Haberler

Yeni yatırım aracı: Efonla nedir?

efonla, hızla değişen yatırım dünyasında dijital olanakların geniş yelpazeli kullanılabilmesi amacıyla kurulan bir kitle fonlama platformudur. Dijital Kitle Fonlama Platformu A.Ş. bünyesinde hizmet sağlayan efonla; kitlelerin desteğini toplamak isteyen girişimcilerle sermayelerini doğru bir alanda değerlendirmek isteyen yatırımcıları tek bir adreste buluşturmaktadır. Son derece kolay ve pratik biçimde yatırım yapabilme olanağı sunan efonla, SPK’ya listeye alınma başvurusunda bulunmuş ve SPK tarafından değerlendirme aşamasındadır.

efonla Nedir, Nasıl Çalışır?

efonla, 11 Kasım 2020 tarihinde kurulan Dijital Kitle Fonlama Platformu A.Ş. markasıdır. Dijital dünya üzerinde girişimcilerin kendilerine finansman yaratabilmeleri ve sıradan yatırımcıların bu girişimlere maddi destekte bulunabilmelerini hedefleyen platform, SPK tarafından lisanslandırılmayı beklemektedir.

Yakın bir tarihte Sermaye Piyasası Kurulu’na lisanslandırma faaliyetleri kapsamında başvuruda bulunan şirket, ülkemizde ilk kez 2017 yılında kitle fonlaması kapsamında yasal adımların atılmasıyla başlayan süreci yakından takip etmiştir. 2017 yılında başlayan yasal çalışmaların 2019 yılında nihayete ermesiyle birlikte efonla, şirketin kurulumunu gerçekleştirmiştir.

Kısa bir süre içerisinde son derece önemli ilerlemeler gerçekleştiren efonla, şirketin faaliyete geçtiği ilk tarihten yalnızca 2 ay sonra, SPK tarafından Ulusal Merkezi Saklama Kuruluşu olarak görevlendirilen Takasbank’la sözleşme imzalamıştır. Sözleşmeye göre efonla’da yapılan yatırımlar girişim şirketlerine aktarılana kadar “Emanet yetkilisi” ünvanına sahip olan Takasbank’ta saklanacaktır.

Yatırım Süreci

efonla, sadece girişimcilerin finansman desteği elde etmeleri amacıyla inşa edilmiş bir platform değildir. Aynı zamanda platform, yatırım gerçekleştirmek isteyenleri harekete geçirecek son derece özgün bir özelliğe ev sahipliği yapıyor. Tek bir üyelik üzerinden geniş yelpazeli yatırım alternatiflerine tüm yatırımcıların yasal uygulama kapsamında arzu ettikleri ölçüde yatırım yapabilmeleri mümkündür.

Son derece özgürlükçü yatırım yapabilme olanağı sunan platform, yatırımcıların minimal rakamlarda yatırım yapabilme olanağına sahip olmalarını sağlamıştır. 1 TL kadar bile yatırımın yapılabilmesine izin veren efonla, girişimlerin fonlanarak geniş kitleler tarafından desteklenmesine aracılık etmektedir. Bu durum en genel anlamıyla yatırımcının girişime ortak olması anlamına gelir.

Paya Dayalı Kitle Fonlama

Paya dayalı kitle fonlama, yenilikçi projelerin veya girişimlerin dijital dünya üzerinden “platform” adı verilen çevrim içi ortamlar ile finansman toplayabilmelerini sağlamayı hedefleyen bir fonlama türüdür. Son dönemde dünya genelinde yaygın olarak kullanılıyor olsa da bu tarzdan finansman desteği elde etmek ülkemizde henüz yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir.

efonla, tam da bu tarz bir açığı kapatmak amacıyla yatırımcıların, en uygun gördükleri proje veya girişimlere yatırım yapabilmelerini sağlar. Proje veya girişime yatırım gerçekleştiren yatırımcı, ilgili projenin yatırım ortakları arasına dahil olur. Böylelikle gelecek vadeden başarılı projeler desteklenirken yatırımcılar için maddi kazanç sağlayan yeni bir yatırım seçeneği ortaya çıkar.

Farklı sektörlere yatırım yapabilme kolaylığı

efonla, SPK tarafından belirtilen kurallar esasına göre faaliyetlerini sürdürmektedir. SPK’nın belirlemiş olduğu esaslar kapsamında platform üzerinden teknoloji veya üretim sektörüne ilişkin projeler ve girişimler desteklenebilmektedir.

Neden efonla ile yatırım yapılmalı?

efonla, yatırım yapabilme özgürlüğü sunuyor olmasının yanı sıra girişimciler ve yatırımcılar için birçok olanağı da bünyesinde barındırır. Girişimlere ve projelere hızla büyüyebilme fırsatı sağlayan platform, yatırımcılara ise özgürce hareket edebilme olanağı sunar. Aynı zamanda büyüme faaliyetlerine başlayan girişimler de platform kapsamında desteklenmektedir.

efonla ile yatırım yapmak ya da bir projenin kitleler tarafından fonlanması adına sunmuş olduğu avantajlar ve olanaklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Türkiye’de yerleşik olarak ikamet eden herkes kitle fonlamaya katılabilir. Yerleşik olmayan yatırımcıların MKK sistemine dahil olmaları şartı aranır,
  • İnovatif fikirlerin faaliyete geçmeleri için ihtiyaç duydukları finansman desteğini toplayabilmeleri,
  • Girişimlerin istihdam ve kalkınmaya katkıları en yüksek seviyede sağlanır,
  • İnteraktif proje gelişimi sayesinde projelerin güçlendirilmesi,
  • Herhangi bir mekan veya zamana bağlı olmadan yatırım yapabilme/fonlanabilme olanağı,
  • Kolay ödeme yapabilme imkanı gibi avantajların yanı sıra platform, yatırımcı ve girişimcilere farklı düzlemlerde son derece özel ayrıcalıklar sunmaktadır.

Kolay kullanım ve e-devlet üzerinden teyit mekanizması

efonla platformuna dahil olarak “Paya Dayalı Kitle Fonlama” ile desteklenen projeler, belli süreçlerden geçer. Projelerin hayata geçme döngüsü olarak adlandırılabilecek bu süreçte, girişimin temel hedefleri ve yetkinlikleri incelenir. Son aşamaya gelinerek proje hedef fona ulaştığında ise girişim aktif olarak faaliyete geçer.

Bu aşamada yatırımcıların destekte bulunduğu projeleri takip edebilmeleri mümkündür. efonla’da hedef fona ulaşan projelerde yatırımcıların Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) üzerinden e-devlet şifreleri ile paylarını takip edebilmeleri sağlanmıştır. Dolayısıyla arzu eden yatırımcılar kolaylıkla kendilerine ait paylarını teyit edebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu