Haberler

Apple, ofisten çalışma sistemine dönüşü bir kez daha erteledi

Apple, daha önce 3 kez ertelediği ofisten çalışma sistemini bir kez daha ileri tarihe aldı. Teknoloji devi Apple, Covid-19 salgını kapsamında geçtiği yeni çalışma sistemini sürdürmeye devam ediyor. Şirketin CEO’su Tim Cook tarafından çalışanlara gönderilen yeni bilgilendirme yazısına göre Apple çalışanları, şubat ayına kadar evden çalışmaya devam edecek. Daha önce de ofis yaşamına dönüşü 3 kez erteleyen Apple, yakın bir gelecekte tamamen hibrit çalışma sistemine geçmeyi hedefliyor.

Daha önce 3 kez ertelenmişti

Apple tarafından yapılan açıklamalar, ofis yaşamına dönüş tarihi yaklaştıkça yeniden revize ediliyor. Daha önce haziran ayında firmanın CEO’su Tim Cook, ofise dönüş tarihi olarak eylül ayını işaret etmişti. Eylül ayında beklenen ofisten çalışma sistemi önce ekim ayına daha sonra da kasıma ertelenmişti.

Son olarak Apple CEO’su Tim Cook tarafından çalışanlara yönelik yapılan bilgilendirmede ofis yaşamına dönüşün şubat ayına ertelendiği duyuruldu. Son ertelemeyle birlikte Apple’ın ofis yaşamına dönüş tarihi dördüncü kez değişmiş oldu. Böylelikle şubat ayına kadar Apple çalışanlarının evden çalışmaya devam etmesi bekleniyor.

80.000’den fazla çalışana sahip

Apple, global ölçekte on binlerce çalışana sahip. ABD merkezli şirket sadece ABD’de 80.000 çalışana ev sahipliği yapıyor. 80.000’den fazla çalışana sahip olan Apple, tüm çalışanlarına yeni çalışma programı hakkında bilgilendirmede de bulundu. 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren yeni bir çalışma sistemine geçmeye hazırlanan şirket, çalışanlarına birçok ayrıcalık sunacak.

1 Şubat 2021 tarihinden itibaren “Hibrit Çalışma Sistemi” uygulanacak

Apple CEO’su Tim Cook tarafından paylaşılan bildiri de 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle “Hibrit Çalışma” sistemine geçileceğine de yer verildi. Belirtilen tarihten itibaren uygulanması beklenen yeni çalışma sistemine göre Apple çalışanları, haftada bir ya da iki kez ofisten çalışacak. Mart ayından sonra ise çalışanlar, haftanın 3 günü ofis yaşamına dönüş yapacak. 2 gün ise evden çalışmaya devam edecek.

Yılda dört hafta evden çalışma İzni

Apple tarafından planlanan yeni çalışma sistemi çalışanlara bazı ayrıcalıklar ve inisiyatifler de sunuyor. Tim Cook yaptığı açıklama da 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle uygulanacak olan yeni sistemde çalışanların yılda dört hafta evden çalışma iznine tabi olacaklarını da belirtti. Çalışanların sevdikleriyle daha fazla vakit geçirebilmeleri ve seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla planlandığı belirtilen bu uygulama, çalışanların verimliliğini arttırmayı da hedefliyor.

Diğer teknoloji devlerinde de durum aynı

Apple dışında öte yandan diğer teknoloji devleri de aynı çalışma modelini uygulama devam ediyor. İsim değişikliğine giden ve yakın bir tarihte “Meta” adıyla anılmaya başlayacak olan Facebook’ta ofise dönüş tarihlerini ertelediğini açıklamıştır. Facebook’a ek olarak Microsoft ve Amazon gibi dev şirketler de daha önce evden çalışmaya devam edeceklerine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu