Haberler

301 Yönlendirme Nedir, Ne İşe Yarar?

301 yönlendirme, SEO için oldukça kritik bir önem arz eden link yönlendirme biçimidir. HTTP durum kodlarından biri olan 301 yönlendirme “Moved Permanently” ya da “301 Kalıcı Yönlendirme” olarak da anılır. Web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların sayfalar arasında yönlendirilebilmesini sağlayan 301 durum kodu, SEO otoritesinde bir tahribat oluşturmadan linki değişen sayfaları kalıcı olarak bir adrese gönderilebilmesine imkan tanır. Böylelikle web site SEO açısından herhangi bir zarar görmezken 404 gibi sorun teşkil edilebilecek hataların ortaya çıkması da engellenir. Bu bağlamda 301 yönlendirmesi, doğrudan SEO’yu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

301 yönlendirme nedir, nasıl yapılır?

301 yönlendirme nedir, nasıl yapılır merak edenler için farklı yönlendirme seçeneklerinin olduğu belirtilmelidir. Windows ve Linux işletim sistemlerinde 301 yönlendirmenin farklı biçimlerle yapılması mümkündür. Ayrıca 301 yönlendirmenin kullanım alanları da oldukça geniştir. Dolayısıyla farklı amaçları karşılamak üzere 301 durum koduna başvurulabilir. Domain, sayfa ya da http uzantılarının 301 durum koduyla yönlendirilmesi olanaklıdır.

301 yönlendirme nedir?

301 yönlendirme nedir, merak edenler için 301 durum kodu; web site içerisinde yer alan bir sayfanın başka bir sayfaya kalıcı olarak yönlendirilmesi şeklinde tanımlanabilir. Özellikle silinmiş sayfaların yönlendirilmesi ve web site taşınma süreçlerinde aktif kullanımın sürdürülebilmesi adına 301 durum kodu kullanılabilir.

301 yönlendirme ne işe yarar?

301 yönlendirme ne iş yarar, sorusuna en genel anlamıyla güncelleme işlevini yerine getirir cevabını vermek olanaklıdır. Örnek olarak sahip olduğunuz web sitenizde yayınladığınız bir makalenin URL adresinde değişiklik yapmanız verilebilir. Burada yapılan değişiklik, belirtilen makalenin daha önceki URL ile arama motorlarında kayıt altına alındığı düşünülecek olursa kullanıcıların yaptığı aramalarda önceki URL ile karşılaşmaları anlamına gelir.

Bu durum genel olarak, daha önce yayınlanan içeriklerin URL’lerinin değişmesine karşın arama motorlarında aynı kalması anlamına gelecektir. 301 yönlendirmesi ise tam olarak bu soruna çözüm üretir. Web site yöneticileri URL adresi değiştirilen makaleyi 301 durum koduyla yönlendirerek kullanıcıların güncel linke ulaşmalarını sağlayabilir.

301 yönlendirme ihtiyacı olan linkler nasıl tespit edilir?

301 yönlendirme ihtiyacı olan linkler nasıl tespit edilir, sorusu web site yöneticilerinin en çok merak ettiği konudur ve bu durum da fazlasıyla önemlidir. Özellikle bozuk linklerin tek tek bütün sayfaları ziyaret edilerek bulunmaya çalışması oldukça zordur. Kırık ya da bozuk link olarak kabul edilen bu tarz URL’lerin tespit edilmesi biraz zorlayıcı olabilir.

Bozuk link tespiti yapmak için tercih edilebilecek birçok yöntem olsa da yaygın olarak SEO analiz araçları kullanılır. Hemen her SEO analiz aracı, bozuk ya da kırık linklerin tespit edilmesi adına özel yazılımlara sahiptir. 301 yönlendirmesi ihtiyacının ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için SEO analiz araçlarının bu özelliklerine başvurulabilir.

301 yönlendirme neden kullanılır?

301 yönlendirme neden kullanılır, sorusuna da kısaca değinmek gerekirse; 301 durum kodunun farklı amaçları karşılamak üzere kullanıldığı söylenebilir. Günümüzde bu durum kodunun en yaygın olarak kullanılmasının nedeni silinen sayfaların sağlıklı çalışan URL’lere yönlendirilmesi üzerinedir. Aynı durum, bozuk linkler için de geçerlidir.

Bunun dışında 301 yönlendirmesi şu amaçlar doğrultusunda da kullanılma uygundur:

  • Silinen ya da pasif konumda bulunan sayfaların yönlendirilmesi
  • Site içi sayfalar arası yönlendirmenin yapılması
  • SSL Sertifikası olan siteler için HTTP uzantılarının HTTPS uzantısına yönlendirilmesi
  • Domain adresleri arasında yönlendirme yapılması

Bu amaçlar için kullanılabiliyor olsa da 301 yönlendirme yaygın olarak silinen sayfaların yönlendirilmesi amacıyla tercih edilen bir durum kodudur.

301 yönlendirme nasıl yapılır?

301 yönlendirme nasıl yapılır, merak edenler için Linux ve Microsoft Hosting sistemleri için farklı yöntemlerin benimsenmesi gerektiği belirtilmelidir. Linux Hosting sistemlerinde;

  • Meta Tag kullanarak
  • PHP dosyasına belli kodlar ekleyerek
  • Public_html klasörünün içerisinde yer alan .htaccess koduna ekleme yaparak

Microsoft Hosting sistemlerinde ise 301 yönlendirme yapmak için kullanabileceğiniz yöntemler;

  • Web Config dosyasına kod ekleme
  • Meta Tag kullanarak

Şeklindedir. Tüm bu yöntemler içerisinde Linux Hostinler için; .htaccess koduna eklemek yapmak, Microsoft Hostinler için ise; Meta Tag kullanmak en çok tercih edilenlerdir.

301 yönlendirme ve 302 yönlendirme arasındaki farklar

301 yönlendirme ve 302 yönlendirme arasındaki farklar da yine en çok merak edilen konulardan biridir. 301 yönlendirmeyi 302’den ayıran en temel özellik, kalıcı olarak URL’lerde değişim sağlıyor olmasıdır. Özellikle web sitelerinin bakım, yenileme ve kampanya dönemlerinde yoğun olarak kullanılan 302 yönlendirme, geçici bir süreliğine link yönlendirmesi yapar. Böylelikle arama motorlarının algoritması bu linkleri belirlenen bir süre içerisinde görmezden gelir. 301 yönlendirmesi ise tamamen kalıcı olarak URL’ler arasında köprü kurulmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu