Haberler

Google Merchant Center Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Merchant Center, mağaza ve ürün bilgilerinin Google’a eklenerek alışveriş yapan kullanıcılara yardımcı olunmasını sağlayan bir özelliktir. Satıcılara birçok kolaylık sunan Google Merchant Center, satılan ürünleri aratan kullanıcıların, mağaza ve ürünlerle ilgili bütün bilgileri edinmesini sağlar. Sunduğu özellikler sayesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Google Merchant Center, kısa sürede müşteri potansiyelini artırma şansı sunar.

Google Merchant Center nedir?

Google Merchant Center nedir sorusu, özellikle satıcıların cevabını merak ettiği sorulardan bir tanesidir. E-ticaret sitenizde yer alan bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde Google’a eklemenizi sağlayan Merchant Center, hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede satışlarınızı arttırmanızı, markanızın ön plana çıkmasını sağlar.

Google Merchant Center ne işe yarar?

Google Merchant Center ne işe yarar sorusu, özellikle satıcıların araştırdıkları bir konu olma özelliğine sahiptir. Bilindiği üzere gün geçtikçe online satışların da sayısı artıyor. Marka ya da şahıslar, internetten daha hızlı nasıl satış yapabileceklerini araştırarak bu konuda bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Google, satıcıların hedef kitlelerine ulaşma ve satışlarını artırmaları için onlara çok özel bir araç sunuyor.

Bu araç, Merchant Center olarak adlandırılmaktadır. Peki Google tarafından sunulan araçla neler yapabilirsiniz?

 • E-ticaret sitenizdeki ürünlerin bilgilerini Google’a kolaylıkla ekleyebilirsiniz.
 • Ürünlerinizi, sistem üzerinden güncelleyebilir, ürünlerinize eklemelerde bulunabilirsiniz.
 • Satışlarınızda kullandığınız stratejileri geliştirebilir, markanızı daha efektif şekilde tanıtabilirsiniz.
 • Ürünlerinizin internet üzerinde nasıl göründüğünü keşfedebilirsiniz.
 • Reklamlar sayesinde kısa sürede çok daha fazla kişiye ulaşarak satış oranlarınızı artırabilirsiniz.

Google’ın daha iyi bir satış deneyimi için sunduğu Google Merchant Center, çok daha fazlasını vadediyor. Google Merchant’ın size sunduğu avantajları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Online alışveriş yapan kullanıcılara internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Google Ads reklamları, kısa sürede daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlayacaktır.
 • İş stratejilerinizi geliştirerek ürün satışı olmak üzere birçok konuda önemli analizlerde bulunabilirsiniz.
 • İşletmenizi ve ürünlerinizi doğru bir şekilde raporlayabilirsiniz. Bu sayede profesyonel bir çalışma imkanı elde ederek süreci sorunsuz şekilde yürütebilirsiniz.
 • İş verilerinizi düzenleyebilir, sistematik bir şekilde çalışma şansı elde edebilirsiniz.
 • Hedef kitlenizi genişleterek daha çok satış yapabilir, kâr marjınızı artırabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi hususların her biri, Google Merchant Center tarafından sunulan avantajlardır. Sistem üzerinde hesap oluşturarak sizlere sunulan avantajlardan yararlanabilirsiniz. Peki sistemde üyelik oluşturmak için neler yapmalısınız? Ürünlerinizi en kısa sürede hesabınıza nasıl aktarabilirsiniz?

Google Merchant Center nasıl kullanılır?

Google Merchant Center nasıl kullanılır merak edenler için birkaç adımın halledilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu adımlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Merchant Center giriş
 • Feed üzerinden ürünlerin Google’a yüklenmesi
 • Google Ads alışveriş kampanyası oluşturulması

Her bir adımda titiz bir çalışma içerisinde olduğunuz takdirde size sunulan aracı efektif bir şekilde kullanmış olacaksınız.

Google Merchant Center giriş nasıl yapılır?

Google’in yenilikçi aracını kullanabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız. Google Merchant giriş işlemleri oldukça basittir. Sisteme giriş yapabilmek için gmail hesabınızla üyelik işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca internet adresi bölümünü doldururken http:// ya da https:// eklemeyi de unutmamalısınız. Eğer bu kısmı gözden kaçırırsanız, daha sonra çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ürünler Feed üzerinden Google’a nasıl yüklenir?

Bir sonraki aşama, ürünlerin Feed üzerinden Google’a yüklenmesidir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Ürünlerinizi XML Feed kullanarak karşı tarafa yüklemeniz mümkün. Bu kapsamda ilk etapta XML Feed oluşturmanız gerekecektir. Google E-tablo üzerinden ürünlerinizi sisteme yüklemeniz, bütün bilgilerinizin otomatik şekilde sisteme eklenmesini sağlayacaktır.

Google Merchant Center nasıl kullanılır sorusu kapsamında bir diğer adım, Google Merchant’ta oturum açtıktan sonra “+” tuşuna basmanız ve karşınıza çıkan yönergeleri yerine getirmenizdir. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve işlemlerinize devam etmelisiniz. Yükleme şeklinizi Google E-Tablo/Google Sheets olarak seçerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Google Ads alışveriş kampanyası nasıl oluşturulur?

Markanız için bir sonraki ve en önemli adım, Google Ads alışveriş kampanyası oluşturmaktır. Google Merchant Center nasıl kullanılır sorusu kapsamında ön plana çıkan bu adım, oluşturacağınız reklamlarla markanızı tanıtmanızı sağlayacaktır. Alışveriş kampanyası oluşturabilmeniz için ilk önce Google Ads hesabınız ile Google Merchant Center’daki hesabınızı entegre etmelisiniz.

Daha önceden Google Ads hesabı oluşturmadıysanız, Google Merchant hesabınıza giriş yapmalı ve “Google Ads hesabı ile bağla” butonunu seçmelisiniz. Bu adım, kısa sürede Google Ads hesabı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Entegrasyon işlemini yaptıktan sonra, Google Merchant hesabınızdan “Kampanya Oluştur” seçeneğine tıklamanız gerekecektir.

Ardından Google Ads hesabınız giriş yaparak sağ üst kısımda bulunan Faturalandırma-Fatura Ayarları bölümünden ödeme bilgilerinizi güncellemelisiniz. Her bir adım, zahmetsizce halledilmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir husus bulunuyor.

Daha önce Google Ads hesabı açmadıysanız, yani Google Merchant üzerinden Google Ads’e girdiyseniz, fatura bilgilerinizi Google Merchant Center üzerinden de değiştirmelisiniz. Bütün işlemleri belirtilen sırayla tamamlamanız halinde web sitenizde yer alan ürün bilgilerinizin tamamı, artık Google’da da görülecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu