Haberler

Telegram nedir? Telegram nasıl kullanılır?

Telegram, dünya üzerinde en çok kullanılan iletişim uygulamalarından biridir. Telegram oldukça etkili ve eğlenceli içeriklerin olduğu bir sosyal medya kanalı olarak da karışımıza çıkıyor. Türkiye’de özellikle de kurulan kanallar eşliğinde etkileşimin üst noktalarda tutulduğu Telegram uygulamasına gelin yakından göz atalım ve daha verimli bir şekilde kullanabilmenin faydalarından bahsedelim…

Telegram Nedir?

Telegram nedir sorusuna cevap vermeden önce Telegram hangi ülkenin sorusunu açıklayalı. WhatsApp’ın Amerikalı yatırımcılar Jan Koum ve Brian Acton’un kurduğu uygulama ile dünyaya hükmetmesi, Rusya’daki girişimcileri bir hayli rahatsız etti. Bunun üzerine çalışmalarını uzun yıllar boyu sürdüren yetkililer, piyasaya sürüş tarihi 2013 olan bir uygulamayı duyurdu. 2013 yılında ilk çıktığı zamanlarda ülkemizde çok da fazla bir kitleye erişmeyen Telegram, kendine has kullanıcı kitlesi ile birlikte kendine yeten bir uygulama olarak göze çarpıyordu. Android ve İOS tabanlı cihazların yanı sıra Windows platformlarında da kolaylıkla erişilebilen bir uygulama olan Telegram nedir sorularına verilebilecek yanıtlardan bir tanesi de; çoklu platform desteği sunan güvenli anlık mesajlaşma servisi olacaktır.

Telegram özellikle WhatsApp’a gelen bir güncelleme sonrasında daha da popüler hale geldi. Kullanıcılar gelen güncelleme ile kişisel bilgilerinin korunması konusunda büyük endişeler yaşadı ve Telegram kullanmaya başladı. Dönem dönem, WhatsApp’ın inişli çıkışlı grafik sergilemesi sonucu pek çok insan Telegram uygulamalarını cep telefonlarına yüklemişti. Gelen güncellemeye göre açıklanan ”Gizlilik Politikası” WhatsApp tarafında büyük yankı uyandırmış ve kullanıcıların özel mesajlarının okunabilmesi ihtimali rahatsız edici bulunarak pek çok insanı Telegram‘a yöneltmiştir. Bu noktada hemen geri adım atılsa da Telegram‘ın sunmuş olduklarından vazgeçemeyen insan sayısı yine bu kanallarda, kendi gruplarında veya farklı alanlarda kalmaya devam etmiştir. Sonuç olarak Telegram, WhatsApp’a rakip olabilecek tek uygulama gibi görünüyor.

Dijital Pazarlama | Telegram Nedir

Telegram Gruplarına Katılma

Telegram gruplarına katılma konusunda herkes araştırma yapıyor. Uygulamanın belki de en çok tercih edilen özelliklerinden bir tanesi de kanal özelliğidir. WhatsApp üzerinden sunulan grup özelliğinin karşısında son derece etkili ve kişi sınırlaması olmayışıyla çokça tercih edilen bu özellik, binlerce kişiyi tek çatı altında toplama imkanı sağlıyor. Türkiye’de bilinen pek çok markadan tutun da çeşitli haber sayfaları, onlarca takipçi kitlesine sahip ünlü oyuncular, dizi/film grupları ve pek çok daha fazlasının kanal açtığı, günümüz itibariyle görünmektedir. Telegram kanallarının bu denli takip edilmesi ve talepte bulunulmasının bir diğer başlı sebebi ise herhangi bir video, resim gibi eklentileri eklerken yasak olmadan sansürsüz bir şekilde paylaşım yapılabiliyor olmasıdır. Dolayısıyla da kullanıcılar, özellikle de Instagram sayfa sahipleri bu alanlarda kendi sayfalarının ihlal edeceği pek çok gönderiyi Telegram sayfalarından rahatlıkla paylaşabilmektedirler.

Telegram grupları: Türkiye’de hizmetlerine devam eden ve en çok kullanıcı sayısına sahip olan ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ne Oldu Haber
  • Fırsat Paylaşım
  • Haber Türkiye
  • Bir Parça Tuhaftık
  • Coin Otağ
  • Dizi Otağ
  • Tarih Otağ
  • Film Otağ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu