Haberler

Z kuşağı nedir? Özellikleri nelerdir?

Z kuşağı nedir, sorusu, kuşaklar arasındaki farklılıkların çok daha iyi anlaşılması adına ortaya atılan önemli bir sorudur. Y kuşağından sonra gelen Z kuşağı, bir önceki jenerasyona göre hem yaşayış hem de eğitim anlamda bazı farklılıklara sahiptir. Z kuşağı nedir sorusu, bu kuşakta yer alan bireylerin nelere eğilim gösterdiklerini, yaşayışlarını nasıl şekillendirdiklerini kapsayan bir sorudur. 1997-2012 yılları arasında doğan kişiler, Z kuşağı olarak nitelendirilir. Z kuşağı nedir sorusu kapsamında bu kuşaktaki bireylerin birçoğunun, X kuşağının çocukları oldukları bilinmektedir.

Z kuşağının özellikleri nelerdir?

Z kuşağını çok daha iyi anlayabilmek adına bu kuşak içerisinde bulunan bireylerin genel olarak hayata bakış açısını analiz etmek gerekir. Bu bağlamda Z kuşağı nedir özellikleri nelerdir sorusu kapsamında genel olarak aşağıdaki bir genelleme yapılabilir:

  • Daha fazla farkındalığa sahiptirler.
  • İş beklentileri noktasında önceki kuşaklardan çok daha fazla endişe duyarlar.
  • Sık alkol tüketimi çok daha azdır.
  • Genç gebelik oranı, bu kuşak bireylerinde çok daha azdır.
  • Zihinsel sağlık sorunları, önceki kuşaklara göre daha fazladır.
  • Uykusuzluk konusunda çok daha fazla sorun yaşarlar.
  • Ekrana bakma süreleri daha fazladır.
  • Kitap okumaya daha az zaman ayırırlar.
  • Dijital teknoloji ile çok erken yaşlarda tanışmışlardır.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen özelliklerin tamamı, Z kuşağını genel olarak tanımlamaktadır. X y z kuşağı özellikleri konusunda daha fazla bilgi edinilmesi adına, yukarıdaki özelliklere aşina olmak bir hayli önemlidir.

Z kuşağı yaş aralığı

Z kuşağı nedir, özellikleri nelerdir sorusu kapsamında bu kuşağın yaş aralıklarının bilinmesi; bazı özellikleri genellemeyi mümkün kılmaktadır. Z kuşağı yaş aralığı, günümüze çok daha yakın yılları kapsar. Bu nedenle Z kuşağı üyelerinin çoğunun genç olduklarını söylemek olanaklıdır. Merak edilen hususlardan birisi olan Z kuşağı yaş aralığı, 1997-2012 olarak bilinmektedir.

Z kuşağı adının nereden geldiği merak edilen bir diğer husustur. USA Today tarafından 2012 yılında düzenlenen bir yarışmada, Milenyallerden sonra gelecek nesil için isim önerilmesi istendi. Bu yarışmada Z kuşağı isminin önerilmesi sonrasında 1997-2012 arasında doğan çocuklara Z kuşağı denildi.

Z kuşağı yaş aralığı, bu kuşaktaki bireylerin ergen ve gençler olduğunu gözler önüne sermektedir. Türkiye’de Z kuşağı, tüm dünyada bu kuşaktaki bireylerde olduğu gibi çok daha hızlı ve analitik düşünme becerisine sahiptir. Ayrıca bireysel çalışmayı severler, bu nedenle ekip çalışmasından uzak dururlar. Özgürlüğe çok düşkün olan bu kuşak bireyleri, bir önceki kuşaktan karakter anlamında bir hayli farklıdır.

Z kuşağı sonrası

Z kuşağı nedir, özellikleri nelerdir sorusu kapsamında yer alan bir diğer önemli husus da bu kuşak sonrasındaki bireylerin nitelikleridir. Z kuşağı sonrası “Alfa Kuşağı” olarak tanımlanır. Şu anda dünya genelinde adı konulan son kuşak olma özelliğine sahip olan Alfa Kuşağı, 2010’lu yıllardan itibaren doğan bireyleri kapsar. Çoğunlukla X ve Y kuşağının çocukları olan Alfa Kuşağı bireyleri, Z kuşağı sonrası olarak tanımlanır.

Dünya üzerindeki sınıflandırılan bu kuşaklarda yer alan bireyler, belli başlı özellikleri itibarıyla birbirine benzer. Z kuşağı nedir sorusu da Z kuşağında bulunan bireylerin özelliklerinin anlaşılmasını olanaklı hale getirir. Ayrıca Alfa Kuşağı bireyleri de Z kuşağı mensuplarından çeşitli bakımlardan ayrılır. Z kuşağı bireyleri çok daha dışa dönükken Alfa Kuşağında durum tam tersidir. Genellikle teknolojik aletlerle vakit geçiren bu kuşak bireyleri, daha içe kapanıktır.

Z kuşağı sonrası doğan bireylerin en yaşlısı 11 yaşındadır. İngilizcede bulunan “Alpha” kelimesinden türetilen Alfa Kuşağı tanımlaması, 2010 – 2021 arasında doğan kişileri tanımlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu