Haberler

iOS 15 güncellemeleri nelerdir, iOS 15 neler vadediyor?

iOS 15 güncellemeleri, pek çok kişinin merakla araştırma yaptığı konulardan bir tanesi. Bilindiği üzere 7 Haziran’da Apple, World Wide Developer Conference (Dünya Çapında Geliştirici Konferansı) kapsamında yeni ürün ve ürünlerdeki güncellemeleri kamuoyuyla paylaşmak adına bir toplantı düzenledi. Bu toplantının ana konusu iOS 15 güncellemeleri olarak ifade edilebilir. iPad ve iPhone işletim sistemleri adına yeni bir yazılım güncellemeleri olarak bilinen iOS 15 güncellemeleri, birçok kişi tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Peki ama yazılım güncellemesi kapsamında neler bulunuyor ve bu güncellemelerle hedeflenen tam olarak nedir?

iOS 15 yenilikler

iOS 15 güncellemeleri nedir ve kullanıcılara bu güncellemelerle neler sunuluyor sorusu, sanıyoruz ki oldukça önemli. iPad ve iPhonelar için gelecek yeni yazılımları ifade eden bu yenilikler, kullanıcıların da meraklı bir bekleyiş içerisinde bulunmasını sağlıyor. Bu yeniliklerden bir kısmı kullanıcı gizliliğini amaçladığı için özellikle pazarlama stratejilerini kullanan işletmeler bu yeniliklerden etkileneceğe benziyor. Bilindiği üzere çeşitli pazarlama yöntemleri, kullanıcılardan topladıkları veriler ile çalışır. Fakat iOS 15 güncellemeleri, bu konuda farklılıkların meydana gelmesine neden olacak gibi. Şimdi, Apple şirketi tarafından geliştirilen yenilikler ve bu yeniliklerin ne gibi etkileri olacağından bahsedelim.

iOS 15 gizlilik güncellemeleri nelerdir?

iOS 15 güncellemeleri, halihazırda kullanıcı gizliliğine odaklanmış gibi duruyor. Bunun yanı sıra Safari, haritalar, FaceTime işlevsellik iyileştirmesi; güncelleştirmeler kapsamında yer alıyor. Bilindiği üzere özellikle son dönemlerde, işletmelerin bir kısmı, kullandıkları pazarlama stratejileri kapsamında kullanıcıların verilerini topluyor. Bu veriler üzerinden gerçekleştirilen pazarlama çalışmaları ise birçok insanın rahatsız olmasına neden oluyor. Hatta bu konudaki tepkilerin şiddeti gün geçtikçe artıyor.

Apple, bu konuda çeşitli çalışmalar yaparak nisan ayında, uygulamaların reklam hedefleme etkinliklerini izlemelerini engelleyecek güncellemelerde bulundu. Bu güncellemeler iOS 14.5’ta yer aldı ve kısa süre sonra da piyasaya sunuldu. Kullanıcıların büyük bir kısmı, bu güncelleme ile birlikte uygulamaların etkinliklerini izlemesini engelledi. Hatta bu oran şaşırtıcı bir biçimde %96 olarak tespit edildi.

Yapılan araştırmalar aslında Apple kullanıcılarının gizliliklerine bir hayli önem verdiğini gösteriyor. Bu nedenle gizlilik çalışmaları, Apple için mühim bir konu. iOS 15 güncellemeleri ise temel olarak bu konuya odaklanmış durumda. Peki ama yapılan yeniliklerle kullanıcıların gizlilikleri nasıl korunacak?

iCloud Plus

Bulut depolama yöntemi olarak bilinen iCloud; fotoğraf, belge, video gibi kişisel verilerin saklanmasını mümkün kılıyor. iCloud’un yükseltilmiş bir versiyonu olarak bilinen iCloud Plus, kullanıcıların gizliliklerini koruyabilmeleri adına yeni özelliklerle donatıldı. iOS 15 güncellemeleri kapsamında bulunan özelliklerden bir tanesi, iCloud Özel Aktarımı olarak adlandırılmakta. iCloud aboneleri Safari’deki kullanıcı etkinliklerini şifreleyebilecek. Böylelikle kullanıcı, ziyaret etmiş olduğu web sitelerinden hem IP hem de ağ trafiğini gizleyerek mahremiyetini koruma şansı elde etmekte. Bu özelliklere sahip olan iCloud Plus’un birçok kullanıcıyı memnun edecek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

Posta Gizliliği Koruması (MPP)

Safari kullanıcılarını korumak adına çeşitli çalışmalarda bulunan Apple, Posta Gizliliği Koruması olarak adlandırılan özellikle bunu üst seviyeye çıkarıyor. iOS 15 güncellemeleri kapsamında yer alan Posta Gizliliği Koruması, e-postaların açılıp açılmadığı konusunda göndericilerin bilgi sahibi olmasını engelliyor. Öte yandan kullanıcıların konumları gizlendiği için göndericiler konum bilgisine erişemiyor. Ayrıca IP adresine göre kullanıcı profili oluşturma hususunda da kullanıcıların korunduğunu söylemek mümkün. Çünkü kullanıcıların IP adresleri göndericilerden titizlikle gizleniyor.

Güncelleme, esasında gelen e-postaların ilk önce Proxy sunucusu tarafından indirilmesini sağlıyor. İndirme işleminin tamamlanması sonrasında e-posta açılıyor. Bu ise daha önce de ifade edildiği üzere kullanıcıların IP adresi ve konumlarının gizlenmesini mümkün kılıyor. Peki ama pazarlama stratejileri kapsamında Posta Gizliliği Koruması olarak adlandırılan iOS 15 güncellemeleri neyi ifade ediyor?

E-postaların tamamı, Proxy sunucuları üzerinden açıldığı için e-postalar için açılma oranları hatalı sunuluyor. Ayrıca tüm görüntülerin önceden açılması, kullanıcının tam konumunun belirlenmesini engelliyor. Görüntülerin bir kopyası, kullanıcının genel konumunu gösterir şekilde Apple Gizlilik Önbelleğine gönderilecek. Bu şartlar altında kullanıcıların IP adresleri yanlış olacağı için kullanıcıların detaylı yer ya da saat dilimi hedeflemesi konusunda net bir bilgiye erişilemeyecek. Bu hususların tamamı, iOS 15 güncellemeleri kapsamında yer alan Posta Gizliliği Korumasının pazarlama stratejilerine olumsuz etkilerde bulunacağını ifade ediyor.

iOS 15 gizlilik güncellemelerinin amacı nedir?

iOS 15 güncellemeleri dahilinde bulunan gizlilik iyileştirmeleri, şirketlerin pazarlama stratejileri kapsamında kullandıkları bazı yöntemlere güvenemeyeceklerini gözler önüne seriyor. Elbette bu durum, kullanılan stratejilerde değişikliklere gidilmesini de zorunlu kılacak gibi duruyor. Peki hangi pazarlama stratejileri bu güncellemelerden etkilenecek?

  • Getirilen güncellemeler kapsamında e-posta üzerinden yapılan reklam çalışmalarında değişiklikler olacak gibi duruyor. E-postalarda kullanıcı gizliliği korunduğu ve E-Posta reklam çalışmaları kullanıcı bilgileri üzerinden hareket ettiği için bu güncellemelerin E-Posta reklamlarında değişikliklere gidilmesi gerektiğini ifade ettiği açık. E-postanın açılış tarihine göre yapılan segmentasyon işlemleri ve hedeflemelerin geçerliliğini yitireceği düşünülüyor.
  • Uygulamaların kullanıcı verilerine erişemiyor olması, etkileşim yöntemlerinde de değişiklikleri zorunlu kılacak gibi duruyor.

Yukarıdaki hususların her biri, iOS 15 güncellemeleri kapsamında reklam stratejilerinin ne şekilde değişmesi gerektiğiyle ilgili bilgi veriyor. Bu bağlamda firmaların iOS 15 güncellemelerine hazırlanması ve farklı reklam stratejileri geliştirmesi gerekiyor. Peki ama iOS 15’e hazırlıklı olmak adına firmalar neler yapabilir?

iOS 15’e hazırlıklı olmak için neler yapmalısınız?

iOS 15 güncellemeleri ile gelen değişikliklere hazırlanmak için firmaların farklı stratejiler geliştirmesi bir hayli önemli. Çünkü ilerleyen dönemlerde kullanıcı gizliliklerinin ne derece korunacağı, halihazırda yapılan çalışmalarla anlaşılmış durumda. Reklam stratejileri ve marka tanınırlık çalışmaları adına aşağıdaki gibi sıralanabilen yöntemleri deneyerek firmanızı geliştirebilirsiniz:

  • Hedef kitlenizi anlama adına gerekli çalışmaları yapın. Çünkü hedef kitleyi doğru anlayabilirseniz, kitleye yönelik çalışmalarınızı efektif şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin hedef kitlenizin ne kadarı Apple Mail kullanıyor? Bu soruya cevap verecek çalışmalar, hedef kitlenize profesyonel bir şekilde yönelmenizi sağlayacaktır.
  • CTA optimizasyon çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Kullanıcıları harekete geçirecek çalışmalar yapmanız, daha avantajlı bir konumda bulunmanızı mümkün kılabilir.
  • E-postalarınıza UTM parametreleri ekleyebilir ve bu parametreleri kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları takip ederek güncellemelere hazırlıklı olabilir ve pazarlama stratejilerinizi geliştirme şansı elde edebilirsiniz.

iOS 15 için segmentasyon değişiklikleri

iOS 15 güncellemeleri noktasında bir diğer husus da segmentasyon değişiklikleri olarak bilinmektedir. Getirilen güncellemeler e-posta ve liste segmentasyonlarını değiştireceği için bu konuya titiz bir şekilde yaklaşmanız oldukça önemli. Kullanıcı etkileşimlerini ölçmek için web sitenizdeki güvenilir bilgilere odaklanabilirsiniz. Tıklanma oranları, ürünleri görüntüleyen ziyaretçiler, sitede etkin olan ziyaretçiler ile satın alma işlemlerini gerçekleştiren ziyaretçiler olmak üzere pek çok parametre, çok daha etkili stratejiler geliştirmenizi sağlayacaktır.

Güncellemeler devreye girmeden önce konum bilgileri toplama çalışmalarına hız verebilirsiniz. Ayrıca alıcı listelerinizi optimize etmek de önemli. Müşteri katılımını gösteren en iyi unsurlardan bir tanesi olduğu için bu adımın da çok değerli olduğunu söylemek olanaklı.

Sizler de iOS 15 güncellemeleri kapsamında bulunan yenilikler ve bu yeniliklerin pazarlama stratejilerinize etkilerinden bu şekilde korunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu