Haberler

Netflix Dizileri Türkiye Ekonomisine Ne Kazandırdı?

Netflix, özellikle son zamanlarda popüler olan bir dizi-film izleme platformu. Yabancı yapımlar kadar Türk yapımlarına da büyük bir ilgi mevcut. Netflix Türk dizileri kapsamında yapılan araştırmalar, bu yapımların Türk ekonomisine önemli katkıda bulunduğunu gösteriyor. Bilhassa Hakan: Muhafız adlı Türk yapımının 2018 yılındaki lansmanından itibaren yapılan Türk yapımlarının, Türk ekonomisine etkisinin 583 milyon TL’yi aştığı görülüyor. Bu durum, Netflix Türk dizilerinin olumlu etkilerini gözler önüne seriyor.

Yayına giren Türk yapımları ve istihdam oranları

Netflix, son zamanların en popüler dizi-film izleme platformları arasında yer alıyor. Her geçen gün kapsamına aldığı dizi ve filmlerin sayısı arttığı için Netflix’in popüler bir platform olduğunu söylemek mümkündür. Platformda pek çok Türk yapımı da bulunuyor. Netflix’le iş birliği içerisinde gerçekleştirilen Türk yapımları, Türk ekonomisine olumlu etkilerde bulunuyor.

Bu konuda Netflix tarafından yapılan çeşitli araştırmalar bulunuyor. Bu araştırmalar, Netflix’teki Türk yapımlarının Türk ekonomisine getirisini açıklıyor. Bu bağlamda, Netflix Türk dizileri, 2018’den bu yana Türk ekonomisine 583 milyon TL’yi aşan bir getiride bulundu. Bu, oldukça iyi bir rakam. Bunun yanı sıra dizilerin yarattığı istihdam da oldukça önemli.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, 10 Türk yapımında 1700’den fazla istihdam yaratıldığını gösteriyor. Bu rakamın içerisine oyuncular ve ekipler de dahil. Ayrıca figüranlar için de ayrı bir istihdam yaratıldığı görülüyor. Netflix Türk dizileri, birçok kullanıcının ilgi duyduğu yapımlar arasında yer alıyor. Bu da demek oluyor ki Türk dizileri ve filmleri, geniş bir kitle tarafından izleniyor.

Türk dizilerinin Türk ekonomisine getirileri bununla da sınırlı kalmıyor. Temel olarak 2018’den itibaren Netflix Türk dizileri, çeşitli kitapların da okunma oranını arttırmakta. Özellikle kitaplardan esinlenilen Türk dizileri, kitaplara da yönelimin artmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra 2018’dan beri 3.300’den fazla istihdam yaratan Türk dizileri bulunuyor.

Öte yandan 2021 ve 2022 yılları düşünüldüğünde oyuncu kadrosu ve ekip için 1600’dan fazla istihdam yaratıldığı biliniyor. Bu ve bunun gibi hususların tamamı düşünüldüğünde, Netflix’in Türk ekonomisi için iyi bir gelir kaynağı olduğu görülmekte.

Netflix dizilerinin esinlenildiği kitapların satışları

Bilindiği üzere kitaplardan esinlenilen yapımların sayısı bir hayli fazla. Yapılan araştırmalar, çoğunlukla yapımların takip edildiği, daha sonra ilgili kitapların okunduğunu gözler önüne seriyor. Bu nedenle kitaplardan uyarlanan Türk dizilerinin izlenme oranlarının yüksek olduğunu söylemek mümkün. N. İpek Gökdel’in kitabı “Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi”, Netflix dizilerinden Hakan: Muhafız yapımına da ilham kaynağı olmuştur.

Diziyi izleyen birçok kişi kitabı merak ederek ilgili kitabı satın almaktadır. Böylelikle ilgili kitabın satışlarının da yükseldiğini ve bu durumun Türk ekonomisine katkıda bulunduğunu söylemek olanaklı.

Netflix Türk dizileri, kültürel anlamda da önemli etkilerde bulunuyor. Dizilerin bir kısmı, Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da ilgiyle takip ediliyor. Bu durum, Türk kültürünün birçok ülkede ilgi görmesini sağlıyor. Özellikle yabancı turistlerin Türkiye’yi görme isteklerinin artması, turizme de bir katkıda bulunuyor. Bu hususların her biri, Netflix Türk dizilerinin Türk ekonomisine pek çok açıdan katkıda bulunduğunu gözler önüne seriyor.

Dizilerdeki tarihi mekanlar yabancı turistlerin ilgisini çekiyor

Netflix Türk dizileri, birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapıyor. Kapalıçarşı, Ayasofya, Sultanahmet başta olmak üzere pek çok tarihi mekân, dizilerde yer aldıkları için ilgileri üzerine çekiyor. Bu durum hem yerli hem de yabancı turistler açısından çok önemli. Çünkü bahsi geçen mekanların dizilerde yer alması, ilgili yerlere alakanın ve merakın da artmasını sağlıyor.

Yapımları yakından takip eden kişiler, bu mekanların ilgi çekici olduklarını ve görmeleri gerektiklerini düşünüyor. Tarihi mekanların yanı sıra denize kıyısı olan şehirler de ilgi çekiyor. Özellikle Muğla’nın Bodrum ilçesi, Bozcaada, İzmir; bu yerler arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra Göbeklitepe, Gaziantep, Ayvalık vb. yerler de Netflix Türk yapımlarından ötürü ilgi gören yer arasında.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki platformda yayınlanan Türk dizileri, Türk ekonomisine birçok açıdan katkıda bulunuyor. Hem pek çok kişiye istihdam sağlamaları hem de yabancı turistleri Türkiye’ye çekmeleri açısında bu dizilerin önemli olduğunu ifade etmek olanaklı. Ayrıca kitap satışlarına da olumlu etkide bulundukları için Netflix Türk dizileri, dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu