Haberler

Dijital mecra reklamcılığı nedir? Dijital reklam türleri nelerdir?

Dijital mecra reklamcılığı günümüzde önemli bir yer kaplayan dijital alanda reklam çalışmalarına verilen genel isimdir. Sosyal medyadan internet sitelerine, video içeriklerden benzeri diğer alanlara kadar reklam işlemleri dijital mecra reklamcılığı ile gerçekleştiriliyor. Dijital alanda görünür olmak ve potansiyel kullanıcı, müşteri veya ziyaretçilere ulaşmak için farklı reklam modelleri ile dijital reklamcılık öne çıkıyor.

Dijital mecra reklamcılığı nedir?

Dijital mecra reklamcılığı nedir sorusuna basit şekilde yanıt verilecek olursa; dijital alanda reklam çalışmalarının yapılmasıdır. Alışılmış medya kanalları televizyon, gazete ve radyo gibi araçlar için günümüzdeki reklam modelleri eskimiş haldedir. Aynı zamanda bu kanallar ile reklam vermek de masraflı ve zaman alıcı olabilmektedir. Fakat internetin kullanımın yaygınlaşması ile dijital alanda önemli kazanımlar elde edildiği için dijital reklamlar da önem kazanmıştır. Bu kapsamda markalar veya web siteleri için tanıtım, pazarlama, müşteriye ulaşma gibi ihtiyaçları dijital kanallar üzerinden günümüzde yürütülmektedir. Dijital mecralarda verilen reklamlar daha geniş kesimlere diğer reklam yöntemlerine göre çok daha uygun fiyatlar üzerinden erişim sağlayabilir.

Bunun yanında dijital reklamlar kolay hazırlanan ve herkesin bütçesine göre hazırlayabildiği, sabit masraf üzerinden olmayan reklamlardır. Bu da küçük işletmelerin de dijital ortamda reklamları ile var olabilmelerini mümkün hale getirir. Dijital reklamların en büyük yararlarından birisi de hedef kitle seçimi gibi ayrımın yapılabilmesidir. Böylece reklamlardan üst düzey verim alınır. Günümüzde platformlara göre çok farklı reklam modelleri de bulunur.

Dijital reklam mecraları nelerdir?

Dijital reklam mecraları nelerdir sorusu için dijital alanda var olan her alan şeklinde yanıt vermek mümkündür. Bu kapsamda internet siteleri, mobil uygulamalar, blog siteleri, forumlar, haber siteleri, arama motorları ve sosyal medya dijital reklam mecraları olarak kullanılmaktadır.

İnternetin kullanımının yaygın hale gelmesi ile birlikte reklam yayınlamak için de önemli fırsatlar oluşmuştur. Örneğin sosyal medya çok fazla kullanıcı sayısına sahip olduğundan bu mecrada reklam modelleri ile yer almak ürün veya hizmetin tanıtımı ile son derece olumlu olacaktır. Bunun yanında blog veya haber sitelerinde de reklamların yer alması yine ulaşılan hedef kitle sayısının artmasını sağlar.

Her dijital reklam mecrasının kendisine özgü dinamikleri bulunur. Sosyal medya reklamları geniş kesimlere ulaşabilir ancak ilgi çekici şekilde hazırlanması gerekir. Bunun yanında arama motoru reklamlarında yer alacak reklamların da genelde ürün veya hizmet satışı üzerine kurulu olmasına dikkat edilir. Bunun yanında mecranın kullanıcı sayısına, hedef kitleye ve ürünün hitap ettiği kitleye de dikkat etmek gerekir. Fakat dijital alanın ve kullanımının günümüzde önemli ivme kazandığı göz önünde tutulduğunda dijital reklamcılık önemli getiriler sağlamaktadır.

Dijital reklam modelleri

Dijital reklam modelleri daha iyi sonuçlar yaşanması için farklılık gösterir. Bu reklam modelleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Banner reklamlar; en sık kullanılan reklam modelleridir. Özellikle web sitelerinde metin veya görsel olarak kullanılır. Kullanıcıları belirli bir eyleme geçmeye veya onları fırsatlardan haberdar etmeye çalışır.
 • Sosyal medya reklamları; sosyal medya platformları günümüzde geniş kesimler tarafından kullanıldığı için bu kanallarda yer alan reklam türüdür. Her sosyal medya platformuna göre reklam türü ve çeşidi farklılık gösterebilir. Ancak kısa sürelerde geniş kesimlere ulaşmak isteyenler için oldukça idealdir.
 • Native reklamlar; Firma veya ürün ile ilgili tanıtımların yapıldığı reklam türüdür. Sponsorlu veya reklam ibaresi ile çeşitli site, platform veya uygulamalarda yer alır.
 • Influencer pazarlama; Influencer olarak adlandırılan internet fenomenlerine yaptırılan reklam türüdür.
 • Remarketing; kullanıcıların internet geçmişlerinden hareketle yapılan reklam çalışmasıdır. Metin veya görsel üzerine kurulabilir. Kullanıcıların daha önce ziyaret ettikleri ürünü tekrar keşfetmelerini sağlar.

Dijital reklam türleri nelerdir?

Dijital reklam türleri nelerdir sorusu için genel olarak şu şekilde ayrım yapılır;

 • Doğal reklamlar
 • Mobil reklamlar
 • Video reklamlar
 • Arama motoru reklamları
 • Pop-up reklamlar
 • E-posta reklamları
 • Sosyal medya reklamları

Her bir reklam türünün uygulama yönteminde farklılık görülebilir. Ancak hepsi için ortak nokta doğru hedef kitle araştırması yapmak, içeriği en basit ve ilgi çekici şekilde sunmaktır. Aynı zamanda sosyal medya platformlarında yer alacak reklamlar için belirli reklam kurallarına da uyum gösterilmesi gerekir. Bunun yanında bütçenin de en yüksek verim alacak şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu