Haberler

Metaverse perakende sektörünü nasıl değiştirecek?

Metaverse ya da Sanal Evren kavramı, Facebook’un ismini değiştirmesiyle tekrar gündeme geldi. Daha çok bilimkurgu filmlerinde görülen sanal evren ve sanal ürünler, artık filmlerden çıkmış durumda. Metaverse perakende sektörünü nasıl değiştirecek sorusu, halihazırda pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Perakende sektöründe kısa sürede bir değişiklik olmasa da 10-15 yılda birçok konuda değişikliklerin olacağı düşünülüyor. Peki Metaverse perakende sektörünü nasıl etkileyecek?

Metaverse ile perakende sektöründe beklenen gelişmeler nelerdir?

İnsanların ortak bir sanal dünyada buluşmasını ifade eden Metaverse, son zamanların en ilgi çeken kavramlarından bir tanesi. Facebook yakın zamanda ismini Meta olarak değiştirdi. Sadece ismini değil aynı zamanda stratejisini de değiştirdi. Bu durum, Sanal Evren kavramının daha detaylı bir şekilde araştırılmasına neden oldu.

Özellikle, perakende sektöründe ne gibi değişiklikler olacağı merak ediliyor. Markaların sanal mazağalar açarak sanal ve fiziksel ürünleri satması, bu değişikliklerden bir tanesi. Bunun yanı sıra dijital evrende otomobillerin yarış pistinde kullanılıp satın alınması da değişiklikler arasında yer alıyor. Metaverse, birçok alanda köklü değişiklikler yaratacağa benziyor.

Bu değişiklikler her biri, özellikle perakende alanında markaların da kendilerini değiştirmesini zorunlu kılacak gibi duruyor. Yeni evrenin tüketim anlayışı, markaların ilerlemesinde önemli bir etken olacak. Bu nedenle markalar, tüketim alışkanlığını zamanında analiz edebilirlerse müşterilerine hitap edebilir bir konuma gelecektir.

Çoklu kanalların genişlemesi

Metaverse kavramının fiziksel dünyada gerçekleştirecekleri değişikliklerden ilki, çoklu kanalların genişlemesidir. Halihazırda kullanıcılar, internette hızlı bir şekilde gezinti gerçekleştirebiliyor. Bu durum, sanal dünyada da geçerli olacak. İnternette gezinir gibi mağaza vitrinlerinde de gezintiler yapılabilecek.

Bu durum, perakendicilerin, sanal olarak satın alınan ürünlerin fiziksel dünyada karşılanabilmesi için güçlü çoklu kanallara ihtiyaç duymasına neden olacak.

Markaların sanal mağazalar açması

Markaların sanal mazağalar açması, Metaverse etkilerinden bir diğeri. Sanal evrende etkili olabilmek için birçok mağaza sanal mülkler satın alacak. Bu, oldukça önemli bir durum. Aslında geleceği gören mağazaların böyle bir faaliyet içerisinde bulunacakları aşikâr. Zamanını hem fiziksel hem de sanal dünya için bölen tüketicilere bu şekilde fiziksel ve sanal ürünler satılabilecek.

Metaverse anlayışına uygun hizmette bulunamayan ya da bu noktada geç kalan markalara ne olacak? Bu markalar muhtemelen gerçek dünya ve eski internet dünyasında sıkışıp kalacaklar. Bu nedenle sanal evrenin geleceğini gören markaların atacakları adımlar bir hayli önemli.

Sanal ürünler

Markaların sanal mağazalar açması, sanal ürünlerin de satışa çıkmasını sağlayacak. İnternetin gelişmesiyle birlikte markalar her ne kadar web siteleri açarak ürünlerini buralardan satışa çıkarsa da bu durum, yine de fiziksel ürünler üzerinden ilerliyordu. Ama Metaverse ile gelecekte, sanal ürünlerin de satışı gerçekleşecek.

Değişen tüketim alışkanlığına uyan markalar, ayakta kalarak satışlarını arttırma şansı elde edecek. Diğer markalar ise uyum zorluğu yaşayarak eski internet ortamında ve fiziksel dünyada sıkışarak bu durumdan kurtulmanın yollarını arayacak.

Araçlar sanal dünyada gerçek gibi incelenebilecek

Şu anda araç satın alırken galerilere gidilir ve araç beğenilerek satın alınır. Metaverse ile araçlar bir galeriden seçilerek sanal dünyada incelenebilecek. Ayrıca yarış pistlerinde kullanıldıktan sonra araçları satın almak da mümkün olacak. Böylelikle satın alma işlemi öncesi, araçla ilgili bütün özellikler incelenebilecek.

Sanal evren anlayışı ile yukarıdaki gibi sıralanabilen değişiklikler meydana geleceği öngörülüyor. Özellikle tüketim alışkanlığında oluşacak değişiklikler, markaların bu değişimlere uyum sağlamasını zorunlu hale getirecek. Bu nedenle değişime uyum sağlayabilen markalar ayakta kalırken diğerleri değişime nasıl ayak uydurabileceklerini araştıracaklar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu