Haberler

Devletten gümrük malları satış sitesi

Gümrük malları satışı, gümrük idareleri tarafından tasfiye edilen eşyaların satılması olarak tanımlanabilir. Gümrük mallarının kaynağı tasfiyelik hale geldiğinde, ihale yoluyla ya da perakende satış yöntemiyle satışa sunulabilmektedir. Gümrük malları satışı noktasında hizmet sunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Perakende Satış Sorgulama, arama parametleri kullanılarak satış sorgulamasının yapılabilmesini sağlıyor. Gümrük malları satışı kapsamında gerekli parametreler eksiksiz bir şekilde doldurularak sorgulama yapılabilir.

Gümrük malları satışı sitesi

Gümrük malları satışı sitesi olarak hizmet sunan uygulama.gtb.gov.tr, gümrük mallarının satışı noktasında gerekli sorgulamaların yapılabilmesini sağlıyor. Ana sayfada bulunan arama parametrelerinin eksiksiz doldurulması gerekiyor. Bu parametreler ise şu şekilde sıralanabilir:

Mağaza

  • Kocaeli Perakende Satış Mağazası
  • Edirne Perakende Satış Mağazası
  • Sirkeci Perakende Satış Mağazası
  • Ankara Perakende Satış Mağazası

Cinsi

Ürünün cinsi bu alana yazılabilir. Böylelikle aramanın hangi kategoride yer alan ürün için yapılacağı da belirlenmiş olacaktır.

Reyon

Ürünün bulunduğu reyon, verilen seçenekler arasından seçilebilir.

Markası

Eşyanın markası bu alana yazılabilir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen alanların doldurulması sonrasında arama tuşu üzerinden arama yapılabilmektedir. Yapılan aramalarla ilgili kategorilerdeki ürünler listelenecektir. Gümrük malları satışı noktasında hizmet sunan web sitenin tasarımı oldukça sadedir. Böylelikle ana sayfa üzerinden, ilgili aramalar hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Gümrük malları nasıl alınır?

Gümrük malları nasıl alınır sorusu, birçok kişinin cevabını merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Gümrük malları satışı ve satın alımıyla ilgili bilinmesi gereken pek çok husus bulunuyor. Bilindiği üzere yurt dışından sipariş edilen ve gümrüğe takılan ürünler, sahipleri tarafından alınmadığında satışa çıkarılmaktadır.

Uzun süre bekletilen ürünler alınmayınca, ihale yapılarak satın alınabilmektedir. Öte yandan perakende satış mağazalarından da bu ürünlere ulaşmak olanaklıdır. Gerçek kişiler veya tüzel kişiler tarafından gümrüklere getirilen ve mevzuata uygun olarak gümrük işleri tamamlanamayan ürünler ile Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında yakalanan eşyaların her biri, Gümrük Kanunu’na göre tasfiye işlemine tabi tutulmaktadır.

Bu ürünlerin her biri, ihale yoluyla ya da perakende yoluyla satışa çıkarılabilmektedir. Gümrük malları satışı olarak bilinen bu durum, birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Perakende satışlar için gümrük idaresi tarafından Satış Listesi oluşturularak bu ürünler hem internet üzerinden hem de normal yollarla duyurulur. Satış Listesinde bulunan ürünler, perakende satış mağazalarından satın alınabilmektedir.

uygulama.gtb.gov.tr sitesi üzerinden perakende satış sorgulama işlemleri yapılabilir. Bu sayede hangi ürünlerin perakende satış mağazalarında bulunduğu öğrenilerek bu ürünler satın alınabilir.

Gümrüğe takılan mallar ne oluyor?

Gümrüğe takılan mallar ne oluyor sorusu, yurt dışından ürün sipariş eden birçok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. Yurt dışından sipariş edilen ürünler unutulduklarında ya da faturası olmadığı için gümrüğe takıldığında; bir süre bu ürünler bekletilir. Sahibi alana kadar bekleyen ürünleri alan kişiler yoksa eğer, bu ürünler satışa çıkarılır.

Gümrük malları satışı ihale üzerinden ya da perakende olarak yapılabilir. İnsan, hayvan, bitki, çevre sağlığı yönünden ülkeye girişinde herhangi bir sakıncası bulunmayan ürünlerin tamamı; ihale ya da perakende yoluyla satılabilmektedir. Perakende satışlar için gümrük idareleri tarafından Satış Listeleri oluşturulduğu için bu listeler takip edilebilir.

uygulama.gtb.gov.tr sitesi üzerinden gümrük mallarına ulaşım sağlanabilmektedir. Sitenin ana sayfasında yer alan alanlar doldurularak hangi ürünlerin satışa çıktığı öğrenilebilmektedir. Satın alınmak istenen ürünler, perakende satış noktalarından satın alınabilmektedir. Gümrük malları satışı noktasında sitenin kullanım kolaylığına sahip olduğunu söylemek olanaklıdır. Ana sayfada yer alan alanların eksiksiz bir şekilde doldurulması yeterlidir.

uygulama.gtb.gov.tr

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu