Haberler

Duyarlı tasarım nedir? Neden önemlidir?

Duyarlı tasarım ya da bir diğer ismiyle “mobil uyumluluk” özellikle son dönemde web siteleri için hayati bir öneme sahiptir. Dünya genelinde internet kullanıcılarının alışkanlıklarına yönelik yapılan birçok araştırma web sitelerine ziyaretlerin çok büyük oranda mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiğini gözler önüne sermiştir. Bu yönüyle duyarlı tasarım, hemen her web platform için zorunlulukla sahip olunması gereken bir tasarım standardıdır. Duyarlı tasarımın önemini açık biçimde ortaya koyan bir diğer istatistik de e-ticaret platformları üzerinedir. Yine yapılan araştırmalar sonucunda internet kullanıcılarının alışveriş yaparken daha çok mobil cihazları tercih ettiği belirlenmiştir. Dolayısıyla duyarlı tasarım ya da mobil uyumluluk (responsive) her ne şekilde adlandırılırsa adlandırılsın, başta e-ticaret siteleri olmak üzere tüm web platformları için tahmin edildiğinden daha kritik bir öneme sahiptir.

Duyarlı tasarım nedir, ne işe yarar?

Duyarlı tasarım nedir, neden önemlidir? Merak edenler için belirtilmiş olduğu gibi öncelikli olarak değerlendirilmesi gereken durum internet kullanıcılarının eğilimleri ve temel alışkanlıklarıdır. Bu faktöre değinmeden önce mobil uyumluluğun tam olarak ne ifade ettiğinin en efektif şekilde anlaşılması ve önemi hakkında kesin kanaatin tanım üzerinden belirlenmesi gerekir.

Duyarlı tasarım nedir?

Duyarlı tasarım nedir, neden önemlidir? Mobil uyumluluk, tek bir web siteye farklı cihazlardan ulaşım sağlanırken her bir cihaz için uyumlu tasarımın geliştirilmiş olması anlamına gelir. Bu durum genel olarak web sitenin mobil cihazlar ve bilgisayarlar için farklı şekilde optimize edilmesidir. Dolayısıyla duyarlı tasarımın temel niteliği web sitelere her cihazdan kolaylıkla erişimin sağlanması üzerinedir.

Duyarlı tasarımın benimsenmediği platformlarda birçok yapısal aksaklığın ortaya çıkması son derece olasıdır. Bu yapısal sorunların başında; sitenin içeriğinde yer alan kategori veya sayfaların doğru şekilde konumlanmaması, çeşitli görsel bozukluklar, kullanıcı deneyiminin düşük seviyede olması ve site içi gezintide sorunlar yaşanması gelir.

Tüm bu durumlar karşısında dijital dünyada var olma konusunda mücadele gösteren tüm web sitelerinin duyarlı tasarım benimsemesinin seçenek olmaktan çok zorunluluk olduğu yorumunu yapmak mümkündür. Aksi durumlarda farklı cihazlardan sitelere erişilmesi halinde belirtilen aksaklıklar site içi internet trafiğini hayati ölçüde olumsuz etkileyecektir.

Duyarlı tasarım ne işe yarar?

Duyarlı tasarım nedir, neden önemlidir? Sorusuna yanıt ararken bir diğer önemli uğrak noktası da mobil uyumluluğun işlevinin tam olarak ne olduğunun anlaşılmasıdır. Mobil uyumluluk en genel anlamıyla web sitelerinin bilgisayar dışında kalan diğer cihazlara uyumlu hale getirilmesi işlevine sahiptir. Fakat duyarlı tasarımın tüm işlevi sadece bununla sınırlı değildir.

Tahmin edileceği üzere tüm akıllı cihazlar telefonlardan oluşmaz. Günümüzde akıllı cihaz olarak tabir edilen elektronik aletlere tabletler de dahil edilmektedir. Tablet ya da telefonlar bilgisayarlara oranla daha minimal bir ekrana sahiptir ve bu durum klasik bir web sitenin kullanıcıya ulaşma konusunda işlevini önemli oranda olumsuz etkileyebilir.

Örnek olarak bilgisayar için hazırlanan bir web sitesine tablet veya telefon mahiyetinde bir akıllı cihazdan giriş yapılması halinde ortaya çıkan yapısal bozukluklar gösterilebilir. Duyarlı tasarım yapılmayan web sitelerde mobil cihaz bağlantılarında görseller daha küçük, kategoriler daha dar, sütunlar daha az sayıda olabilir.

Tüm bu olumsuzluklar ise duyarlı tasarımın işlevi hakkında son derece önemli veriler sunar. Duyarlı tasarım çalışmalarının yapıldığı web sitelerinde bilgisayardan yapılan girişlerde olduğu gibi herhangi bir aksaklık yaşanmaz. Bununla birlikte mobil cihazlar için uyumlu hale getirilen site, yatay ve dikey gibi özel kullanımlarda bile sorunsuz olarak kullanıcı ile etkileşim kurar.

Duyarlı tasarım testi nasıl yapılır?  

Duyarlı tasarım nedir, neden önemlidir? Konusunda gelmeden önce son uğrak noktası bir web sitesinin tasarımında mobil uyumluluğun test edilmesi üzerinedir. Web sitelerinin mobil uyumluluğun bulunup bulunmadığını anlamak için kullanılabilecek birden fazla yöntem vardır. Hatta söz konusu testler için özel olarak geliştirilen programlar bile kullanılabilir.

Daha basit bir test arayışında olanlar için doğrudan fiziki test alternatifi değerlendirilebilir. Mobil cihazlar üzerinden web siteye giriş yapılarak sitenin arayüzü ve kategorilerinde yaşanan değişimler doğrudan gözlemlenebilir. Burada bazı durumlarda fiziki ve doğrudan testlerin doğru sonuçlar vermeyeceği de belirtilmelidir.

Dolayısıyla duyarlı tasarım testi yaparken daha kesin sonuçlar alınabilecek yöntemlerin benimsenmesi önerilir. Günümüzde mobil uyumluluk testleri arasında en çok tercih edilen Google tarafından sunulan mobil uyumluluk testidir. Bu yazılım üzerinden site sahiplerinin kendi platformlarını mobil uyumluluk konusunda testten geçirerek detaylı bilgi almaları mümkündür.

Duyarlı tasarım neden önemlidir?

Duyarlı tasarım nedir, neden önemlidir? Sorusunun son aşamasına gelinecek olursa mobil uyumluluğun neden hayati bir öneme sahip olduğu tezi daha açık anlaşılacaktır. Özellikle dijital dünyada var olmak isteyen ve ön plana çıkarak etkileşim sayılarını yükseltme gayretinde olan platformlar için mobil uyumluluk, bir yaşam hayatta kalma mücadelesine karşılık gelmektedir.

Duyarlı tasarımın önemini daha efektif biçimde kavramak adına belli başlı odak noktaları incelemek mümkündür. Söz konusu odak noktalar;

  • Mobil cihazlar üzerinden web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların olası aksaklıklarla karşılaşması durumunda ziyaretlerini kısa tutmaları,
  • Arzu ettiği bilgiye ulaşma konusunda mobil uyumluluk sorunu nedeniyle sorun yaşayan kullanıcıların siteye karşı olumsuz düşünceler beslemesi, site imajının telafi edilemez ölçüde zedelenmesi,
  • Web sitenin mobil bağlantılar sonucunda yapısal alarmlar vermesi,
  • Tüm internet kullanıcılarının yarısından fazlasının internete bağlanma konusunda mobil cihazları tercih ediyor olması,
  • Başta E-ticaret olmak üzere mobil pazarın her geçen gün önlenemez şekilde büyüyor olması,
  • SEO kriterlerini karşılama konusunda web sitenin önemli ölçüde eksik kalması ve Google aramalarında geri plana düşmesi,
  • Sayfa bağlantı hızının düşmesi

Şeklinde sıralanabilir. Tüm bu odak noktalara bakıldığında duyarlı tasarımın neden bu denli önemli olduğunu açıkça kavramak mümkündür.

Özellikle e-ticaret girişimleri için girişimin başarıya ve hedef kitleye ulaşması konusunda duyarlı tasarım, günümüzde birincil ihtiyaç haline dönüşmüştür. Girişimlerin kaderlerini bile tayin edebilen mobil uyumluluğun profesyonel ellerle denetlenmesi ve her bir platform için en uygun çözümlerin olması gereken düzlemde geliştirilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu