Haberler

Getir, Moov’un 4’te 3’ü satın alıyor! Devasa yatırımlarıyla gündemde

Yurt içi ve yurt dışı yatırımlarıyla son döneme damga vuran Getir, yeni bir satın almaya hazırlanıyor. Global ölçeğe yüzünü çevirerek dünya çapında anlaşmalar gerçekleştiren pazaryeri uygulaması olan Getir, ulusal yatırımlarına da devam ediyor. Son olarak Getir, Türkiye’de faaliyet gösteren Türk menşeili araç kiralama firması olan Moov’un %75’lik haklarını satın aldı.

Anlaşmanın detaylarında yer alan 16 Milyon Dolar dikkat çekti

Yaklaşık olarak bir aya yayınlan görüşmelerin ardından iki şirket anlaşmaya vardı. Söz konusu anlaşmaya göre Moov %75’lik kısmı Getir’e devredildi. Her İki şirkette anlaşmaya ilişkin detayları basın veya kamuoyuyla paylaşmazken açıklama KAP’tan geldi. Kamuoyu Aydınlatma Platformu şirketlerin devrine ilişkin yapmış olduğu açıklamada, Moov şirketinin %75 oranında hissesinin Getir Perakende Lojistik A.Ş. şirketine satıldığını kamuoyuyla paylaştı.

Satın almayla ilgili detaylar şirketler tarafından paylaşılmamış olsa da hemen herkes anlaşmanın içeriğini merak ediyor. Hisse devrinin finansal detaylarında şirketin 16 milyon Dolar üzerine anlaşmaya vardığı bilgisine ulaşıldı. Anlaşmaya göre Moov’un %75’lik hisse bedeli 16 milyon Dolar olarak belirlendi. Bununla birlikte şirketin sahip olduğu araç varlıklarının değerlerine ilişkin araştırma da yapılacak. Bu araştırma satın alma sürecinin kapanışına paralel olarak tamamlanacak.

Moov’da bir ilk yaşandı

Bilineceği üzere Moov kurumsal şirketlere ya da bireysel taleplere yönelik araç kiralama çözümleri üreten bir firma. %100 oranında Çelik Motor A.Ş.’ye bağlı olarak hizmetlerini sürdüren Moov, “Ulaşımın En Güncel Hali” sloganıyla araç kiralama çözümleri üremekteydi. Kullanım bakımından oldukça basit bir uygulama ile müşterilerine ulaşan şirket, minimum sürelerde araç kiralama olanağı sunuyordu.

Son dönemde özellikle üretmiş olduğu teknolojik çözümler ve akıllı cihazlarla entegre edilen hizmet anlayışıyla dikkatleri üzerine toplayan Moov’un %75’lik hissesinin Getir tarafından satın alınmasıyla şirkette bir ilk yaşanmış oldu. Kısa süre içerisinde hızla büyüyerek tanınırlığını geniş kitlelere ulaştıran şirket, ilk kez şirket dışı bir yatırım aldı. Getir’in yapmış olduğu yatırımla birlikte araç kiralama çözümleri kapsamında oldukça teknolojik bir izlenceye sahip olan şirketin yönetim anlayışında çeşitli yeniliklerin ortaya çıkması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu