir makaleniz varsa, giriş paragrafına ”Backlink’in Faydaları” kelimesini ekleyebilir, bu başlıkta oluşturduğunuz başka bir makaleye erişilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede de site içinde dolaşım oranını arttırmış ve ekstra görüntülenme kazanmış olursunuz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu