Haberler

Google Ads nedir, nasıl kullanılır, faydaları neler?

Google Ads en basit tanımı ile birlikte internette markalarını görünür hale getirmek isteyenler için reklam yayınlama olanağı vermesi ile öne çıkıyor. Ticaretin temel özelliklerinden birisi doğru şekilde reklam yapabilmek olduğu için Google Ads, dijital ortamda reklamların doğru kitleye ulaşmasında rol oynuyor. Etkili çözümler sunan Google Ads bu sayede ürün ve hizmetlerin görünür hale gelmesine yardımcı oluyor.

Google Ads nedir?

Google Ads tanımı itibariyle Google aracılığıyla hemen hemen her yerde reklamlarınızın yayınlanmasını sağlamaktadır. Diğer arama motorları da reklam hizmeti sunuyor olsa da Google tüm dünyada en çok kullanılan arama motoru olmasından dolayı Google üzerinden reklam vermek geniş kesimlere ulaşmak açısından önem taşır.

İnternet kullanıcıların büyük bir kısmı aradığı ürün veya hizmete Google üzerinden erişim sağlamaktadır. Google Ads aracılığı ile verilmekte olan reklamlar reklam vermiş olan sitenin ürün ve hizmetleri ile ilgili olan aramalarda ya da konumlarda kullanıcılara gösterilir. Bu gösterim Google Ads yayıncılarının sitelerinde olabildiği gibi aynı zamanda Google’ın arama sonuçlarında da çıkmaktadır. Masaüstü ve mobil kullanımda gösterilen bu hizmet ile web sitelerine ziyaretçi çekmek mümkün olmakta, potansiyel müşteriler ile etkileşim kurmak olanaklı hale gelmektedir.

Google Ads ne işe yarar?

Google Ads ne işe yarar sorusu için birden fazla yanıt vermek mümkündür. Özellikle günümüzde dijital ortamda yer alan site veya markalar için rekabet oranı oldukça yüksektir. Bu kapsamda da ismin duyurulması için reklamlara ihtiyaç bulunur. E-ticaret siteleri özellikle ürünlerini duyurmak ve öne çıkarabilmek için reklam modellerinden yararlanmalıdır. Reklam performansının kolay ölçüm yapılmasına olanak tanıyan yapısıyla da e-ticaret siteleri için cazip olan Google Ads reklamların nasıl etkiler yarattığını da göstererek önemli bir kolaylık sunmaktadır. Bu sayede elde edilen kazancın reklam maliyetine olan oranı görülmekte ve ilerleyen dönemdeki reklam planlamasının çok daha kolay şekilde yapılması da mümkün olmaktadır.

Google Ads nasıl kullanılır?

Google Ads nasıl kullanılır sorusu için kullanıcıların beklentilerine çözümler sunduğu ifade edilebilir. Google Ads farklı reklam modelleri ile çalışır ve siteler ile e-ticaret platformlarına büyümesine katkıda bulunur. Söz konusu hizmet ile birlikte reklam vermek isteyen kişi veya kurumlar reklam metni, başlık, görsel, bağlantı gibi detayları girerek çok kolay şekilde reklam oluşturabilmektedir. Ancak reklamların doğru kitleye ulaşması için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Reklamların gider değil, nihayetinde gelir sağlaması gerekir.

Google Ads kullanımı için reklamın gösterileceği ülke, şehir, gün, saat, yaş ve cinsiyet gibi ayarlamalar yapılabilmektedir. Bu ayarlamaların yapılması ise kısıtlı bütçelerle bile doğru hedef kitleyi yakalamak için yardımcı olur. Google Ads kullanımı için reklam verirken öncelikle reklam bütçesi oluşturulur, ardından reklamın modeli seçilir ve gerekli bağlantı ayarlamaları yapılarak reklam tamamlanır.

Google Ads ile neler yapılabilir?

Google Ads ile neler yapılabilir sorusuna reklam modellerinin geniş çeşitliliği ile yanıt vermek mümkündür. Google Ads sadece standart metin veya görsel ile reklam vermekten çok daha fazlasını sunmaktadır. Sunmuş olduğu reklam modelleri ile her sektörü kapsar ve hedef kitleye de en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlar.

  • Alışveriş reklamları; E-ticaret sitelerinin en çok kullandığı Google Ads reklam modeli olan bu reklamlar, arama motorunun alışveriş sekmesinde gösterilen sonuçlardır. Bu reklam modelini uygulamak için Google Merchant Center hesabı bulunmalıdır. E-ticaret sitesinde yer alan ürünlerin görsel, fiyat ve özelliklerini Merchant Center’a girerek ilgili aramalarda Alışveriş sekmesinde ürünlerin gözükmesini sağlayabilirsiniz.
  • Arama Ağı Reklamları; belirlenmiş olan anahtar kelimeler kullanıcılar tarafından arama motorunda aratıldığında çıkan reklam türüdür. Metin temelli olan bu reklamlar özellikle web sitelerinin en sık kullandığı modeller arasında yer alır. Anahtar kelimelerin tam olarak bilinmemesi halinde reklam sayfasındaki anahtar kelime planlayıcı üzerinden yardım alınabilir.
  • Yeniden Pazarlama Reklamları; Marka tanınırlığını artırmak ve geçmişteki kullanıcılar için ürünleri hatırlatan reklam modelidir. Daha önceden e-ticaret sitesi ile etkileşim kurmuş olan kullanıcıya bakmış olduğu ürünler tekrar gösterilerek hatırlatma yapılır.
  • Görüntülü Reklam Ağı; Görsel temelli Google Ads reklam modelleri arasında sık tercih edilendir. Doğru hedef kitleyi bulmak ve ilgisi çekmek için görsel temelli olarak hazırlanır. Görüntülü reklamlar web sitelerinde gösterildiği gibi Youtube’da da kullanıcılara gösterilir.
  • Youtube Reklamları; Youtube, Google’a bağlı olduğu için bu platformda da Google Ads üzerinden reklam yayınlamak mümkündür. Video başlangıcında, aralarında veya sonlarında ortaya çıkan bu reklamlar özellikle geniş kesimlere ulaşmak için etkilidir.

Google reklam verme

Google reklam verme son derece kolay, pratik ve hızlı şekilde gerçekleşir. Reklam modeline karar verdikten sonra belirlenecek bütçe kapsamında reklamlarınızı hazırlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle Google hesabına ihtiyacınız vardır. Eğer gmail uzantılı eposta kullanıyorsanız doğrudan bu hesabı Google Ads ile bağlantılı hale getirebilirsiniz. Eğer yeni hesap oluşturmak istiyorsanız bu durumda Google Ads üzerinden de yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Hesabınızı oluşturduktan sonra Google Ads adresinden oluşturmak istediğiniz reklam modeline karar verirsiniz. Kampanya oluştururken reklamınızın içeriğini, varsa görsellerini, anahtar kelimelerini girmeniz istenecektir. Bunların hangi uzunlukta, nitelikte, boyuta vb. olması gerektiği ilgili sayfa üzerinden açıklanacaktır.

Asıl Google Ads reklam verme konusu için önemli olan hedef kitlenin, bütçenin ve reklam uzantılarının belirlenmesidir. Hedef belirleme yaparken ürünü satın alacak potansiyel kesimi hedeflemeniz gerekir. Örneğin gençlere hitap eden bir ürünün yaşlılara gösterilmesine gerek bulunmaz. Bunun yanında konum ayarları da yapabilir ve belirli bir bölgede reklamların çıkmasını da sağlayabilirsiniz.

Reklamın kaç kullanıcıya ulaşacağı ise bütçe ile ilgilidir. Google tarafından günlük bütçe girilmesi istenecektir. Belirlenecek olan bütçe, bir aylık süredeki günlük ortalama reklam harcamasını da gösterecektir. Bütçenin nasıl harcanması gerektiğine kendiniz karar verebilirsiniz. Burada satış için Dönüşümler, web sitesinin trafiğini artırmak için Tıklamalar ve daha yoğun reklam gösterimi için Gösterim Payı seçeneğini seçebilirsiniz.

Google Ads eğitimi

Google Ads eğitimi reklamların en verimli şekilde kullanılması için önemlidir. Her ne kadar Google Ads çalışma mantığı olarak anlaşılır bir reklam platformu olsa da verimli reklam verebilmek için dikkatli olunması gerekir. Çünkü özellikle düşük veya kısıtlı bütçeler ile reklam veriliyorsa bu reklamların hedef kitleye ulaşması sağlanmalıdır. Bu durumda gelişmiş Google Ads bilgisi ile mümkün olur. Google Ads eğitimi sayesinde ürün veya hizmetlerin reklamının nasıl doğru yapıldığı, web sitesine hangi türden metin reklamlarının içerik çekeceği, rapor ve verilerin nasıl okunacağı öğrenilebilir.

Google reklam fiyatları

Google reklam fiyatları esasında kullanıcının belirlediği bütçeye göre belirlenir. Alışılmış reklam modellerinin aksine Google, kullanıcının belirlediği bütçe üzerinden reklam yayınlanmasına izin verir. Bu kapsamda kullanıcıların bütçesi ne kadar yüksek olursa reklam performansı da o kadar fazla olacaktır. Ama bunun yanında reklam fiyatları her anahtar kelimede veya rekabet seviyesine göre değişir. Örneğin rekabetin fazla olduğu alanda reklam verilecekse bu durumda bütçeden daha fazla çekim yapılır. Daha düşük tutarlarda olan bir alanda reklam veriliyorsa belirlenmiş olan tutar daha çok reklamın yayınlanmasını sağlar.

Fiyatların belirlenmesi için aynı zamanda görüntüleme başına, tıklama başına, gösterim başına ve edinme başına etmenleri de etkilidir. Bu kapsamda çok düşük bütçelerle de reklam yayınlatmak mümkündür. Ancak düşük bütçeler ile reklamlar süre ve gösterim çeşitliliği açısından kısıtlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu