Haberler

Dijital Pazarlamada AIDA Modeli Nedir?

Dijital pazarlamada AIDA modeli, birden fazla bileşeni olan son derece etkili bir yöntemdir. Pazarlama alanında en eski ve köklü yöntemlerden biri olan dijital pazarlamada AIDA modeli; marka tanınırlığını artırma ve marka ilgisi geliştirme konusunda en yaygın olarak kullanılan pazarlama modelidir. Marka ve markanın hedef kitlesi arasında farklı prensiplerle oldukça güçlü bir bağ kurmayı hedefleyen AIDA modeli, 4 bileşenden oluşur. AIDA modeli bileşenleri;

  • A – Attention (Dikkat)
  • I – Interest (ilgi)
  • D – Deseire (İstek)
  • A – Action (Eylem)

şeklinde sıralanır. AIDA modelinin her bir bileşeni, markanın farklı bir niteliğiyle kullanıcıyı bütünleştirmeyi hedefler. Dolayısıyla her bir bileşen, kendi içerisinde özel bir niteliğe sahiptir.

AIDA modeli bileşenleri

AIDA modeli bileşenleri, hareketli ve güçlü bir pazarlama tekniğinin doğru sıralamayla uygulanması amacıyla geliştirilmiştir. Geleneksel bir pazarlama stratejisi olsa da AIDA, günümüzde de yaygın olarak kullanılır. AIDA modelinin günümüzdeki versiyonu, dijital pazarlama merkezli dizayn edilmiştir. Dolayısıyla AIDA her ne kadar klasik bir yöntem gibi görünse de modern dünyaya ayak uydurmayı başarmış, oldukça etkili bir pazarlama stratejisidir.

Attention (Dikkat)

AIDA modeli bileşenleri içerisinde en önemlisi dikkattir. Aynı zamanda dikkat, AIDA modelinde benimsenen bir pazarlama stratejisinin ilk ayağıdır. Hemen her markanın gelişim sürecinin ilk basamağını temsil eden dikkat faktörü, hedef kitlenin belirlenmesinden rakip analizinin yapılmasına kadar geniş bir alanı kapsar.

AIDA modelinin en önemli bileşeni olan dikkat, geliştirilecek tüm stratejinin hedef kitle tarafından dikkat çekici olması gerekliliğine işaret eder. İzlenecek tüm strateji, markanın dikkat çekici olması üzerine dizayn edilmelidir. Dikkat çekicilik, markanın tüm potansiyel kitlesini hareket geçirme ve marka ile bağ kurmasını sağlayacaktır. Ayrıca marka tarafından sunulan hizmet veya ürünler hakkında hedef kitlenin bilgilendirilmesi için de dikkat faktörünün rolü büyüktür.

Interest (İlgi)

İlgi, tıpkı dikkat bileşeninde olduğu gibi yine hedef kitle merkezli bir stratejinin geliştirilmesi anlamına gelen AIDA modeli bileşenidir. Sıklıkla AIDA modeli bileşenleri arasında dikkatle karıştırılan ilgi unsuru, hedef kitlenin belirlenmesinden sonra işlevi ortaya çıkan bir faktördür. İlgi bileşeni, hedef kitleyle nasıl ve hangi yöntemle, nerede ve hangi şartlar altında iletişim kurulacağının belirlenmesi anlamına gelir.

Deseire (Arzu-İstek)

AIDA modeli bileşenleri, temel olarak marka ve hedef kitle arasındaki organik bir bağ kurmayı hedefler. Bu doğrultuda “Desaire”, yani “Arzu” bileşeninin oldukça önemli bir rolü bulunur. Marka ve hedef kitlesi arasında ihtiyaç temellerine dayanan bir ilişki kurulmasını sağlayan arzu bileşeni, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ürünlerin, marka tarafından sunulması esasına dayanır.

İhtiyaç temelli ürün veya hizmet sunarken kaliteyi elde etmek, kısa süre içerisinde marka tanınırlığının yüksek düzeye çıkmasını sağlayacaktır. Bu durum, memnuniyet ilişkisi üzerinden hedef kitlenin genişletilmesi anlamına gelir. Ne kadar çok arzu edilen ürün veya hizmet sunulursa, o denli geniş bir kitleye hitap etmek mümkündür.

Action (Eylem)

AIDA modeli bileşenleri arasında son faktör ise eylemdir. Eylem, tahmin edileceği üzere harekete geçmeyi ifade eder. Harekete geçmeden öncü AIDA modelinin bileşenleri arasında yer alan arzu unsurunun çok iyi şekilde karşılandığından emin olmak gerekir. Arzu bileşeninin doğru biçimde planlanması, tüm girişimin zeminini güçlü bir alan üzerine inşa etme olanağı sunar.

Hedef kitlenin oluşturulmasının ardından eylem bileşeninde temel hedefiniz kitlenizi kısa bir süreliğine harekete geçirmektir. Çeşitli etkinlikler, kampanyalar ya da aktiviteler, günümüzde “Eylem” bileşeni kapsamında en çok tercih edilen pazarlama teknikleridir. Promosyonlar, indirimler ya da hediyeler eylem bileşeninin en önemli parçalarıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu